سوپر جاذب کشاورزی

سوپر جاذب کشاورزی چیست ؟

این محصول نوعی پلیمر است که تمایل زیادی به جذب آب دارد. سوپر جاذب کشاورزی؛ توانایی نگهداشتن و جذب کردن متفاوت زیاد آب و مولوکولهای آبی را دارد حتی اگر زیر فشار بالا باشد. در عصر امروز که کم آبی مهم ترین معضل بخش کشاورزی شده است با استفاده از سوپر جاذب کشاورزی مصرف آب را بهینه میکنیم.

به شکل کلی سوپر جاذب کشاورزی؛ پلیمری خشک و در حالت عادی ظاهری دارد شبیه شکر که توانایی ذخیره سازی آب و بعضی از مواد محلول به اندازه چندین برابر و بیشتر از وزن خود را دارد.

هیدروژل کشاورزی دارای ۴ دانه بندی گوناگون است که با توجه به راهنمایی متخصصان و با در نظر گرفتن شرایط گوناگون مثل نوع کشت، شرایط خاک و شرایط آب و هوایی و غیره در دسترس کشاورزان و گلخانه داران قرار میگیرد.به عنوان مثال برای کشت نهال دانه متوسط سوپر جاذب  استفاده می شود و یا برای مصارفی مانند کشت گندم و کشت یونجه و یا چمن کاری بهتر است از مش ریز مواد جاذب رطوبت در کشاورزی  استفاده نمود

ساختمان کلی سوپر جاذب کشاورزی، به شکلی است که توانایی این را دارند که در شرایط یونی، فشار و غیره، سالیان سال مثل یک مخزن آب و مواد معدنی را ذخیره، نگهداری و با توجه به مقدار نیاز ریشه و ساقه به آن ها میرساند.

هیدروژل (Hydrogel) هرگز به مواد اولیه خود بر نمی گردد و واکنشهای این پلیمر به طور کامل غیر سمی است. این پلیمرها موادی آلی اند که در شرایط یونی و میکروبی خاک به آرامی تجزیه می شوند و سرانجام به آب، دی اکسیدکربن (co۲)، ترکیبات نیتروژن (N) دار قبیل آمونیاک (NH۳) تبدیل وبه ماده آلی خاک ملحق می شوند.

سوپرجاذب کشاورزی نوعی پلیمر که تمایل زیادی به جذب آب دارد.
استفاده از سوپر جاذب کشاورزی و تاثیر مستقیم آن بر روی افزایش کیفیت و کمیت محصول

سوپر جاذب کشاورزی خنثی و بدون اثر است. مولکولهایی که استفاده آنها در کشاورزی و محیط زیست تبعاتی در پی ندارد و ایمنی استفاده از آنها در خاک توسط وزارت کشاورزی کشور امریکا، فرانسه و آلمان تایید شده است. سوپر جاذب کشاورزی، نوع کشاورزی این مولکول های عظیم است که محکم بودن ژل حاصل از آن بیشتر بوده و چندین سال در خاک طاقت می آورد.

در مصارف های زراعی سوپر جاذب تاثیر فوق العاده ای بر روی افزایش برداشت محصول نیز می گذارد. به دلیل اینکه در استفاده از سوپر جاذب در زراعت هیدروژل (Hydrogel) را به صورت خشک با بزر مخلوط می کنیم و درنتیجه به دلیل اینکه سوپر جاذب رطوبت را در خود جذب میکند لذا قدرت جوانه زنی بزر افزایش پیدا میکند و تعداد بزرهایی که تبدیل به جوانه می شوند افزایش پیدا میکند به همین دلیل میزان برداشت محصول افزایش پیدا می کند.

با توجه به اینکه مصرف آب در صنعت کشاورزی به هیچ وجه بهینه نیست لذا میتوان با استفاده از سوپر جاذب کشاورزی هدر رفت آب را به حداقل ممکن رساند و در نتیجه مشکل کم آبی را در کشاورزی تا حد زیادی برطرف نمود.

به عنوان مثال در کشت یونجه که یک محصول چند ساله است می توان کشت را با استفاده از سوپر جاذب کشاورزی انجام داد که در نتیجه آن در طی چند سال محصول یک دست و با کمیت بالاتر تولید نمود و مصارف باغبانی نیز استفاده از سوپر جاذب تاثیر مستقیمی روی افزایش کیفیت و کمیت محصول خواهد گذاشت.

با توجه به اینکه امروزه کشاورزی یک بحث علمی و تخصصی می باشد، می توان با سوپر جاذب، تاثیر مستقیم روی افزایش کیفیت و کمیت محصول گذاشت و بهره وری را افزایش داد.

سوپر جاذب کشاورزی بهبود تاثیر حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب
بهینه سازی مصرف آب با سوپر جاذب کشاورزی

بهینه سازی مصرف آب با سوپر جاذب های کشاورزی

سوپر جاذب می تواند حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب داشته باشد. برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشد سوپر جاذب بهتر است دفعات آبیاری اولیه آبیاری به صورت اشباع انجام شود تا ژل سوپر جاذب داخل خاک براحتی آب را جذب نماید و ریشه آرام آرام به سمت ژل ایجاد شده حرکت نماید تا به آن برسد. زین پس می توانیم تعداد دفعات را به مرور زمان کاهش دهیم.

افزایش عمر سوپر جاذب
توصیه های کاربردی جهت افزایش عمر سوپر جاذب

افزایش عمر سوپر جاذب

استفاده از کود باعث کاهش راندمان سوپر جاذب می‌شود لذا توصیه می گردد برای استفاده از کود، آن را در مجاورت سوپر جاذب قرار ندهید.

 • سوپر جاذب باید در جای خشک و به دور از نور آفتاب نگهداری شود
مزایای استفاده از سوپرجاذب
استفاده از سوپر جاذب کشاورزی چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از سوپر جاذب (هیدروژل در کشاورزی)

 1. به حداقل رسیدن تلفات در کشت نهال
 2. امکان کشاورزی در مناطق غیر قابل کشت و یا در شیب زیاد
 3. افزایش قدرت اثرگذاری کودها و سموم کشاورزی
 4. افزایش هوا رسانی به خاک (پوک شدن خاک)
 5. جلوگیری از فرسایش خاک و اصلاح خاک
 6. افزایش قوه نامیه بذر و افزایش تعداد بزرهایی که تبدیل به جوانه می شوند
 7. جذب رطوبت موجود در خاک
 8. اثرگذاری در کیفیت و مقدار محصول
 9. کاهش شیب رطوبت خاک پس از آبیاری اولیه
 10. افزایش صفات مطلوب چمن از جمله: افزایش شدت رنگدهی، کاهش میزان پژمردگی
کشت نهال همراه با سوپر جاذب
چگونگی کشت نهال همراه با سوپر جاذب

کشت نهال همراه با سوپر جاذب

در ابتدا باید گفت که متناسب با اندازه نهال گودالی در زمین حفر کرده و مقدار ۵۰-۶۰ گرم از سوپر جاذب کشاورزی با اندازه دو روش کریستالها درست باشند، را همراه خاک الک کرده و بدون سنگ ریزه مخلوط و قبل از قراردادن نهال داخل گودال می ریزیم توجه داشته باشید که مکان قرار دادن سوپر جاذب در نزدیکی ریشه باشد قبل از خروج ریشه، نهال از گلدان، ریشه را به مقداری مناسب از هیدروژل آغشته می کنیم این کار علاوه بر رسانیدن رطوبت به ریشه از به اصطلاح هوا کشیدن ریشه جلوگیری به عمل می آورد.

سوپر جاذب غنی شده چیست ؟

نوعی دیگر از سوپر جاذب کشاورزی موجود می باشد که علاوه بر سوپر جاذب، دارای تحریک کننده ریشه نیز می باشد و این قابلیت را دارد که سرعت ریشه افزایی را افزایش دهد و علاوه بر تاثیرگذاری روی بهینه‌سازی مصرف آب ،می تواند روی بالا بردن کمیت و کیفیت محصول نیز تاثیر مستقیمی بگذارد.

سوپر جاذب غنی شده مخلوطی از بیش از ۲۰ ماده از ۶ گروه کمک کننده رشد گیاهی می باشد که به همراه یکدیگر خاصیت سینرژیک «Synergy» دارند. تحریک کننده های رشد، نقش بسیار مهمی در رشد اولیه گیاه ایفا می کنند. این مواد، رشد و نمو سلول های ریشه را فعال می کنند و تولید ماده گیاهی و نمو برگ را افزایش می دهند. بعلاوه ریشه ها تحریک می شوند که به سرعت تا عمقی که آب بیشتری وجود دارد رشد کنند.

در ترکیب سوپر جاذب غنی شده کوپلیمرهای سوپر جاذب شامل اکریلامید «C۳H۵NO» و اسید اکریلیک با پیوندهای متقاطع که توسط مقداری پتاسیم خنثی شده است وجود دارد که دارای قدرت جذب آب فراوان و ذخیره آب می باشد که به طور معمول این آب توسط از طریق آبشویی و تبخیر از دست می رود. بنابراین سوپر جاذب غنی شده باعث کاهش در میزان آبیاری تا حد ۵۰% می شود. این آب ذخیره، سپس در دسترس ریشه های گیاه قرار گرفته و باعث حفظ آب در منطقه ریشه برای مدت طولانی می گردد.

در شرایط خشک، پلی مرها سفید، گرانوله و کریستالی می باشند. به محض تماس با آب، گرانول ها به سرعت متورم شده، آب را جذب می کنند و به یک ماده ژل مانند تبدیل می شوند. هر پلی مر قادر به ذخیره آب به اندازه چندین برابر وزن خود برای مدت طولانی می باشد. پلی مرهای سوپر جاذب غنی شده حساسیت کمی به الکترلیت ها و نیز چرخه های مرطوب/خشک دارند.کودهای محلول، که جذب هیدروژل (Hydrogel) شده اند،NPK و مقادیر فراوان عناصر ریز مغذی لازم جهت آغاز رشد گیاه را آزاد می سازند.

یک جریان پیوسته و دایم تامین کودها را ایجاد می کنند و نقش مهمی در تغذیه گیاه برای چندین ماه ایفا می کنند. آغاز رها شدن عناصر غذایی تقریبا ۳-۲ هفته پس از کاربرد آغاز می شود و دما بر روی آن اثر فعال کننده دارد. کودهای آلی، فعالیت میکروبیولوژی (Microbiologie) را در خاک افزایش می دهند و با آزاد کردن نیتروژن و دیگر عناصر محرک رشد، نقش مهمی در اصلاح خاک ایفا می کنند.

ماده حامل سوپر جاذب غنی شده سنگ های آتشفشانی (Lava) می باشد. این مواد به عنوان چسباننده و حامل محرک های رشد عمل می کند و اجازه پخش یکنواخت تمام مواد تشکیل دهنده را می دهد. lava همچنین باعث افزایش تهویه خاک می شود.

قیمت سوپرجاذب کشاورزی :

قیمت سوپرجاذب  کشاورزی بستگی دارد به کیفیت سوپرجاذب،هر چقدر سرعت جذب آب در مواد جاذب رطوبت در کشاورزی  بالاتر باشد این سوپرجاذب دارای مرغوبیت بالایی می باشد و یا می توان گفت قیمت پودر جاذب کشاورزی به طول عمر مفید سوپرجاذب نیز بستگی دارد یک سو پر جاذب با کیفیت حداقل سه الی ۵  سال باید در زیر خاک دوام و ماندگاری داشته باشد. اگر یک کشاورزی با صرف هزینه‌ای اقدام به کشت نهال با سوپرجاذب کرد اگر بعد از سه ماه سوپرجاذب در زیر خاک تجزیه گردد نشان از این دارد که سوپرجاذبی که استفاده شده است دارای مرغوبیت پایینی می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت سوپرجاذب با کارشناس های شرکت مهندسی آتیه انرژی در تماس باشید

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا با شماره ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸ تماس بگیرید

جهت کسب اطلاعات بیشتر  با کارشناسان شرکت آتیه انرژی تماس بگیرید.

تلفکس: ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸

ارتباط از طریق واتس آپ: ۰۹۱۲۱۱۵۱۱۳۷

لینک تلگرام ارتباط با ما: @Zeinodin_javad

دکمه بازگشت به بالا