اهمیت آب آشامیدنی سالم و ضرورت تصفیه فاضلاب

چرا تصفیه فاضلاب ضرورتی در آب آشامیدنی سالم هست؟

دردنیای امروزی برای همه انرژی‌های موجود جایگزین وجود دارد که می‌توان با پیشرفت علم و تکنولوژی به آن دست یافت ولی در صورت کاهش منابع آب‌های زیرزمینی هیچ جایگزینی برای آن نمی‌توان یافت و این مساله که بیش از ۷۰ درصد حجم بدن موجودات زنده را آب به خود اختصاص داده نشان از اهمیت ویژه و بالای این نعمت خدادادی دارد و باید در بهینه سازی مصرف آب پیش از گذشته توجه ورزید که در آینده زندگی بشر به خطر نیفتد.

آب‌های ناسالم یک مشکل فراگیر جهانی:

درباره اهمیت آب آشامیدنی سالم باید عرض کنیم که باتوجه به پیشرفت صنایع و ایجاد رشد در همه عرصه‌های صنعت آلوده شدن آب بشدت یکی از معضلاتی است که همه اذهان را به خود مشغول نموده است و با توجه به اینکه بشر به خوبی از آب استفاده بهینه نمی‌کند و حتی آسیب‌های جدی به سلامت آب می زند در آینده نزدیک دسترسی به آب سالم به یکی از مهمترین اهداف بشر تبدیل خواهد شد.

طبق بررسی‌های صورت گرفته در دنیای امروز وارد شدن فاضلاب‌های انسانی وقتی به محیط زیست استفاده بیش از اندازه صنایع از مواد مصرفی شوینده و اسیدهای سمی واضافه شدن این مواد به چاه‌های زیرزمینی آب رودخانه‌ها و حتی آب دریا را نیز به خاطره انداخته است و عامل هم این صدمات خود ماییم که اگر چاره‌ای نیاندیشیم در آینده نباید منتظر جنگ آب بین افراد کره زمین بود.

خیلی از آلوده کننده‌های آب محلول در آن شده‌اند که جدا کردن این مواد ناسالم نیاز به تکنولوژی پیشرفته وبا قیمت بالا دارد که برای هیچ کشوری صرفه اقتصادی ندارد وباید به آن توجه ویژه نمود.

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی

قیمت دستگاه فقط و فقط یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می باشداین دستگاه دارای مخزن پایین۵ لیتری می باشد و با هر بار پر کردن مخزن حداقل ۳ هزار بار می توان دستها را ضدعفونی کرد.
دستگاه ضد عفونی کننده دست

نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که هر فرد مصرف روزانه آب حداقل ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیتر دارد که عمده آن جهت مصرف شستشوی ظروف لباس و حمام کردن و آبیاری باغچه‌های خانگی می‌شود که شاید فقط ۲ لیتر آن مصرف آب شرب روزانه است.

به همین دلیل دست اندرکاران بخش آب در کشورها تمام تلاش خود را می‌کنند که این ۲ لیتر را به صورت آب سالم و بدون آلاینده تحویل مردم دهند که کلرزنی یکی از روش‌هایی است که با هزینه کم این امر را تحقق می کندولی امکان جداسازی پس آب‌های آلوده هنوز یکی از مشکلات اصلی جوامع بشری می‌باشد.

کلر ماده‌ای که با انسان دوست است ولی خطرناک است:

استفاده کردن از ماده کلر برای دستگاه تصفیه آب شرب یکی از روش‌های است که برای حذف آلودگی میکروبی و خطرناکی که در آب وجود دارد می‌شود. بعد از استفاده از کلر مقداری کلر در آب باقی می‌ماند که در نتیجه آن آب سالم خواهد ماند و پیشگیری می‌کند از ایجتد رسوب در خطوط لوله کشی شهری.

ولی در نهایت اگر کلر در آب باقی بماند می‌تواند آسیب‌های به سلامت مصرف کنندگان آن برساند.

یکسری مواد عالی در آب هستند که وقتی کلر با آن ترکیب می‌شود ماده ایس ایجاد می‌شود به نام تری هالو متان که در حال حاضر با تحقیقات دانشمندان سرطانی زایی ان ثابت شده است.

برخورد کلر با موهای انسان و بدن انسان دچار ضرر می‌شود و یا استنشاق در حمام‌ها و استخرها برای اافرادی که دچار بیماریه ریوی هستند مناسب نیست.

وجود پساب‌های دارویی در آب شهر:

بر اساس تحقیقاتی که دانشمندان به عمل آورده‌اند مشاهده شده است که در شهرهای بزرگ موادی که در صنایع داروی استفاده می‌شود به داخل آب‌های زیر زمینی نفوذ کرده است.

موادی که در داروها و آنتی بیوتیک ها هساتد و در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها وارد آب فاضلاب می‌شوند و بخاطر اینکه در آب کاملاً حل شده است در تصفیه خانه‌های فاضلاب از آب جدا نمی‌شوند.

بهترین راهکار جداسازی این مواد از پساب روش اسمز معکوس (تصفیه آب صنعتی) است که معمولاً در اندازه‌های بزرگ صرفه اقتصادی ندارد. ولی نصب پکیج تصفیه فاضلاب در این زمینه می‌تواند مشکل این گونه پساب‌ها را به حداقل ممکن برساند

 وجود ماده آرسنیک در آب شرب:

آرسنیک درطی فرآیندهایی ازبعضی از صنایع وارد آب‌های فاضلاب می‌گردد. این صنایع عبارت است از:- پسابی که از صنعت دباغی ایجاد می‌شود – پسابی که از صنایع سرامیک سازی باقی می‌ماند- پسابی که حاصل از کار درمعدن می باشدنیز باعث ورود آرسنیک به داخل آب می‌گردد.

آرسنیک یک ماده غیربهداشتی (سمی) می‌باشد در آب پیدا می شودو این قابلیت را داردکه اجازه ندهد آنزیم‌ها به خوبی عمل کنندو در نتیجه منتهی به بلوکه شدن آنزیم‌ها می‌شود. این املاح آرسنیک ازطریق معده در بدن جذب می‌شود. لازم به ذکر است آرسنیک از طریق پوست وشش نیز جذب بدن می‌شود.

تاثیرات منفی آرسنیک داخل آب بر بدن انسان:

– باعث کم شدن اشتها می‌گردد

– باعث کاهش وزن بدن انسان می‌شود

– پدیده به هم خوردگی معده را رقم می زند

– آرسنیک می‌تواند تولید ناراحتی‌های عصبی کند

-آرسنیک در بعضی موارد بر روی دست و بر روی پا زخم ایجاد کند که حتی در مواقعی این زخم‌ها می‌تواند تولید سرطان نماید.

وجود عنصرسرب در آب شرب:

 سرب از چه طریقی وارد آب می‌گردد:

از طریق پس آبی که کارخانه‌های ساخت باطری وارد فاضلاب می‌کنند از طریق پس آبی که کارخانه‌های مهمات سازی و…وارد آب‌های زیرزمینی می‌کنند که در نتیجه قرار است تبدیل به آب شرب شودو ما از آن استفاده کنیم

توضیحاتی درباره عنصرسرب:

سرب یک عنصرسمی می‌باشد که این قابلیت را دارد که در بدن تجمع ایجاد نماید بدن ما نیاز مبرم به کلسیم دارد که متاسفانه سرب می‌تواند به جای کلسیم بنشیند و در نهایت باعث ناراحتی‌های استخوانی شود.

وقتی که سرب وارد بدن انسان می‌شود زمانهای که انسان‌ها تب دارند سرب می‌تواند به سیستم عصبی، سیستم گوارش بدن و همچنین کلیه‌ها آسیب وارد نماید در تاریخ آمده است که امپراطور دوم و سوم رم آبی مصرف کرد که حاوی سرب بود و پس از مدتی در گذشت.

در تاریخ آمده است که در آن زمان ثروتمندان می‌توانند از آبهای لوله کشی استفاده نمایند و چون لوله‌ها سربی بودند کودکان آنها کم کم دارای مشکلات عصبی می‌شدند. سرب باعث می‌شود که رشد کامل مغزهای این اطفال به خوبی انجام نشود. همین کودکان در آینده قرار بود که متمولین و حکم رانان رم شوند و اداره رم را در دست بگیرند و همین دلیل باعث می‌شد که با قحط الرجال و کمبود مسئول مواجه شوند.

