ماده رسوبزدای گیاهی – اسید شویی دیگ بخار – اسید شویی چیلر

چرا به اسید شویی دیگ بخار نیاز داریم؟

امروزه بزرگترین مشکل در صنعت تأسیسات ایجاد رسوب در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی می‌باشد که یکی از مواردی که بیشترین رسوب را در خود بجای می‌گذارد، دیگ‌های بخار است. در این مطلب قصد داریم در مورد مواردی مانند: ماده رسوب زدای گیاهی – اسید شویی دیگ بخار – اسید شویی چیلر – پیشگیری از رسوب و خوردگی صحبت کنیم.

چه مقدار اسید برای اسید شویی دیگ بخار لازم است؟

دیگ بخار هزینه‌های تعمیری بالایی که دارد که صرفه اقتصادی جهت تعویض لوله‌های داخل کوره را ندارد لذا بایستی رسوب‌های داخل دیگ و ظرفیت آب درون دیگ بخار مورد بررسی قرار داده شود و ضخامت لوله مشخص گردد تا بتوانیم میزان اسیدی که برای شستشوی دیگ بخار استفاده می‌کنیم را مشخص نماییم.

اسید دیگ بخار

نام مواد اسیدی که با آن دیگ بخار را شستشو می‌دهیم دیسکلر می‌باشد که اسید شستشوی مخصوص دیگ بخار می‌باشد که لوله و داخل مخزن را نپوساند و باعث شود رسوبات معلق گردند و ته نشین شوند.

مراحل اسید شویی دیگ بخار:

۱- ابتدا دیگ را با آب تصفیه شده می‌شوریم و شیر تخلیه دیگ را باز می‌کنیم تا رسوبات کف دیگ تخلیه گردد.

۲- بعد از اینکه ضخامت رسوب و ظرفیت دیگ مشخص گردید مواد اسید شویی دیگ بخار یا همان دیسکلر را به میزان تعیین شده با آب تصفیه شده مخلوط و در داخل دیگ بخار می‌ریزیم و توسط پمپ در گردش سیرکوله شود و مشعل را روشن کرده و تا دمای ۷۰ درجه سانتی گراد می‌رسانیم تا به دیگ حرارت داده شود تا رسوبات معلق و جدا گردند.

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی

قیمت دستگاه فقط و فقط یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می باشداین دستگاه دارای مخزن پایین۵ لیتری می باشد و با هر بار پر کردن مخزن حداقل ۳ هزار بار می توان دستها را ضدعفونی کرد.
دستگاه ضد عفونی کننده دست

۳- مدت زمان مواد دیسکلر درون دیگ بخار تا زمانیست که مواد اسیدی خنثی گردد و هیچ واکنشی نشان ندهد.

۴- دیگ را به طور کامل شستشو می‌دهیم و در داخل دیگ مواد خنثی کننده می‌زنیم تا اسیدهای دیسکلر درون دیگ را خنثی کند.

۵-سپس با پمپ فشار قوی به صورت کارواشی دیگ را با فشار بالا با آب تصفیه شده شستشو می‌دهیم

در ضمن با توجه به اینکه دیگ بخار رسوب بالایی از خود بجای می‌گذارند می‌بایست پر کن آب دیگ بخار را توسط دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس کاملاً تصفیه کنیم تا کل املاح جامد موجود در آب حذف شود تا آب نرم و سبک گردد و از این آب استفاده گردد تا میزان رسوب به حداقل برسد.

بیشتر بخوانید: ماده گیاهی محافظ خوردگی – مواد ضد خوردگی فلزات

خطرات احتمالی اسید شویی

برای اسید شویی دیگ بخار و اسید شویی چیلر بهتر این است که یک نمونه رسوب و یک نمونه آب را برای شرکت ما ارسال بفرمایید، باتوجه به اینکه رسوب زدایی ناصحیح می‌تواند باعث ایجاد خسارت‌های سنگین شود لذا کارشناس‌های شرکت آتیه انرژی پس از آنالیز دقیق رسوب ماده مناسب برای این کار را به شما پیشنهاد خواهند داد که با حداقل خوردگی بتوانید رسوب زدایی را به نحو احسنت انجام بدهید

تمیزکردن متناوب و یا دوره‌ای به عنوان یکی از مهم‌ترین عملیات نگهداری و تعمیرات می‌باشد که اجرای صحیح آن باعث افزایش بازدهی تولید و کاهش هزینه‌های جاری می‌گردد.

رسوب زدایی سیستم‌ها به روش فیزیکی و شیمیایی انجام می‌شود بهتر است قبل از شستشوی شیمیایی به نکات ذیل توجه شود.

پیشگیری از رسوب و خوردگی

نکات لازم جهت شست و شوی شیمیایی

۱- آنالیز و مقدار رسوب

۲- تناسب نوع بازدارنده با رسوب زدا

۳- انتخاب ماده رسوب زدا با توجه به جنس تجهیزات

۴- سهولت کار و مسائل ایمنی

۵- قیمت مواد مصرفی و بررسی جنبه‌های اقتصادی

جایگزین مناسب دیسکلر

برای رسوب زدایی دیگ‌های بخار برج‌های خنک کننده مبدل‌های حرارتی و تجهیزات مشابه دیگرمی توانید از رسوب زدای گیاهی شرکت آتیه انرژی تلاش استفاده نمایید.

رسوب زدای گیاهی مایع ترکیبی اسیدی با ماده محافظ می‌باشد که برای زدودن رسوب از سطح فلزات آهنی استفاده می‌شود.

رسوب زدای گیاهی مایع برای سیستم‌هایی که در آن‌ها فلزات نرم از قبیل آلومینیوم روی و برنج به کار رفته باشد توصیه نمی‌گردد.

بیشتر بخوانید: مواد گیاهی ضد رسوب – مواد مصرفی دستگاه تصفیه آب صنعتی

ویژگی‌های رسوب زدای گیاهی:

  • حالت فیزیکی: مایع بنفش رنگ مایل به زرد
  • جرم حجمی: حدود ۱/۱-۳/۱ گرم بر روی سانتی مترمکعب
  • قابلیت انحلال در آب: نامحدود
  • Ph محلول ۱ درصد:۵/۱-۲
  • نقطه اشتغال خودبه خودی: ندارد

مقدار مصرف رسوب زدای گیاهی:

مقدار مصرف مواد رسوب زدای گیاهی بستگی به ضخامت رسوب و مساحت سطح حرارتی دارد به طور معمول ۱۵ الی ۲۰ درصد حجم سیستم مصرف می‌شود.

خدمات فنی و آزمایشگاهی: درصد زدایش رسوب‌ها یا آزمایش نمونه رسوب در آزمایشگاه شرکت آتیه انرژی تلاش تخمین زده می‌شود.

بسته بندی رسوب زدای گیاهی:

بشکه‌های پلاستیکی ۲۲۰ لیتری یا گالن‌های پلاستیکی ۳۰ لیتری

ذخیره سازی رسوب زدای گیاهی:

در دمای بین ۵ تا ۴۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.

توصیه‌های ایمنی و بهداشتی:

رسوب زدای گیاهی ترکیبی اسیدی است لذا کارکردن با آن احتیاج به دقت و مراقبت کافی دارد استفاده از لوازم ایمنی مانند دستکش ضد اسید و ماسک صورت و چشم الزامی است.

در صورت تماس رسوب زدای گیاهی باپوست موضع را به مقدار کافی با آب و صابون بشویید.

در صورت پاشیدن رسوب زدای گیاهی و یا قطرات محلول آن به داخل چشم فوری چشم را به مدت ۱۵ دقیقه با آب فراوان و تمیز شستشو دهید و به پزشک مراجعه نمایید.

مزیت رسوب زدای گیاهی نسبت به دیسکلر در اسید شویی دیگ بخار (دیسکلر گیاهی):

در پیشگیری از رسوب آب در و همچنین حذف رسوبات از قبل تشکیل شده در سیستم‌های تأسیساتی، گرمایشی و سرمایشی کاربرد خوبی دارد. با توجه به اینکه در خیلی از صنایع از اسید و دیسکلر استفاده می‌کنند که خود اسید چون باعث می‌شود خوردگی در لوله‌ها ایجاد بشود گزینه مناسبی نیست به جهت شستشو نیست ایجاد خوردگی باعث کاهش عمر تأسیسات می‌شود به همین جهت ما با اختراع رسوب زدای گیاهی کمک زیادی به صنایع مرتبط با آب کرده‌ایم.

در صنایعی که آب ورودی به سیستم از دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس یا همان آب دمین تأمین می‌شود مشکلات کمتر خواهد بود به دلیل اینکه استعداد رسوب گزاری در آب خالص به مراتب کمتر خواهد بود.

در بعضی صنایع به خاطر اینکه مشکلات رسوب کمتر باشد از سختی گیر رزینی یا سختی گیر الکترونیکی نیز برای پیشگیری از ایجاد رسوب استفاده می‌شود.

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا