اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایرانتصفیه آب صنعتیتصفیه فاضلاب صنعتی

فیلتر ممبران تصفیه آب چیست و بهترین آن کدام است؟

فیلتر ممبران تصفیه آب

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی قدیمی از فیلترهای معمولی استفاده می شد که صرفا کاربرد آن ها فیلترنمودن ذرات معلق در آب و جلوگیری از ورود رسوبات و گل و لای به داخل آب بود. اما با پیشرفت هایی که در این زمینه انجام شده است، امروزه با استفاده از فرآیند اسمز معکوس و فیلتر ممبران تصفیه آب ، تصفیه آب به شکلی حرفه ای تر انجام می شود.

نوشیدن آب سالم از دغدغه های حوزه تغذیه است؛ از همین رو کارشناسان توصیه می کنند که از آب سالم و تصفیه شده استفاده شود. از روش های متداول برای حذف آلودگی های موجود در آب، استفاده از دستگاه های تصفیه آب می باشد. فیلتر ممبران از مهم ترین اجزای دستگاه های تصفیه آب است که وجود آن سبب می شود که فیلتراسیون و تصفیه آب به بهترین شکل ممکن انجام شود. در صورتی که مایل به دریافت اطلاعات تکمیلی پیرامون فیلتر ممبران تصفیه آب می باشید، تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

فیلتر ممبران تصفیه آب چیست؟

از مهم ترین و تاثیر گذارترین فیلترها در فرآیند تصفیه آب و اسمز معکوس، فیلتر ممبران تصفیه آب است. این فیلتر به صورت غشای نیمه تراوا و در قالب صفحاتی به دور یک میله پیچیده شده است.

از فیلتر ممبران به عنوان چهارمین فیلتر در دستگاه تصفیه آب استفاده می شود و قادر است بخش عظیمی از آلودگی های فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیکی آب را از بین ببرد.

هوزینگ مرتبط با فیلتر ممبران دارای یک ورودی و دو خروجی است که از ورودی آن آب ناخالص وارد می شود و از یکی از خروجی ها آب تصفیه شده و از دیگری آب سخت به سمت فاضلاب هدایت می شود.

فیلتر ممبران ساخته شده از یک لایه غشای کامپوزیتی است و در برخی انواع ۱۳ لایه دارد که همین موضوع یعنی می تواند تا ۹۹ درصد از آلودگی های موجود در آب را تصفیه کند.

انواع فیلتر ممبران

فیلتر ممبران تصفیه آب متناسب با قطر منافذی که بر روی غشای نیمه تراوا آن وجود دارد و می تواند به کمک آن، آب های شور و حتی آب دریا را نیز تصفیه کند، دارای انواع مختلفی می باشد. به طور کلی فیلتر ممبران بر اساس قطر منافذ در چهار دسته به شرح موارد زیر قرار می گیرد:

۱.فیلتر ممبران میکروفیلتراسیون

فیلتر ممبران میکروفیلتراسیون برای فیلتر شن، ماسه، خاک، گل، انگل و باکتری های موجود در آب کاربرد دارد و می تواند ذراتی با سایز ۰.۳ الی ۱۰ میکرون را از آب فیلتر کند. برای عملکرد عالی این فیلترها نیاز به فشاری بالغ بر ۱۵ الی ۶۰ PSI می باشد.

۲.فیلترهای ممبران اولترا فیلتراسیون

برای جذب ویروس های موجود در آب، باید از فیلترهای ممبران اولترا فیلتراسیون استفاده شود. این فیلترها قادر به جذب ذرات با ابعاد ۰.۰۱ میکرون می باشند و برای عملکرد آلی نیازی به فشار آب در محدوده ۱۰ الی ۱۰۰ PSI دارند.

۳.فیلتر های ممبران نانو فیلتراسیون

فیلترهای نانوفیلتراسیون قادر به فیلتر ذرانی در حدود ۰.۰۰۱ میکرون می باشند. این فیلتر ها در افزایش خاصیت قلیایی آب و کاهش سختی آب نیز مؤثر هستند

۴.فیلتر های ممبران اسمز معکوس

فیلترهای ممبران اسمز معکوس می توانند تمامی مواد محلول در آب شامل فلزات سنگین، مواد آلی، انگل ها، باکتری ها، ویروس ها و … را از بین ببرند. این فیلترها در دمای ۷۷ درجه فارنهایت و فشار ۶۵ PSI بهترین عملکرد را خواهد داشت.

آشنایی با فرآیند اسمز معکوس

اسمز معکوس به فرآیندی گفته می شود که طی آن یک فناوری غشا که به صورت لایه لایه طراحی شده است، ابتدا غلظت آب را تشخیص می دهد و سپس تنها چیزی که می تواند از آن عبور کند، آب می باشد.

آب آشامیدنی دارای املاح معدنی و نمک هایی است که لازم است غلظت آن در حد استانداردی باشد. این استاندارد بر روی غشای ممبران اعمال می گردد و در نهایت فیلتر ممبران تصفیه آب فقط آب با غلظت تعریف شده را عبور می دهد و تمامی نمک های محلول و غیر محلول در آب، فلزات سنگین و … فیلتر می شوند و خروجی آبی سالم و پاکیزه است. از روش اسمز معکوس در تصفیه خانه های صنعتی استفاده می گردد.

نحوه عملکرد فیلتر ممبران

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، فیلتر ممبران دارای انواع مختلفی است. اساس کار فیلترهای ممبران بر اساس اختلاف فشار و اختلاف غلظت می باشد؛ در واقع فیلتر ممبران می تواند پس از تشخیص فشار و غلظت ناخالصی های موجود در آب، مانع عبور ناخالصی ها شود.

وقتی آب ناسالم و تصفیه نشده وارد فیلتر ممبران می شود، مولکول های آب که ابعادی در حدود ۰.۰۰۵ میکرون دارند، می توانند از این فیلتر عبور کنند اما باکتری های موجود در آب که می توان گفت کوچکترین آلودگی های موجود در آب با ابعادی در حدود ۰.۰۲ میکرومتر هستند، نمی توانند از منافذ موجود در فیلتر ممبران عبور کنند و اینگونه خواهد بود که خروجی این فیلترها آب خالص و پاک است.

طی روش اسمز معکوس، آب باید با فشار خاصی وارد هوزینگ مرتبط با فیلتر ممبران تصفیه آب شود که تامین کننده این فشار، پمپ می باشد. فراموش نکنید برخی ویروس ها ابعاد کوچکی در حد نانو دارند و یا آلاینده های شیمیایی در آب وجود دارد که بسیار کوچک هستند و فیلتر ممبران، قادر به حذف تمامی این آلودگی ها نخواهد بود.

از همین رو در دستگاه های تصفیه آب از چندین فیلتر استفاده می شود تا از حذف تمامی آلودگی های موجود در آب اطمینان حاصل شود و خروجی دستگاه، آبی سالم می باشد. فیلتر ممبران بخش مهمی از دستگاه تصفیه آب است که وجود آن برای رسیدن به آب خالص ضرورت دارد. از مهم ترین کارایی فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فیلتر نمک ‌های محلول و غیرمحلول در آب
 • حذف فلزات سنگین داخل آب
 • شناسایی و حذف نیترات از داخل آب
 • فیلتر باکتری ها و قارچ های موجود در آب

بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب

فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی

در صورتی که دستگاه تصفیه آب صنعتی دارید، برای اینکه بهترین عملکرد را داشته باشد، لازم است که بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب را خریداری نمایید. برای شناسایی و خرید بهترین فیلتر ممبران لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید. در ادامه به معرفی بهترین فیلتر های ممبران موجود در بازار پرداخته ایم:

 • فیلتر فیلمتک آمریکایی: از بهترین و باکیفیت ترین فیلترهای ممبران است که ضمن داشتن کیفیت بالا، دوام و ماندگاری آن ها نیز نسبت به نمونه های مشابه بیشتر است و دو تا سه سال بدون مشکل می توان از آن ها استفاده کرد.
 • فیلتر گلد تورای: این برند اقدام به تولید فیلترهای ممبران ۱۳ لایه می کند و از بهترین کامپوزیت ها برای تولید غشا آن ها استفاده می کند.
 • فیلتر سی سی کا: فیلتر ممبران سی سی کا یک برند تایوانی است که کارایی بالایی دارد.
 • فیلتر ممبران سافت واتر: فیلترهای ممبران سافت واتر به دلیل دوام، کارایی، طول عمر بالا و کیفیت بسیار بالا شناخته شده هستند.

در نظر داشته باشید که برندهای مختلفی در زمینه تولید فیلتر ممبران تصفیه آب اقدام کرده اند و گاهی برخی نمونه ها نیز تقلبی هستند. بنابراین لازم است در هنگام خرید فیلتر ممبران، به جای توجه به قیمت به برند تولید کننده و کیفیت و کارایی فیلتر مورد نظر توجه داشته باشید.

توصیه می شود به منظور نیافتادن در دام سودجویان و اجتناب از خرید فیلترهای ممبران تقلبی و همینطور برای خرید بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب به سراغ نمایندگی های معتبر بروید تا بتوانید فیلتر ممبران اصل که دارای برچسب اصالت کالا است را خریداری نمایید.

ظرفیت فیلتر ممبران

فیلتر ممبران تصفیه آب بر اساس ظرفیت تصفیه آبی که دارند به دو دسته فیلترهای ممبران صنعتی و فیلترهای ممبران نیمه صنعتی تقسیم می شوند.
در مصارف صنعتی از فیلترهای ممبران با ظرفیت ۴ و ۸ اینچی استفاده می شود؛ در حالی که در مصارف نیمه صنعتی از فیلترهای ممبران ۲ و ۵ اینچ استفاده می گردد.

زمان تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

در حالت کلی فیلترهای ممبران دارای دو سال ماندگاری هستند و معمولا در این بازه زمانی عملکرد خوبی دارند؛ اما عمر فیلترهای ممبران وابسته به عواملی شامل مقدار مصرف آب، کیفیت آب ورودی، کیفیت فیلترهای پیش تصفیه، مرغوبیت فیلترهای ممبران و … می تواند متغیر باشد.

در صورتی که می خواهید اقدام به تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خود نمایید، لازم است برای اینکار از مهارت کافی برخوردار باشید تا به فیلتر جدید و هوزینگ آن آسیبی وارد نشود. شما عزیزان می توانید برای تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب از کارشناسان و تکنسین های شرکت آتیه انرژی کمک بگیرید.

تشخیص فیلتر ممبران اصل و تقلبی

عمکلرد و کارایی فیلتر ممبران تصفیه آب تا حد زیادی وابسته به اصل و یا تقلبی بودن فیلتری می باشد که خریداری می کنید. فیلترهای ممبران اصل دارای لایه غشای کامپوزیتی هستند و می توانند تا ۹۹ درصد آلودگی ها و ناخالصی های موجود در آب را فیلتر کنند.

سودجویان بسیاری اقدام به تولید فیلتر ممبران تصفیه آب تقلبی می کنند که از نظر ظاهری دارای تفاوت های بسیار کمی با نمونه های اصلی آمریکایی و تایوانی می باشد؛ اما بدیهی است از نظر عملکرد بسیار با نمونه اصلی متفاوت می باشند.

تشخیص فیلتر ممبران اصل از تقلبی نیازمند داشتن تجربه و مهارت کافی در این زمینه می باشد که شاید برای افرادی که شناخت کاملی در این زمینه ندارند، کار سختی باشد. به همین دلیل توصیه می شود برای خرید فیلتر ممبران اصل حتما از کارشناسان فعال در این زمینه کمک بگیرید.

کارشناسان شرکت آتیه آنرژی می توانند با استفاده از تجربه ای که در این زمینه دارند، به شما کمک کنند تا بتوانید بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب اصل را برای دستگاه خود خریداری کنید. در واقع تا زمانی که از اصل بودن فیلتر ممبرانی که قصد خریداری آن را دارید، اطمینان حاصل نکرده اید، نباید اقدام به خرید آن کنید؛ چراکه به دلیل داشتن کیفیت پایین مجبور خواهید شد در مدت زمان کوتاهی آن را تعویض کنید.

کارشناسان شرکت آتیه انرژی ضمن اینکه می توانند از فیلترهای ممبران اصل برای دستگاه شما کنند، در پایان نیز می توانند با استفاده از کیت آزمایش کیفیت آب، کیفیت آب خروجی را از نظر سختی آب، میزان نمک های محلول، غیر محلول، pHآب و … نیز بررسی کنند تا در سطح استاندارد و سالمی باشد.

قیمت فیلتر ممبران تصفیه آب

قیمت ممبران تصفیه آب

توجه داشته باشید که قیمت فیلتر ممبران ضامن اصل بودن و یا باکیفیت بودن آن نیست. اما به طور کلی قیمت فیلتر ممبران وابسته به فاکتوری هایی است که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

 • نوع دستگاه تصفیه آب : هر دستگاه تصفیه آب صنعتی از یک برند تولیدی می باشد و فیلترهای به کار رفته در آن ها ممکن است یا یکدیگر متفاوت باشند.
 • نام برند تولید کننده : پیش‌تر به برند های تولید کننده فیلتر ممبران تصفیه آب اشاره کردیم که در میان آن ها فیلترهای آمریکایی بیشترین قیمت و فیلترهای تایوانی کم‌ترین قیمت را دارند؛ البته این تفاوت قیمت به دلیل تفاوت در کیفیت و کارایی آن ها نیز هست.
 • ابعاد فیلتر ممبران : دستگاه های تصفیه آب صنعتی دارای ابعاد متفاوتی هستند که بدیهی است به فیلترها با ابعاد متفاوتی نیز نیاز دارند؛ هر چه فیلترها در ابعاد بزرگ تری تولید شوند، قیمت بیشتری نیز خواهند داشت.
 • نوع غشا: غشای اسمزی در فیلترهای ممبران به دلیل متریال هایی که در آن ها به کار رفته است، دارای قیمت های متفاوتی هستند. جالب است بدانید درصد بالایی از قیمت نهایی یک فیلتر ممبران وابسته به نوع غشاء آن می باشد؛ چراکه فرآیند تولید آن سخت و پرهزینه است. هر چه این غشا از کیفیت بالایی برخوردار باشد، بدیهی است که فیلترهای ممبران نیز قیمت بالاتری خواهند داشت.

شما عزیزان می توانید از شرکت آتیه انرژی که تولید کننده سیستم های تصفیه آب صنعتی، پکیج های تصفیه فاضلاب، ممبران تصفیه آب صنعتی و … است، برای خرید و تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب کمک بگیرید. اینگونه می توانید ضمن اطمینان از کیفیت فیلتر ممبرانی که خریداری کرده اید، اقدام به تعویض آن نیز نمایید و تا حداقل دو سال بدون مشکل آب سالم و خالص را مصرف کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا