خرید سنتز نانوکامپوزیت برای تصفیه پساب

خرید سنتز نانوکامپوزیت برای تصفیه به روش ناپیوسته پساب

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از نانو، پ‍‍ژ‍وهشگران مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با به کار گیری از مونومرهای پیرول و آنیلین و مواد پایه موفق به سنتز نانوکامپوزیت مناسب به منظور به بهره وری در پروسه تصفیه به روش ناپیوسته شدند.

از برجسته‌ترین ویژگی این نانوکامپوزیت می‌توان بهاز میان بردن رنگ، بو، آنیون‌ها و کاتیون‌ها فقط در یک مرحله و زمان بسیار کوتاه اشاره نمود.

این کار تحقیقاتی در مرکز تحقیقاتی پلیمر دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در دو مرحله صورت گرفته است. این پژوهشگران در بخش اول به سنتز نانوکامپوزیت‌های پلیمری بر پایه مواد کم ارزش مانند خاکستر سبوس پرداخته و در بخش دوم موفق به ببهره گیری از نانوکامپوزیت‌های سنتز شده در تصفیه فاضلاب‌های صنعتی شدند.‌

دکتر محسن قربانی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و یکی از محققان این طرح در این خصوص اظهار داشت: این تحقیق در دو مرحله صورت گرفته است.

مرحله اول سنتز نانوکامپوزیت‌های پلیمری و مرحله دوم استفاده این نانوکامپوزیت‌ها در تصفیه فاضلاب‌های صنعتی. در مرحله اول با بکارگیری از مونومرهای پیرول و آنیلین و مواد پایه مانند سبوس و خاکستر سبوس به سنتز نانوکامپوزیت‌های مختلف پرداخته شد.

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی

قیمت دستگاه فقط و فقط یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می باشداین دستگاه دارای مخزن پایین۵ لیتری می باشد و با هر بار پر کردن مخزن حداقل ۳ هزار بار می توان دستها را ضدعفونی کرد.
دستگاه ضد عفونی کننده دست

شایان ذکر است که در این مرحله اثرات مختلفی مانند نوع اکسید کننده، محیط سنتز، شرایط دمایی و … بررسی شده تا بهترین و عالیترین نانوکامپوزیت تولید شود.

پس از انجام تست‌های متفاوتی ‌FTIR،TGA،XRD،SEM،TEM‌ و بررسی‌های به عمل آمده مناسب‌ترین نانوکامپوزیت برای عمل تصفیه انتخاب شد. در مرحله دوم تحقیق نیز به فرایند تصفیه به روش ناپیوسته پرداخته شد که نتایج بسیار ضایت بخشی نیز بدست آمد.

به گفته قربانی از برجسته‌ترین خصوصیت این نانوکامپوزیت می‌توان به حذف رنگ، بو، آنیون‌ها و کاتیون‌ها فقط در یک مرحله و زمان بسیار کوتاه (حدود ۳۰ دقیقه) اشاره نمود.

بیشتر بخوانید: سختی گیر مغناطیسی آتیه انرژی

سنتز نانوکامپوزیت چه کاربردی در هزینه تصفیه پساب دارد

لذا با بهره گیری از این طرح می‌توان از هزینه‌های هنگفتی که صنایع مختلف برای تصفیه پساب‌های خود می‌پردازند، ممانعت ورزیده و کارایی بالاتری را نیز بدست آورد. استفاده از جاذب‌های نوین در پروسه تصفیه، بکارگیری از جاذب‌های کم ارزشی مانند

سبوس و خاکستر سبوس در ساختار نانوکامپوزیت و ایضاً بهره وری بسیار بالای نانوکامپوزیت‌ها از دیگر ویژگی‌های این نانوکامپوزیت‌ها می‌باشد.

قربانی در اشاره به کابردهای این طرح گفت: «یکی از کارایی‌های مهم این طرح مربوط تصفیه فاضلاب کارخانجات صنعتی است. البته پلیمرهای سنتز شده کاربردهای دیگری مانند خواص ضد خوردگی و ضد میکروبی نیز دارند، اما در این طرح به بررسی کارکرد آنها در تصفیه فاضلاب پرداخته شده است.

ایضاً با نظر به وجود کارخانجات مختلف و مشکل عمده‌ای که این کارخانجات در تصفیه پساب‌های خود دارند، این طرح از قابلیت مناسبی برای تجاری‌سازی برخوردار است.»‌

این تحقیقات که به همکاری دکتر محسن قربانی و دکتر حسین عیسی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل صورت گرفته است، مراحل اولیه ثبت اختراع را طی کرده است و در مرحله تأیید نهایی قرار دارد.‌

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا