سوپر جاذب کشاورزی

سوپر جاذب کشاورزی چیست ؟

سوپرجاذب کشاورزی نوعی پلیمر است که تمایل زیادی به جذب آب دارد. سوپرجاذب کشاورزی توانایی نگهداشتن و جذب کردن متفاوت زیاد آب و مولوکولهای آبی را دارد حتی اگر زیر فشار بالا باشد. در عصر امروز که کم آبی مهم ترین معضل بخش کشاورزی شده است با استفاده از سوپرجاذب کشاورزی مصرف آب را بهینه میکنیم.

به شکل کلی سوپرجاذب کشاورزی پلیمری خشک و در حالت عادی ظاهری دارد شبیه شکر که توانایی ذخیره سازی آب و بعضی از مواد محلول به اندازه چندین برابر و بیشتر از وزن خود را دارد.

هیدروژل کشاورزی دارای ۴ دانه بندی گوناگون است که با توجه به راهنمایی متخصصان و با در نظر گرفتن شرایط گوناگون مثل نوع کشت، شرایط خاک و شرایط آب و هوایی و… در دسترس کشاورزان و گلخانه داران قرار میگیرد.

ساختمان کلی سوپر جاذب کشاورزی به شکلی است که توانایی این را دارند که در شرایط یونی، فشار و…. سالیان سال مثل یک مخزن آب و مواد معدنی را ذخیره، نگهداری و با توجه به مقدار نیاز ریشه و ساقه به آن ها میرساند.

هیدروژل هرگز به مواد اولیه خود بر نمی گردد و واکنشهای این پلیمر به طور کامل غیر سمی است. این پلیمرها موادی آلی اند که در شرایط یونی و میکروبی خاک به آرامی تجزیه می شوند و سرانجام به آب، دی اکسیدکربن، ترکیبات نیتروژن دار قبیل آمونیاک تبدیل وبه ماده آلی خاک ملحق می شوند.

 

سوپرجاذب کشاورزی خنثی وبدون اثر است. مولکولهایی که استفاده آنها در کشاورزی و محیط زیست تبعاتی در پی ندارد و ایمنی استفاده از آنها در خاک توسط وزارت کشاورزی کشور امریکا، فرانسه وآلمان تایید شده است. سوپرجاذب کشاورزی، نوع کشاورزی این ملوکول های عظیم است که محکم بودن ژل حاصل از آن بیشتر بوده و چندین سال در خاک طاقت می آورد.

در مصارف های زراعی سوپرجاذب تاثیر فوق العاده ای بر روی افزایش برداشت محصول نیز میگزارد. به دلیل اینکه در استفاده از سوپرجاذب در زراعت هیدروژل را به صورت خشک با بزر مخلوط مکنیم و درنتیجه به دلیل اینکه سوپرجاذب رطوبت را در خود جذب میکند لذا قدرت جوانه زنی بزر افزایش پیدا میکند و تعداد بزرهایی که تبدیل به جوانه می شوند افزایش پیدا میکند به همین دلیل میزان برداشت محصول افزایش پیدا می کند.

با توجه به اینکه مصرف آب در صنعت کشاورزی به هیچ وجه بهینه نیست لذا میتوان با استفاده از سوپرجاذب کشاورزی هدر رفت آب را به حداقل ممکن رساند و در نتیجه مشکل کم آبی را در کشاورزی تا حد زیادی برطرف نمود.

به عنوان مثال در کشت یونجه که یک محصول چند ساله است می توان کشت را با استفاده از سوپرجاذب کشاورزی انجام داد که در نتیجه آن در طی چند سال محصول یک دست و با کمیت بالاتر تولید نمود و مصارف باغبانی نیز استفاده از سوپرجاذب کشاورزی تاثیر مستقیمی روی افزایش کیفیت و کمیت محصول خواهد گذاشت.

با توجه به اینکه امروزه کشاورزی یک بحث علمی و تخصصی می باشد، می توان با سوپرجاذب، تاثیر مستقیم روی افزایش کیفیت و کمیت محصول گذاشت و بهره وری را افزایش داد.
سوپر جاذب کشاورزی

بهبود تاثیر سوپر جاذب کشاورزی

سوپرجاذب می تواند حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب داشته باشد. برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشد سوپرجاذب بهتر است دفعات آبیاری اولیه آبیاری به صورت اشباع انجام شود تا ژل سوپرجاذب داخل خاک براحتی آب را جذب نماید و ریشه آرام آرام به سمت ژل ایجاد شده حرکت نماید تا به آن برسد. زین پس می توانیم تعداد دفعات را به مرور زمان کاهش دهیم.

افزایش عمر سوپر جاذب

استفاده از کود باعث کاهش راندمان سوپر جاذب می‌شود لذا توصیه می گردد برای استفاده از کود، آن را در مجاورت سوپرجاذب قرار ندهید.

  • سوپرجاذب باید در جای خشک و به دور از نور آفتاب نگهداری شود
  • مزایای استفاده از سوپرجاذب
  • به حداقل رسیدن تلفات در کشت نهال
  • امکان کشاورزی در مناطق غیر قابل کشت و یا در شیب زیاد
  • افزایش قدرت اثرگذاری کودها و سموم کشاورزی. افزایش هوا رسانی به خاک (پوک شدن خاک)
  • جلوگیری از فرسایش خاک و اصلاح خاک
  • افزایش قوه نامیه بذر و افزایش تعداد بزرهایی که تبدیل به جوانه می شوند
  • جذب رطوبت موجود در خاک
  • اثرگذاری در کیفیت و مقدار محصول
  • کاهش شیب رطوبت خاک پس از آبیاری اولیه افزایش صفات مطلوب چمن از جمله: افزایش شدت رنگدهی کاهش میزان پژمردگی

کشت نهال همراه با سوپر جاذب

در ابتدا باید گفت که متناسب با اندازه نهال گودالی در زمین حفر کرده و مقدار ۵۰-۶۰ گرم از سوپرجاذب کشاورزی با اندازه دو روش کریستالها درست باشند) را همراه خاک الک کرده و بدون سنگ ریزه مخلوط. و قبل از قراردادن نهال داخل گودال می ریزیم توجه داشته باشید که مکان قرار دادن سوپر جاذب در نزدیکی ریشه باشد قبل از خروج ریشه. نهال از گلدان، ریشه را به مقداری مناسب از هیدروژل آغشته می کنیم این کار علاوه بر رسانیدن رطوبت به ریشه از به اصطلاح هوا کشیدن ریشه جلوگیری به عمل می آورد

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا با شماره ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸ تماس بگیرید و یا به سایت تخصصی سوپرجاذب مراجعه بفرمایید

 

دکمه بازگشت به بالا