آیا می‌دانستید که اگر آب شرب سالم نباشد می‌تواند باعث فوت زود رس انسان شود.

بیشتر بخوانید: بهای آب گران شد

طبق آماری که به دست آمده است ۵۰۰ میلیون انسان تا حدود ۱۰ سال آینده از بهره بردن آب سالم محروم خواهند بود؟ و اگر فکری به حال این قضیه صورت نگیرد تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند تلفات انسان‌های روی کره زمین بیشتر از هر جنگی خواهد بود که احتمال دارد به راه بیوفتد. ریبا می‌توان گفت

سازمان بهداشت جهانی جدیداً اعلام نموده است از هر در بیماری در دنیا یکی از آنها عامل ایجاد شونده آن آب ناسالم بوده است و تقریباً می‌توان گفت علت ۶ درصد از مرگ

بیماری‌های روزانه نیز عامل آن آبهای ناسالم بوده است.

بیماری‌های که در اثر آبهای ناسالم و غیر بهداشتی ایجاد می‌شوند کدام است:؟

بیماری‌های فوق به دلیل آۀودگی میکروبی داخل آّب است در طی این قضیه سیستم‌های عصبی بدن و چشم‌ها از اصلی‌ترین اعضای بدن هستند که در پی این بیماری‌ها به آن‌ها آسیب می‌رسد.

در کشورهای متمدن و ثروتمند آلودگی آب باعث فوت فقط یک درصد از مردم می‌شود که این آمار در کشورهای توسعه نیافته به ۲۳ درصد هم می‌رسد.

نقش‌های که پساب تولیدی آشغال به با آب شرب میزند.

-کارخانه‌های تولیدی صنایع غذایی، صنایع نوشیدنی و فاضلاب‌های بهداشتی شهری ۴۴ درصد آلودگی‌های آب دنیا نقش دارند.

-صنایع مرتبط با نساجی حدود ۱۳ درصد در آلوده کردن آبهای شرب و شهری نقش دارند. اگر برای این پساب‌ها پکیج تصفیه فاضلاب نصب شود می‌توان میزان آسیب رساندن به آب‌های زیرزمینی را به حداقل ممکن رساند

توصیه‌های لازم به صنایع دامداری طیور و انسانها: با توجه به این که دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس می‌تواند تا ۹۰ درصد آب را تبدیل به آّب نرم و بدون املاح کند توصیه می‌شود دامداران و مرغداران عزیز که از سفره‌های آب زیرزمینی استفاده می‌کنند حتماً از آب شیرین کن های صنعتی جهت حذف آلاینده‌های موجود در آب استفاده کنند. که اگر آلاینده‌های مثل باقی مانده‌های کلر آزاد آب، نیترات، سرب و.. را جداسازی کنند از آب تا آّبی سالم به ما تحویل دهند.

و امیدواریم که محیط زیست در بحث تصفیه فاضلاب جدی‌تر باشد و با الزام نمودن نصب پکیج تصفیه فاضلاب برای صنایعی که برای محیط زیست مشکل ایجاد می‌کنند و آب‌های زیر زمینی را آلوده می‌کنند سلامت نسل آینده را تضمین کند

شرکت آتیه انرژی تلاش در زمینه ساخت پکیج‌های تصفیه آب صنعتی و پکیج تصفیه فاضلاب پروژه‌های موفقی را انجام داده است که امیدواریم بتوانیم با ارائه خدمات خوب در خدمت عزیزان باشیم

در مقاله‌ای دیگر درباره فواید نوشیدن آب و تاثیرات نوشیدن آب بر پیشگیری و درمان شانزده بیماری توضیحات خوبی داده شده است که توجه شما را به خواندن آن جلب می‌کنیم -برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک ذیل مراجعه بفرمایید

 

http://www.atie-energy.com/fa/News/Detail/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D8%A8-%D8%B4%D8%B1%D8%A8

 

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا