تاثیرات و نقش آب سخت و نرم بر عملکرد چیلر

انواع چیلر و تاثیر آب سخت و نرم بر آن

چیلر قلب تپنده سیستم تبرید می‌باشد که به دو نوع کلی جذبی و تراکمی تقسیم‌بندی می‌شود.

انواع چیلر تراکمی

خود چیلر تراکمی نیز از نظر کندانسور به سه نوع هوا خنک آب خنک و تبخیری تقسیم بندی می‌گردد که عمده رسوب سیستم در کندانسور شکل گرفته و جمع‌آوری می‌شود. آب با سختی بالا این امر را دو چندان می‌کند.

راه‌های جلوگیری از ایجاد رسوب و گرفتگی لوله‌ها و افزایش راندمان سیستم

۱- استفاده از سختی گیر الکترونیکی و یا سختی گیر مغناطیسی که با جداسازی قطب مثبت و منفی املاح موجود در آب باعث کاهش رسوب گذاری و به مرور زمان حذف رسوبات قبلی خواهد شد.

۲- استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی با استفاده از این دستگاه به طور کلی از ایجاد رسوب در سیستم جلوگیری می‌شود و همواره آب بدون سختی یا در اصطلاح آب نرم وارد سیستم خواهد شد و سیستم تا سالیان طولانی و بدون افت راندمان و خرابی حاصل از رسوب گرفتگی لوله‌ها به کار خود ادامه خواهد داد اثرات مخرب آب سخت در عملکرد سیستم چیلر

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی

قیمت دستگاه فقط و فقط یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می باشداین دستگاه دارای مخزن پایین۵ لیتری می باشد و با هر بار پر کردن مخزن حداقل ۳ هزار بار می توان دستها را ضدعفونی کرد.
دستگاه ضد عفونی کننده دست

۳- ایجاد رسوب گذاری در لوله‌های مسی که با قطر بسیار کم طراحی شده‌اند باعث گرفتگی این منافظ و در نهایت افت شدید عملکرد و راندمان سیستم خواهد شد.

کندانسور چیلرها بخصوص خصوص چیلرهای آب خنک سالیانه و قبل از فصل گرما پیش از راه اندازی سیستم چک می‌شوند که معمولاً رسوب زیادی دارند.

برای خارج کردن این رسوبات از سه روش: حرارت دادن (که باعث انبساط لوله‌ها) سیخ زدن (باعث شکستگی لوله‌ها) و در مرحله آخر اسید شویی که خود باعث خوردگی سیستم و لوله‌ها می‌شود استفاده می‌گردد استفاده از سخت گیر الکترونیکی و دستگاه تصفیه آب صنعتی باعث جلوگیری از این امر و کاهش هزینه‌ها و خرابی‌های کمتر سیستم می‌شوند.

بیشتر بخوانید: تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی و مواد مصرفی دستگاه تصفیه آب

اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل موارد زیر می‌باشد:

یک فیلتر شنی که وظیفه گرفتن ذرات درشت تا ۵۰ میکرون را به عهده دارد، دو فیلتر کربنی که بو مزه و رنگ و کلر موجود در آب را جدا می‌کند، سه فیلتر کارتریج که املاح ریز آب تا ۵ میکرون را از آن جدا می‌کند.

سپس آب توسط پمپ طبقاتی و با فشار بالا به ممبران پمپ می‌شود عمل اصلی تصفیه آب که پایین آوردن تی دی اس یا همان سختی آب است را انجام می‌دهد.

سختی گیر های الکترونیکی و سختی گیر مغناطیسی در موتورخانه و عمدتاً در مکان‌هایی که رسوب گذاری در آنها بیشتر است نصب می‌شوند.

مانند ورودی آب برج خنک کن به کندانسور و برگشت آب رادیاتورها به بویلر و ورودی آب سرد به منبع کویلی که حتماً قبل از نصب مشاورین فنی شرکت این مکانها را آنالیز کرده و پیشنهاد می‌دهند که در چه مکانی نصب آنها واجب‌تر می‌باشد.

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا