خشک سالی در کشور حتی در استان شمالی گلستان

خشک سالی حتی در شمال کشور

به نقل از خبرگزاری ایرنا با کم شدن بارش رحمت الهی و پدید آمدن خشک سالی در سراسر کشور تمام فکر و تمرکز مردم ما را به سمت مناطق گرم سیری و جنوب کشور مشغول کرده است.

اما مدتی است که این نگرانی به سمت شمال کشور و شهرهای شمالی مثل گلستان هم به گوش می‌رسد. امروزه زمام داران اعلام کرده‌اند که قبل از هر چیزی باید به فکر حل کردن مشکل آب باشیم.

حتی قبل از نان شب و منزل مسکونی که این خود مهم بودن مسئله کم‌آبی را بیان می‌کند. بر اساس گفته سازمان هواشناسی کشور متأسفانه بخش شمالی کشور دچار خشک سالی وسیعی شده است که این خشک سالی با درجات کم‌وزیاد متغیر است.

بیشتر بخوانید: حل مشکل کم بودن آب شرب در ۵ روستای شهرستان تربت حیدریه

معضل آینده مردم گلستان

که طبق گفته‌ها این خشک سالی فعلاً مهمان استان گلستان است و باید تدابیری برای جلوگیری از کم بود آب اندیشیده شود. حال کارشناسان جهت جلوگیری از مشکل کم‌آبی آن منطقه راه‌حل‌های رو پیشنهاد دادن مثل کالیبره کردن تجهیزات، صرفه‌جویی دقیق و منظم و مقابله با اشخاصی که بی‌رویه آب مصرف می‌کنند.

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی

قیمت دستگاه فقط و فقط یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می باشداین دستگاه دارای مخزن پایین۵ لیتری می باشد و با هر بار پر کردن مخزن حداقل ۳ هزار بار می توان دستها را ضدعفونی کرد.
دستگاه ضد عفونی کننده دست

ولی همه این نکات زمانی صدق می‌کند که ما آب کافی برای تأمین داشته باشیم و بی‌نیاز باشیم از تأمین کردن آب مصرفی مردم. معضل آینده مردم گلستان این است که مردم چندی بعد برای تأمین آب شرب هم حتی به مشکل می‌خورند.

طبق آمار ارائه شده چیزی حدود ۳۷ هزار حلقه چاه هم مجاز و هم غیرمجاز در گلستان حفرشده که نزدیک به یک میلیارد و دویست میلیون لیتر آب جهت استفاده در کشاورزی و آشامیدن برداشت می‌شود.

کاهش چشم‌گیر ۲۰ درصدیِ منابع آب ذخیره‌شده در آبخوان‌های شهر که حداقل ۲۲۶ میلیون لیتر مترمکعب به‌علاوه کاهش ۲۲ درصدی اندازه بارش و نزولات آسمانی باعث این شده است که نهادهای مربوطه به این فکر بیافتند که چاه‌های جدیدی حفر کنند یا این‌که چاه‌های قبلی را عمیق‌تر کنند.

این حرکت شاید باعث شود در حال حاضر مشکل تا حدودی حل شود ولی در آینده نه چندان دور نتنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه مشکل‌ساز هم می‌شود.

به همین علت کارشناسان مربوطه در این حوزه پیشنهاد نصب و راه‌اندازی آب‌شیرین‌کن‌های بزرگ را مطرح کردند. درگذشته به دلیل بالا بودن هزینه راه‌اندازی سیستم آب‌شیرین‌کن‌ها مقامات دولتی و مسئولین مربوطه آن‌چنان انگیزه و میلی نسبت به این قضیه نداشتند ولی با مرور زمان و پیشرفت فنّاوری هزینه‌های نصب و راه‌اندازی به‌صورت چشم‌گیری کم شده است و شاهد هستیم که امروزه بیشتر جاها از این سیستم استفاده می‌کنند.

در جنوب کشور تأمین آب ورودی به دستگاه توسط آب دریا بوده و به‌وسیله لوله‌های انتقال این عمل صورت می‌گرفته که این هم به‌خودی‌خود هزینه‌بردار بوده است ولی در نواحیِ شمالیِ کشور این شرایط به صورتی است که دیگر نیازی به انتقال آب وجود ندارد و همین علت باعث کم شدن هزینه‌ها درراه اندازی این سیستم می‌شود و مسئولین خیلی راحت‌تر هستم برای هزینه کردن در این سیستم.

آیا تصفیه آب دریا ضرری برای محیط زیست دارد

آقای شیرنگی در مصاحبه با ایرنا اعلام کرد: طبق برنامه‌ریزی دولت باید آب‌شیرین‌کن‌ها نزدیک یک‌میلیون لیتر آب تولید کنند. وی ادامه داد و گفت به علت محاصره بودن دریای خزر ما این تلاش را می‌کنیم که پساب تولیدی از دستگاه‌های شیرین کن را به‌صورت تفکیک‌شده و تصفیه‌شده وارد خزر کنیم که آسیبی هم به دریای خزر نرسد. به گفته ایشان این آب‌شیرین‌کن باید نزدیک ۹۰۰۰ هزار لیتر روزانه آب تصفیه‌شده تولید کند.

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا