سوپر جاذب کشاورزی

سوپر جاذب کشاورزی چیست؟

این محصول نوعی پلیمر است که تمایل زیادی به جذب آب دارد. سوپر جاذب کشاورزی؛ توانایی نگه‌داشتن و جذب کردن متفاوت زیاد آب و مولکول‌های آبی را دارد حتی اگر زیر فشار بالا باشد. در عصر امروز که کم‌آبی مهم‌ترین معضل بخش کشاورزی شده است با استفاده از سوپر جاذب کشاورزی مصرف آب را بهینه می‌کنیم.

به شکل کلی سوپر جاذب کشاورزی؛ پلیمری خشک و در حالت عادی ظاهری دارد شبیه شکر که توانایی ذخیره‌سازی آب و بعضی از مواد محلول به‌اندازه چندین برابر و بیشتر از وزن خود را دارد.

هیدروژل کشاورزی دارای ۴ دانه‌بندی گوناگون است که باتوجه‌به راهنمایی متخصصان و با درنظرگرفتن شرایط گوناگون مثل نوع کشت، شرایط خاک و شرایط آب‌وهوایی و غیره در دسترس کشاورزان و گلخانه داران قرار می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال برای کشت نهال دانه متوسط سوپر جاذب استفاده می‌شود و یا برای مصارفی مانند کشت گندم و کشت یونجه و یا چمن‌کاری بهتر است از مش ریز مواد جاذب رطوبت در کشاورزی استفاده نمود.

ساختمان کلی سوپر جاذب کشاورزی، به شکلی است که توانایی این را دارند که در شرایط یونی، فشار و غیره، سالیان سال مثل یک مخزن آب و مواد معدنی را ذخیره، نگهداری و باتوجه‌به مقدار نیاز ریشه و ساقه به آن‌ها می‌رساند.

هیدروژل (Hydrogel) هرگز به مواد اولیه خود برنمی‌گردد و واکنش‌های این پلیمر به طور کامل غیرسمی است. این پلیمرها موادی آلی‌اند که در شرایط یونی و میکروبی خاک به‌آرامی تجزیه می‌شوند و سرانجام به آب، دی‌اکسیدکربن (co۲)، ترکیبات نیتروژن (N) دار قبیل آمونیاک (NH۳) تبدیل و به ماده آلی خاک ملحق می‌شوند.

 

سوپرجاذب کشاورزی نوعی پلیمر که تمایل زیادی به جذب آب دارد.
استفاده از سوپر جاذب کشاورزی و تاثیر مستقیم آن بر روی افزایش کیفیت و کمیت محصول

سوپر جاذب کشاورزی خنثی و بدون اثر است. مولکول‌هایی که استفاده آنها در کشاورزی و محیط‌زیست تبعاتی در پی ندارد و ایمنی استفاده از آنها در خاک توسط وزارت کشاورزی کشور امریکا، فرانسه و آلمان تأیید شده است. سوپر جاذب کشاورزی، نوع کشاورزی این مولکول‌های عظیم است که محکم بودن ژل حاصل از آن بیشتر بوده و چندین سال در خاک طاقت می‌آورد.

در مصارف زراعی سوپر جاذب تأثیر فوق‌العاده‌ای بر روی افزایش برداشت محصول نیز می‌گذارد. به دلیل اینکه در استفاده از سوپر جاذب در زراعت هیدروژل (Hydrogel) را به‌صورت خشک با بذر مخلوط می‌کنیم و درنتیجه به دلیل اینکه سوپر جاذب رطوبت را در خود جذب می‌کند لذا قدرت جوانه‌زنی بذر افزایش پیدا می‌کند و تعداد بذرهایی که تبدیل به جوانه می‌شوند افزایش پیدا می‌کند به همین دلیل میزان برداشت محصول افزایش پیدا می‌کند.

باتوجه‌به اینکه مصرف آب در صنعت کشاورزی به‌هیچ‌وجه بهینه نیست لذا می‌توان با استفاده از سوپر جاذب کشاورزی هدر رفت آب را به حداقل ممکن رساند و در نتیجه مشکل کم‌آبی را در کشاورزی تا حد زیادی برطرف نمود.

به‌عنوان‌مثال در کشت یونجه که یک محصول چندساله است می‌توان کشت را با استفاده از سوپر جاذب کشاورزی انجام داد که در نتیجه آن در طی چند سال محصول یک‌دست و با کمیت بالاتر تولید نمود و مصارف باغبانی نیز استفاده از سوپر جاذب تأثیر مستقیمی روی افزایش کیفیت و کمیت محصول خواهد گذاشت.

باتوجه‌به اینکه امروزه کشاورزی یک بحث علمی و تخصصی می‌باشد، می‌توان با سوپر جاذب، تأثیر مستقیم روی افزایش کیفیت و کمیت محصول گذاشت و بهره‌وری را افزایش داد.

سوپر جاذب کشاورزی بهبود تاثیر حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب
بهینه سازی مصرف آب با سوپر جاذب کشاورزی

بهینه‌سازی مصرف آب با سوپر جاذب‌های کشاورزی

سوپر جاذب می‌تواند حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشد. برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشد سوپر جاذب بهتر است دفعات آبیاری اولیه آبیاری به‌صورت اشباع انجام شود تا ژل سوپر جاذب داخل خاک به‌راحتی آب را جذب نماید و ریشه آرام‌آرام به سمت ژل ایجاد شده حرکت نماید تا به آن برسد. زین پس می‌توانیم تعداد دفعات را به‌مرورزمان کاهش دهیم.

افزایش عمر سوپر جاذب
توصیه های کاربردی جهت افزایش عمر سوپر جاذب

افزایش عمر سوپر جاذب

استفاده از کود باعث کاهش راندمان سوپر جاذب می‌شود لذا توصیه می‌گردد برای استفاده از کود، آن را در مجاورت سوپر جاذب قرار ندهید.

 • سوپر جاذب باید در جای خشک و به‌دوراز نور آفتاب نگهداری شود
مزایای استفاده از سوپرجاذب
استفاده از سوپر جاذب کشاورزی چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از سوپر جاذب (هیدروژل در کشاورزی)

 1. به حداقل رسیدن تلفات در کشت نهال
 2. امکان کشاورزی در مناطق غیر قابل‌کشت و یا در شیب زیاد
 3. افزایش قدرت اثرگذاری کودها و سموم کشاورزی
 4. افزایش هوارسانی به خاک (پوک شدن خاک)
 5. جلوگیری از فرسایش خاک و اصلاح خاک
 6. افزایش قوه نامیه بذر و افزایش تعداد بذرهایی که تبدیل به جوانه می‌شوند
 7. جذب رطوبت موجود در خاک
 8. اثرگذاری در کیفیت و مقدار محصول
 9. کاهش شیب رطوبت خاک پس از آبیاری اولیه
 10. افزایش صفات مطلوب چمن از جمله: افزایش شدت رنگ‌دهی، کاهش میزان پژمردگی

 

کشت نهال همراه با سوپر جاذب
چگونگی کشت نهال همراه با سوپر جاذب

کشت نهال همراه با سوپر جاذب

در ابتدا باید گفت که متناسب با اندازه نهال گودالی در زمین حفر کرده و مقدار ۵۰-۶۰ گرم از سوپر جاذب کشاورزی با اندازه دو روش کریستال‌ها درست باشند، را همراه خاک الک کرده و بدون سنگ‌ریزه مخلوط و قبل از قراردادن نهال داخل گودال می‌ریزیم توجه داشته باشید که مکان قراردادن سوپر جاذب در نزدیکی ریشه باشد قبل از خروج ریشه، نهال از گلدان، ریشه را به مقداری مناسب از هیدروژل آغشته می‌کنیم این کار علاوه بر رسانیدن رطوبت به ریشه از به‌اصطلاح هوا کشیدن ریشه جلوگیری به عمل می‌آورد.

سوپر جاذب کشاورزی

سوپر جاذب غنی شده چیست؟

نوعی دیگر از سوپر جاذب کشاورزی موجود می‌باشد که علاوه بر سوپر جاذب، دارای تحریک‌کننده ریشه نیز می‌باشد و این قابلیت را دارد که سرعت ریشه افزایی را افزایش دهد و علاوه بر تأثیرگذاری روی بهینه‌سازی مصرف آب، می‌تواند روی بالابردن کمیت و کیفیت محصول نیز تأثیر مستقیمی بگذارد.

سوپر جاذب غنی شده مخلوطی از بیش از ۲۰ ماده از ۶ گروه کمک‌کننده رشد گیاهی می‌باشد که به همراه یکدیگر خاصیت سینرژیک «Synergy» دارند. تحریک‌کننده‌های رشد، نقش بسیار مهمی در رشد اولیه گیاه ایفا می‌کنند. این مواد، رشد و نمو سلول‌های ریشه را فعال می‌کنند و تولید ماده گیاهی و نمو برگ را افزایش می‌دهند. بعلاوه ریشه‌ها تحریک می‌شوند که به‌سرعت تا عمقی که آب بیشتری وجود دارد رشد کنند.

در ترکیب سوپر جاذب غنی شده کوپلیمرهای سوپر جاذب شامل اکریلامید «C۳H۵NO» و اسید اکریلیک با پیوندهای متقاطع که توسط مقداری پتاسیم خنثی شده است وجود دارد که دارای قدرت جذب آب فراوان و ذخیره آب می‌باشد که به طور معمول این آب توسط از طریق آبشویی و تبخیر از دست می‌رود؛ بنابراین سوپر جاذب غنی شده باعث کاهش در میزان آبیاری تا حد ۵۰% می‌شود. این آب ذخیره، سپس در دسترس ریشه‌های گیاه قرار گرفته و باعث حفظ آب در منطقه ریشه برای مدت طولانی می‌گردد.

در شرایط خشک، پلیمرها سفید، گرانول و کریستالی می‌باشند. به‌محض تماس با آب، گرانول‌ها به‌سرعت متورم شده، آب را جذب می‌کنند و به یک ماده ژل‌مانند تبدیل می‌شوند. هر پلیمر قادر به ذخیره آب به‌اندازه چندین برابر وزن خود برای مدت طولانی می‌باشد. پلیمرهای سوپر جاذب غنی شده حساسیت کمی به الکترلیت‌ها و نیز چرخه‌های مرطوب/خشک دارند. کودهای محلول که جذب هیدروژل (Hydrogel) شده‌اند،NPK و مقادیر فراوان عناصر ریزمغذی لازم جهت آغاز رشد گیاه را آزاد می‌سازند.

یک جریان پیوسته و دائم تأمین کودها را ایجاد می‌کنند و نقش مهمی در تغذیه گیاه برای چندین ماه ایفا می‌کنند. آغاز رها شدن عناصر غذایی تقریباً ۳-۲ هفته پس از کاربرد آغاز می‌شود و دما بر روی آن اثر فعال‌کننده دارد. کودهای آلی، فعالیت میکروبیولوژی (Microbiologie) را در خاک افزایش می‌دهند و با آزادکردن نیتروژن و دیگر عناصر محرک رشد، نقش مهمی در اصلاح خاک ایفا می‌کنند.

ماده حامل سوپر جاذب غنی شده سنگ‌های آتشفشانی (Lava) می‌باشد. این مواد به‌عنوان چسباننده و حامل محرک‌های رشد عمل می‌کند و اجازه پخش یکنواخت تمام مواد تشکیل‌دهنده را می‌دهد. lava همچنین باعث افزایش تهویه خاک می‌شود.

رضایت نامه مصرف کنندگان سوپر جاذب شرکت آتیه انرژی تلاش

قیمت سوپرجاذب کشاورزی را استعلام بگیرید

قیمت خرید سوپرجاذب کشاورزی بستگی دارد به کیفیت سوپرجاذب، هرچقدر سرعت جذب آب در مواد جاذب رطوبت در کشاورزی بالاتر باشد این سوپرجاذب دارای مرغوبیت بالایی می‌باشد و یا می‌توان گفت قیمت پودر جاذب کشاورزی به طول عمر مفید سوپرجاذب نیز بستگی دارد یک سو پر جاذب با کیفیت حداقل سه الی ۵  سال باید در زیر خاک دوام و ماندگاری داشته باشد. اگر یک کشاورزی با صرف هزینه‌ای اقدام به کشت نهال با سوپرجاذب کرد اگر بعد از سه ماه سوپرجاذب در زیر خاک تجزیه گردد نشان از این دارد که سوپرجاذبی که استفاده شده است دارای مرغوبیت پایینی می‌باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت سوپرجاذب با کارشناس‌های شرکت مهندسی آتیه انرژی در تماس باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا با شماره ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸ تماس بگیرید

جهت کسب اطلاعات بیشتر  با کارشناسان شرکت آتیه انرژی تماس بگیرید.

تلفکس: ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸

ارتباط از طریق واتس آپ: ۰۹۱۲۱۱۵۱۱۳۷

لینک تلگرام ارتباط با ما: @Zeinodin_javad

۳.۵/۵ - (۸ امتیاز)

‫۸ دیدگاه ها

 1. سلام ، سوپر جاذب اطراف ریشه همانند آب انبار عمل می‌کنه ، آیا آب شور تأثیر منفی روی سوپر جاذب نداره؟ یعنی باعث تراکم نمک اطراف ریشه نمیشه؟

 2. سلام برا هر هکتار زمین کشت گندم چقدر سوپر جاذب لازم داریم .ممنون ❤️❤️

دکمه بازگشت به بالا