سختی گیر رزینی، دستگاه سختی گیر، رزین سختی گیر

سختی گیر رزینی،سختی آب چیست؟

نمایش عناوین مطلب پنهان

قبل از ورود به بحث رزین سختی گیر یا سختی گیر رزینی لازم است بدانیم که بدانیم یکی از شایعترین مشکلات آب برای استفاده خوراکی و همچنین استفاده از آب در قسمت های گوناگون صنایع وجود املاح کلیسیم و منیزیم با ستبریه بیشتر از اندازه نرمال است که به آن سختی آب گفته می شود.

دلیل اصلی سختی آب وجود کاتیون های دو ظرفیتی و یا بیشتر در آب می باشد که مهم ترین فلزات دو ظرفیتی در آب های شهری و صنعتی کلسیم و منیزیم می باشد و آلومینیوم و آهن و منگنز نیز به مقدار خیلی کم در این آب ها وجود دارد. باید به این نکته توجه داشت که آب چاه های زیر زمینی به دلیل برخورد با منابع کربناتی سختی بیشتری دارند.

سختی  آب را به دو دسته سختی دائم و سختی موقت می توان تقسیم نمود

سختی موقت آب معمولاً در جاهایی دیده می شود که حرارت وجود دارد کربنات و بی کربنات کلسیم و منیزیم در مجاورت گرما به هم چسبیده ایجاد رسوب میکند که به عنوان مثال جداره سماور ها شامل این نوع رسوب می شوند.

سختی دائم آب همانطور که در توضیحات بالا گفته شد مربوط به کاتیونهای دو ظرفیتی و بالاتر می باشد، متداول ترین واحد سنجش سختی کل آب ppm می‌باشد که به مجموع سختی های موقت و دائم آب گفته می شود.

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی

قیمت دستگاه فقط و فقط یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می باشداین دستگاه دارای مخزن پایین۵ لیتری می باشد و با هر بار پر کردن مخزن حداقل ۳ هزار بار می توان دستها را ضدعفونی کرد.
دستگاه ضد عفونی کننده دست

متاسفانه در اکثر مناطق کشور آب با سختی بالا در موتورخانه ها و تجهیزات در گردش می باشد که مشکل اصلی داخل موتورخانه ها و در جایی که آب گرم مستعد رسوب‌گذاری بالاتر میباشد بروز می کند که باید قبل از این دستگاهها از سختی گیر رزینی استفاده گردد.

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

جدول مشخصات دستگاه سختی گیر رزینی

کاربر گرامی لطفا توجه داشته باشید سایز شیرها براساس میزان دبی آب مورد نیاز متغیر خواهد بود. جهت مشاوره بیشتر میتوانید با مدیریت شرکت تماس و مشاوره رایگان قبل از خرید داشته باشید.

ظرفیت(گرین) FRP سایز مخزن ابعاد مخزن (cm) حجم مخزن FRP( لیتر)  سایز شیر مقدار رزین(لیتر) مخزن نمک (لیتری)
قطر ارتفاع
۱۵,۰۰۰ ۷۳۵ ۱۷ ۸۸ ۱۹ ۳/۴″ ۱۲.۵ ۲۰
۳۰,۰۰۰ ۸۴۴ ۲۰.۵ ۱۱۲ ۳۱.۳ ۳/۴″ ۲۵ ۶۰
۶۰,۰۰۰ ۱۰۵۴ ۲۵.۵ ۱۳۷ ۶۱ ۳/۴″ ۵۰ ۶۰
۹۰,۰۰۰ ۱۲۵۲ ۳۰.۵ ۱۳۲ ۸۵ ۳/۴″ ۷۵ ۶۰
۱۲۰,۰۰۰ ۱۴۶۵ ۳۵.۵ ۱۶۵ ۱۴۸ ۳/۴″ ۱۰۰ ۱۰۰
۱۵۰,۰۰۰ ۱۶۶۵ ۴۰.۶ ۱۶۵ ۱۸۹ ۱″ ۱۲۵ ۱۰۰
۱۸۰,۰۰۰ ۱۶۶۵ ۴۰.۶ ۱۶۵ ۱۸۹.۰ ۱″ ۱۵۰ ۱۰۰
۲۱۰,۰۰۰ ۱۸۶۵ ۴۵.۷ ۱۶۵ ۲۵۷ ۱″ ۱۷۵ ۲۰۰
۲۴۰,۰۰۰ ۲۱۶۲ ۵۳ ۱۵۷.۵ ۳۳۰ ۱″ ۲۰۰ ۲۰۰
۳۰۰,۰۰۰ ۲۱۶۲ ۵۳ ۱۵۷.۵ ۳۳۰ ۱″ ۲۵۰ ۳۰۰
۳۶۰,۰۰۰ ۲۴۷۲ ۶۱ ۱۸۳ ۴۹۴ ۱″ ۳۰۰ ۳۰۰
۴۵۰,۰۰۰ ۲۴۷۲ ۶۱ ۱۸۳ ۴۹۴ ۲″ ۳۷۵ ۵۰۰
۵۱۰,۰۰۰ ۳۰۷۲ ۷۶.۲ ۱۸۳ ۶۴۰ ۲″ ۴۲۵ ۵۰۰
۶۰۰,۰۰۰ ۳۰۷۲ ۷۶.۲ ۱۸۳ ۶۴۰ ۲″ ۵۰۰ ۵۰۰
۷۲۰,۰۰۰ ۳۶۷۲ ۹۱.۵ ۱۸۳ ۸۰۰ ۲″ ۶۰۰ ۵۰۰
۸۱۰,۰۰۰ ۳۶۷۲ ۹۱.۵ ۱۸۳ ۸۰۰ ۲″ ۶۷۵ ۱۰۰۰
۹۰۰,۰۰۰ ۴۰۷۲ ۱۰۰ ۱۸۳ ۱۲۲۰ ۲″ ۷۵۰ ۱۰۰۰
۱,۱۰۰,۰۰۰ ۴۲۷۲ ۱۰۷ ۱۸۳ ۱۵۳۰ ۲″ ۹۲۵ ۱۰۰۰
۱,۵۰۰,۰۰۰ ۴۸۷۲ ۱۲۲ ۱۸۳ ۱۹۵۰ ۲″ ۱۲۵۰ ۱۰۰۰
۲,۰۰۰,۰۰۰ ۵۸۷۲ ۱۴۷ ۱۸۳ ۲۷۵۰ ۳″ ۱۶۷۵ ۲۰۰۰

معایب مصرف خوراکی آب سخت

قالبا در منابع آب زیر زمینی به خاطر گذر آب از لایه های مختلف خاک، سختی آب بیشتر از منابع آب سطحی است. از لحاظ بهداشتی سختی بیش از اندازه آب باعث نابسامانی در گوارش غذا و نیز به وجود آمدن سنگ کلیه خواهد شد به صورتی که بیشترین سختی مجاز سختی کل برای استفاده آب آشامیدنی ۵۰۰ppm است.

سختی گیر رزینی تمام اتوماتیک

تست دستی سختی آب

یکی از اولین اقدامات جهت خرید و فروش سختی گیر رزینی این است که شما باید از مقدار سختی آب مصرفی خود اطلاعات کافی داشته باشید برای این کار آزمایش های پیشرفته متعددی موجود است در این بخش به تشریح روش دستی و البته کم دقت سختی آب می پردازیم.

سختی گیر رزینی آب خانگی

اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که شما کدام یک از مشکلات زیر را در استفاده از آب مشاهده می کنید:

 1. هنگام ترکیب آب با مواد شوینده کف لازم و متناسب با مقدار شوینده تولید نمی شود
 2. مشاهده خشکی پوست و مو در صورت استحمام با آب
 3. گرفتگی لوله کشی به سبب ایجاد رسوب در لوله ها و افت فشار آب
 4. کاهش بازدهی پکیج و آبگرمکن
 5. خرابی وسایل مثل ماشین ظرف شویی و…. به علت وجود رسوب آب
 6. افت کیفیت رنگ لباس ها و ضمخت شدن آن ها پس از هر بار شست و شو

اگر هر یک از شش مورد بالا را مشاهده کردید آبی که شما مصرف می کنید بدون شک آبی با سختی بالاست اما اگر در مورد هیچ کدام از موارد بالا مطمئن نیستید.

تست دستی سختی آب را انجام دهید:

 • ابتدا یک بطری خالی پلاستیکی تهیه کرده و درب آن را بردارید
 • بطری را تا نیمه پر از آب کنید
 • چند قطره مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید
 • به مدت ۵ ثانیه بطری را تکان دهید

اگر دو مورد زیر را مشاهده نمودید آب استفاده شده در آزمایش آب سخت است بعد از تکان دادن کف روی آب به صورت دلمه دلمه در آمد بعد از تکان دادن رنگ سطح آب حالت رنگین کمانی به خود گرفت.

سختی گیر رزینی - دستگاه سختی گیر -رزین سختی گیر

اهمیت استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی در صنعت

لازمه وجود رسوب گذاری در سیستم و دستگاه ها دمای بالا می باشد که قرار دادن سختی گیر را برای قبل از این دستگاه ها ضروری می سازد
معمولاً سختی گیر رزینی برای اکثر دستگاه‌های متداول در سیستم های گرمایش و سرمایش توصیه می شود همچنین برای برخی از دستگاه های خاص در صنعت مانند پیش تصفیه دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس نیز بهبود عملکرد دستگاه و طول عمر آن کمک زیادی می کند.

وجود سختی گیر رزینی برای برخی از استفاده های صنعتی مانند داروسازی که از آب مقطر استفاده می کنند قبل از دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس الزامی می باشد.

می توان نتیجه گرفت که بی وزن کردن آب در تأسیسات صنعتی به مراتب بسیار با اهمیت تر و فوری تر از موارد تأمین نیاز های خانگی و شرب است به این دلیل که در اکثر صنایع مرتبط با آب مورد بهره برداری قرار میگیرد و در قسمت های پروسه و تولید می بایست بسیار خالص و بدون املاح باشد و اقتضا می کند که سختی آب خروجی از دستگاه سختی گیر دائما صفر پی.پی.ام «ppm» باشد.

با استفاده از آب نرم و سبک بهینه سازی مصرف انرژی در کلیه صنایع مرتبط به آب بهتر صورت می گیرد و اتلاف انرژی به حداقل ممکن خود می‌رسد در این نوشته تلاش می‌شود توضیحاتی درباره سختی گیری های موجود در صنعت داده شود تا بیشتر با این وسیله مهم آشنا شویم.

لوله پس از نصب سختی گیر رزینی

ما در آتیه انرژی با بیش از بیست سال سابقه در تهیه و تولید انواع سختی گیر، اولویت اول ما کسب رضایت مشتری است چرا که در صورت کسب رضایت به سود هم خواهیم رسید. سختی گیر های ما دارای سه سال گارانتی هستن و در صورت مخدوش نشدن برچسب آتیه انرژی که بر روی بدنه سختی گیر نصب شده است دستگاه شامل گارانتی خواهد شد.

دستگاه سختی گیر رزینی

روش های مختلف عملیات سختی گیر رزینی

برای از بین بردن سختی آب روش های گوناگونی هست که می شود گفت رایج ترین روش ها برای حذف سختی بکارگیری از سختی گیر های رزینی (تبادل یونی) و همچنین روش شیمیایی سختی گیری و استفاده از سختی گیر مغناطیسی و یا سختی گیر الکترونیکی است.

روش کار رزین سختی گیر

بعضی از رزین سختی گیرها از یک روش قدیمی به نام تبادل یونی استفاده می کنند تا بتوانند مواد معدنی را با سدیم تعویض کنند در درون این سختی گیر ها دو منبع وجود دارد در یکی ذرات کوچک پلی استرین نگهداری میشود که به نامهای دیگری هم چون رزین یا زئولیت نیز شناخته می شود و در تانک دیگر محلول آب نمک و نمک وجود دارد.

آب در میان مخزن رزین سختی گیر به جریان می افتد و این گونه است که مولکول های با بار مثبت جذب دانه های رزین با بار منفی می شود مواد معدنی خود را به دانه های رزین می چسبانند و آب یون های سدیم را جذب می کند نتیجه اینکه خروجی آب شامل مقداری نمک و بدون مواد معدنی است رزینهای دستگاه سختی گیر پس از گذشت زمان مشخص دچار می شوند و کار امدی خود را از دست خواهند داد.

سختی گیر رزینی

اگر رزین با محلول کلرورسدیم ۱۰% شستشو پیدا کند، قابلیت سختی گیری خود را بدست می آورد. غلظت های کمتر و یا بیشتر نمک اثر کمتری دارند. به کار گیری از آبهای گل آلود و دارای مواد آویزان و ایضا آبهایی که دارای املاح آهن، منگنز«Mn»، مس «Cu» و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزینها را مستهلک و آبدهی دستگاه سختی گیر کاهش پیدا می کند. توصیه می شود قبل از دستگاه سختی گیر، موادی که در آب به صورت معلق هستند به وسیله یک فیلتر شنی جدا شوند و برای کم شدن املاح فلزات سنگین تصمیم مناسب اتخاذ شود.

شروع به کار، استفاده و تجدید بار دستگاه سختی زدایی امکان دارد دستی، با دستور الکترونیکی، و یا به صورت اتوماتیک صورت می گیرد.

تشخیص رزین قابل استفاده و رزین ناکارآمد در سیستم

اولین و مهمترین دلیل از دست دادن کارایی رزین کلر موجود در آب شهری می باشد که معمولاً بعد از ۵ سال بروز می کند و فشار داخل مخزن را کاهش می‌دهد، در بعضی از سیستم هایی که بیش از ۵ سال رزین آنها تعویض نگردیده است دانه های ریز شده رزین وارد آب مصرفی شده و باعث گرفتگی تجهیزات و لوازم سیستم می گردد.

دومین نکته ای که برزین آسیب می رساند جلبک ها و آلودگی میکروبی داخل مخزن می باشد که به مرور زمان کل رزین را آلوده می سازد که تنها بازدید از داخل مخزن قابل عیب یابی و رفع می‌باشد.

سومین زمانیکه رزین نیاز به تعویض دارد زمانی است که یک مخزن رزین برای مدتی طولانی استفاده نشده باشد که بوی بدی نیز از مخزن قابل استشمام می باشد رزین های داخل این مخزن را می توان با درصد پایینی از کلر تمیز نمود که نیازمند خارج سازی از مخزن و تمیز کردن خود مخزن با درصد بالایی از کلر می باشد.

اجزا تشکیل دهنده سختی گیر رزینی

دستگاه سختی گیر رزینی هم از ورق کربن تولید می شود و هم از جنس فایبرگلاس و حاوی دریچه بازدید، شبکه لوله کشی مجهز به نازل های ورودی و خروجی آب، شیر آلات، فشار سنج و مخزن پلی اتیلنی ذخیره محلول کلرور سدیم است. ابعاد سختی گیرها وابسته به میزان گذر آب در واحد زمان (دبی) از سختی گیر و میزان املاح موجود در آب دارد.

قدرت کارایی هر دستگاه نیز بسته به عبور آب، سرعت حرکت آب و مقدار سختی آب دارد. کمترین و بیشترین فشار کاری متناسب برای دستگاه های سختی گیر به ترتیب ۲ و ۵ اتمسفر می باشد. در شرکت آتیه انرژی تلاش دستگاههای سختی گیری رزینی در گنجایش های گوناگون و با مخازن فایبر گلاس و فلزی براساس احتیاج برای تصفیه اقسام آب ها با درجات سختی گوناگون ساخته می شوند.

با افزایش دانش شیمی در این سال ها می‌بینیم که مخازن اف آر پی جایگزین مخازن فلزی شده اند که از دلایل این جایگزینی میتوان به سبک تر بودن سهولت استفاده و جابجایی و وزن کمتر این مخازن اشاره کرد.

دمای آب ورودی به سختی گیر یکی از نکات مهمی است که نباید آن را نادیده گرفت، مخازن فولادی می توانند آب ورودی تا ۱۰۰ درجه سلسیوس را تحمل کنند اما طبق اعلام اکثر کارخانه‌های سازنده رزین کاتیونی دمای این رزین ها نباید از ۶۰ درجه بالاتر رود

نحوه انتخاب نوع مخزن سختی گیر رزینی

به طور متداول دو نوع مخزن برای سخت گیر های رزینی استفاده می گردد:

 • سختی گیر با مخزن کامپوزیتی یا اف آر پی
 • سختی گیر رزینی با مخزن فولادی

برای ظرفیت های پایین (۰ تا ۴۵۰ هزار گرین) سختی گیر رزینی با مخزن کامپوزیتی قیمت مناسب تر است ولی در ابعاد بزرگ و ظرفیت های بالا سخت گیر با مخزن فلزی قیمت پایین تری دارد.

سختی گیر رزینی

موارد استفاده از سختی گیر رزینی در صنعت تصفیه آب صنعتی

 • کم شدن سختی آبهای آشامیدنی (طبق استاندارد WHO مقدار سختی در آبهای مصرفی بر حسب Ca Co3، میلی گرم در لیتر توصیه می شود) تقریباحدود ۲۵۰
 • حذف مطلق سختی آب در دیگ بخار
 • حذف کامل یا کم شدن سختی آب در سیستم حرارت و برودت
 • حذف یا کم کردن سختی آب مصرفی در پروسه تولید در صنایع مختلف مثل صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، نساجی و رنگرزی
 • سختی گیر رزینی در نیروگاهها ومراکزصنعتی که باآب کار میکنند استفاده زیادی دارد این شرکت تامین رزین پرولایت را نیز بر عهده دارد و رزین کاتیونی پرولایت و رزین آنیونی پرولایت را نیز از ارپا وارد میکند
 • ویژگی های سختی گیر رزینی شرکت آتیه انرژی تلاش
 • کلیه محاسبات فنی بر پایه استانداردهای طراحی صورت می گیرد
 • سرعت و بازدهی زیاد در تصفیه آب
 • هدایت آسان و عدم احتیاج به اپراتور آموزس دیده و زبردست
 • سختی گیر رزینی به شیر هواگیری مجهز است وفشار سنج
 • هزینه سرویس و نگه داری سختی گیر رزینی بسیار کم است
 • سختی گیر رزینی – اینفو گرافیک

مختصات فنی سختی گیر رزینی آتیه انرژی

مخزن دستگاه سختی گیر هم میتواند فایبرگلاس باشد و هم از ورق کربن استیل برابر با استاندارد مجهز به دریچه آدمرو.

بازدیدهای مورد نیاز

 • دستگاه های نشر و جمع کننده آب همراه با نازلهای مشخص
 • لوله کشی سختی گیر رزینی از جنس گالوانیزه PVC یا پلی اتیلن می باشد

دو نکته  قابل توجه برای استفاده از سخت گیر رزینی

آبی که می خواهیم از سختی گیر رزینی عبور دهیم تا سختی آن کاهش پیدا کند حتماً باید بعد از استفاده از مخزن سختی گیر تخلیه شود همچنین دمای مخزن نباید تا حد یخ‌زدگی کاهش پیدا کند زیرا باعث کم شدن راندمان و عمر رزین می شود

یک لایه شن سیلیسی دانه بندی شده

مخزن نمکی سختی گیر رزینی از جنس پلی اتیلن، فلزی یا بتنی است. سختی گیر رزینی قابل عرضه به سه شکل: دستی، نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک برای شستشوی برعکس می باشد در شرکت فنی مهندسی آتیه انرژی تلاش دستگاههای سختی گیری رزینی در گنجایش های گوناگون براساس احتیاج برای تصفیه اقسام آب ها با درجات سختی گوناگون تهیه شده است رزین سختی گیر نیز از فعالیت های این شرکت می باشد.

مشکلات سختی گیر های رزینی

از جمله مشکلات سختی گیرهای تبادل یونی می توان به تعویض دوره ای نمک و همچنین مسائل محیط زیستی و وجود سدیم اشاره کرد حتی برخی صاحب نظران بر این باورند که آب خروجی سختی گیر تبادل یونی بر روی رشد گیاهان تاثیر منفی خواهد داشت.

 • اینفوگرافیک معایب ومزایای سختی گیر رزینی
 • محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی

اندازه سختی گیر باید به قدری باشد که عملیات احیا کمتر از سه روز و بیشتر از ۱۴ روز به طول نیانجامد چرا که اگر عملیات احیا کمتر از سه روز زمان ببرید باعث هدر رفتن آب و نمک می شود و اگر بیشتر از چهارده روز به طول بیانجامد می تواند باعث فشرده شدن رزین و ته نشین شدن با آهن و دیگر مواد ته نشین شده، شود.

مناسب ترین زمان برای عملیات احیا رزین هفت روز می باشد برای مصارف خانگی در خانواده های با جمعیت کمتر از شش نفر سختی گیر ۳۲۰۰۰ فوت مکعبی کافی می باشد ولی در خانواده های بیشتر از شش نفر و در بعضی موارد برای آب هایی با سختی خیلی بالا از سختی گیر هایی با ظرفیت بیشتر استفاده می شود.

فرمول ظرفیت سختی گیر رزینی

 1. ضرب تعداد نفرات خانواده در ۷۰ گالون آب مصرفی هر نفر در روز (بر اساس داده های آماری)
 2. ضرب جواب به دست آمده در مرحله اول با مقدار سختی آب در هر فوت مکعب به ازای هر گالون نکتهٔ قابل توجه این است که اگر در آب آهن وجود دارد به ازای هر PPM آهن پنج واحد به عدد حاصله اضافه می شود.
 3. عدد حاصله در قسمت دوم را بر طرفیت سختی گیر تقسیم می کنیم تا مناسب ترین سختی گیر را برای کار خود انتخاب کنیم.

تفاوت سختی گیر الکترونیکی و سختی گیر رزینی

مزیت مهم استفاده از سخت گیر الکترونیکی، نسبت به سختی گیر رزینی؛ این است که در این روش هیچ نیازی به سرویس و نگهداری خاصی نیست و در مصرف های بهداشتی، شرب و حتی کشاورزی نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در سختی گیر الکترونیکی بدون اینکه چیزی به آب بدهیم و چیزی ازآب گرفته شود استعداد رسوبگزاری از کربنات کلسیم گرفته می شود ولی در سختی گیر رزینی عمل تبادل یونی صورت میگیرد.

با نصب سختی گیر الکترونیکی میتوانیم سختی گیر رزینی را حذف کنیم ولی اگر همزمان باهم کار کنند راندمان بالاتر خواهد رفت.

شست و شو و احیا سختی گیر رزینی

ابتدا باید به صورت دستی دستگاه سختی گیر رزینی از مدار خارج شود و شیر خروجی سختی گیر را ببندیم و در یک زمان شیر تخلیه را باز نمایید بعد از این شیر را در حالت شستشو قرار داده و آب را از قسمت پایین سختی ‌گیر وارد میکنیم تا از روی زمین رد شود که این کار املاح نامحلول در سطح را تمیز کرده ضمن اینکه عمل جداسازی دانه های ریز نیز به خوبی صورت می گیرد.

در مرحله بعد از عملیات شستشو شیری که روی مخزن نمک سختی گیر رزینی قرار دارد را باز کرده و شیر را در حالت احیا می گذاریم در این زمان محلول آب نمک از مخزن گرفته میشود و به سمت بالایی وارد سختی گیر میشود با رد شدن از سطوح رزین می توان عملیات تبادل یون را صورت دهد به صورتی که عنصر سدیم که در محلول آب نمک وجود دارد به رزین برگشته و عناصر کلسیم و منیزیوم که وجود دارد در بین رزین به آب بازگردانده می‌شود، این قسمت را آنقدر ادامه می‌دهیم که دیگر هیچ محلول آب نمک ای در تانک باقی نماند در این مرحله شیر نمک را باید ببندیم.

دسته بندی سختی گیر های رزینی بر اساس نوع عملکرد

سختی گیر رزینی با شیر دستی

تمام سختی گیرهای رزینی برای دارا بودن بهترین عملکرد نیازمند نگهداری و شستشوی رزین به صورت مداوم می باشد که در این نوع شیر به صورت دستی و توسط اپراتور انجام می شود که دارای مشکلاتی نیز می باشند مهمترین مشکلات در تنظیم دستی مقدار مکش نمک است که در صورت تنظیم ناصحیح باعث آسیب به سیستم می گردد.

سختی گیر رزینی با شیر نیمه اتوماتیک

شیرهای نیمه اتوماتیک در دستگاه های رزینی در سایزهای متنوع مانند سه چهارم اینچ یک اینچ و دو اینچ روی سیستم قرار گرفته و به اپراتور این قابلیت را می دهد که با ارزیابی سیستم زمان شستشو و احیای رزین را تعیین نماید و سیستم را بک واش کند.

سختی گیر رزینی با شیر تمام اتوماتیک

در این نوع شیر که در سختی گیر رزینی استفاده می شود عمل احیا بک واش کاملاً توسط خود سیستم و بدون نیاز به اپراتور انجام می گردد این شیر ها می توانند بر اساس زمان فرایند فیلتراسیون و یا دبی آب قابل تنظیم باشند.

در اکثر سیستم های سختی گیر تمام اتوماتیک شیرهای سختی گیر معمولاً هشت ساعت یکبار وارد عمل شده و در حالت بکواش  قرار می گیرد که خودم این مدت زمان بک واش نیز قابل تنظیم است که اگر بیش از حد باشد باعث آسیب به رزین می شود.

دریافت کاتالوگ سختی گیر رزینی

شما میتوانید جهت دریافت کاتالوگ سختی گیر رزینی و لیست قیمت محصولات با کارشناسان سایت اتیه انرژی تلاش تماس حاصل نمایید و اطلاعات درخواستی را در واتس آپ یا تلگرام دریافت نمایید.

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

‫۲ دیدگاه ها

  1. در زمان فعالیت عادی دستگاه آب از قسمت بالا وارد سختی گیر آب شده و به پایین مدار حرکت می کند. با افزایش فعالیت بیشتر دانه های رزینی در اثر جذب مواد موجود آب چسبنده و متراکم می گردند. در شستشوی معکوس یا همان بک واش سختی گیر، آب به صورت معکوس از پایین به بالا جریان پیدا میکند که این کار علاوه بر خارج نمودن ذرات معلق در آب، حجم بستر را نیز ازایش میدهد تا از تراکم آب کاسته شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا