سختی گیر رزینی – دستگاه سختی گیر – رزین سختی گیر

سختی آب چیست؟

قبل از ورود به بحث سختی گیر رزینی لازم است بدانیم که بدانیم یکی از شایعترین مشکلات آب برای استفاده خوراکی و همچنین استفاده از آب در قسمت های گوناگون صنایع وجود املاح کلیسیم و منیزیم با ستبریه بیشتر از اندازه نرمال است که به آن سختی آب گفته می شود.

معایب مصرف خوراکی آب سخت

قالبا در منابع آب زیر زمینی به خاطر گذر آب از لایه های مختلف خاک، سختی آب بیشتر از منابع آب سطحی است. از لحاظ بهداشتی سختی بیش از اندازه آب باعث نابسامانی در گوارش غذا و نیز به وجود آمدن سنگ کلیه خواهد شد به صورتی که بیشترین سختی مجاز سختی کل برای استفاده آب آشامیدنی ۵۰۰ppm است.

سختی گیر رزینی - دستگاه سختی گیر -رزین سختی گیر

تست دستی سختی آب

یکی از اولین اقدامات جهت خرید سختی گیر این است که شما باید از مقدار سختی آب مصرفی خود اطلاعات کافی داشته باشید برای این کار آزمایش های پیشرفته متعددی موجود است در این بخش به تشریح روش دستی والبته کم دقت سختی آب می پردازیم. اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که شما کدام یک از مشکلات زیر را در استفاده از آب مشاهده می کنید.

 1. هنگام ترکیب آب با مواد شوینده کف لازم و متناسب با مقدار شوینده تولید نمی شود
 2. مشاهده خشکی پوست و مو در صورت استحمام با آب
 3. گرفتگی لوله کشی به سبب ایجاد رسوب در لوله ها و افت فشار آب
 4. کاهش بازدهی پکیج و آبگرمکن
 5. خرابی وسایل مثل ماشین ظرف شویی و…. به علت وجود رسوب آب
 6. افت کیفیت رنگ لباس ها و ضمخت شدن آن ها پس از هر بار شست و شو

اگر هر یک از شش مورد بالا را مشاهده کردید آبی که شما مصرف می کنید بدون شک آبی با سختی بالاست اما اگر در مورد هیچ کدام از موارد بالا مطمئن نیستید تست دستی سختی آب را انجام دهید:

 • ابتدا یک بطری خالی پلاستیکی تهیه کرده و درب آن را بردارید
 • بطری را تا نیمه پر از آب کنید
 • چند قطره مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید
 • به مدت ۵ ثانیه بطری را تکان دهید

اگر دو مورد زیر را مشاهده نمودید آب استفاده شده در آزمایش آب سخت است بعد از تکان دادن کف روی آب به صورت دلمه دلمه در آمد بعد از تکان دادن رنگ سطح آب حالت رنگین کمانی به خود گرفت.

سختی گیر رزینی - دستگاه سختی گیر -رزین سختی گیر

اهمیت استفاده از دستگاه سختی گیر در صنعت

می توان نتیجه گرفت که بی وزن کردن آب در تأسیسات صنعتی به مراتب بسیار با اهمیت تر و فوری تر از موارد تأمین نیاز های خانگی و شرب است به این دلیل که در اکثر صنایع مرتبط باآب مورد بهره برداری قرار میگیرد و در قسمت های پروسه و تولید می بایست بسیار خالص و بدون املاح باشد و اقتضا می کند که سختی آب خروجی از دستگاه سختی گیر دائما صفر پی.پی.ام باشد.

بااستفاده از آب نرم و سبک بهینه سازی مصرف انرژی در کلیه صنایع مرتبط به آب بهتر صورت می گیرد و اتلاف انرژی به حداقل ممکن خود می‌رسد در این نوشته تلاش می‌شود توضیحاتی درباره سختی گیری های موجود در صنعت داده شود تا بیشتر با این وسیله مهم آشنا شویم.

لوله پس از نصب سختی گیر / سختی گیر آتیه انرژی

ما در آتیه انرژی با بیش از بیست سال سابقه در تهیه و تولید انواع سختی گیر، اولویت اولمان کسب رضایت مشتری است چرا که در صورت کسب رضایت به سود هم خواهیم رسید. سختی گیر های ما دارای سه سال گارانتی هستن و در صورت مخدوش نشدن برچسب آتیه انرژی که بر روی بدنه سختی گیر نصب شده است دستگاه شامل گارانتی خواهد شد.

روش های مختلف عملیات سختی گیری

برای از بین بردن سختی آب روش های گوناگونی هست که می شود گفت رایج ترین روش ها برای حذف سختی بکارگیری از سختی گیر های رزینی (تبادل یونی) و همچنین روش شیمیایی سختی گیری و استفاده از سختی گیر مغناطیسی و یا سختی گیر الکترونیکی است

روش کار سختی گیر رزینی

بعضی از سختی گیر ها از یک روش قدیمی به نام تبادل یونی استفاده می کنند تا بتوانند مواد معدنی را با سدیم تعویض کنند در درون این سختی گیر ها دو منبع وجود دارد در یکی ذرات کوچک پلی استرین نگهداری میشود که به نامهای دیگری هم چون رزین یا زئولیت نیز شناخته می شود و در تانک دیگر محلول آب نمک و نمک وجود دارد.

آب در میان مخزن رزین سختی گیر به جریان می افتد و این گونه است که مولکول های با بار مثبت جذب دانه های رزین با بار منفی می شود مواد معدنی خود را به دانه های رزین می چسبانند و آب یون های سدیم را جذب می کند نتیجه اینکه خروجی آب شامل مقداری نمک و بدون مواد معدنی است رزینهای دستگاه سختی گیر پس از گذشت زمان مشخص دچار می شوند و کارامدی خود را از دست خواهند داد.

اگر رزین با محلول کلرورسدیم ۱۰% شستشو پیدا کند، قابلیت سختی گیری خود را بدست می آورد. غلظتهای کمتر و یا بیشتر نمک اثر کمتری دارند. به کار گیری از آبهای گل آلود و دارای مواد آویزان و ایضا آبهایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزینها را مستهلک و آبدهی دستگاه سختی گیر کاهش پیدا می کند. توصیه می شود قبل از دستگاه سختی گیر، موادی که در آب به صورت معلق هستند به وسیله یک فیلتر شنی جدا شوند و برای کم شدن املاح فلزات سنگین تصمیم مناسب اتخاذ شود. شروع به کار، استفاده و تجدید بار دستگاه سختی زدایی امکان دارد دستی، با دستور الکترونیکی، و یا به صورت اتوماتیک صورت می گیرد.

اجزا سختی گیر رزینی

دستگاه سختی گیر رزینی هم از ورق کربن تولید می شود و هم از جنس فایبرگلاس و حاوی دریچه بازدید، شبکه لوله کشی مجهز به نازل های ورودی و خروجی آب، شیر آلات، فشار سنج و مخزن پلی اتیلنی ذخیره محلول کلرور سدیم است. ابعاد سختی گیرها وابسته به میزان گذر آب در واحد زمان (دبی) از سختی گیر و میزان املاح موجود در آب دارد.

قدرت کارایی هردستگاه نیز بسته به عبور آب، سرعت حرکت آب ومقدار سختی آب دارد. کمترین و بیشترین فشار کاری متناسب برای دستگاه های سختی گیر به ترتیب ۲ و ۵ اتمسفر می باشد. در شرکت آتیه انرژی تلاش دستگا ههای سختی گیری رزینی در گنجایش های گوناگون و با مخازن فایبر گلاس و فلزی براساس احتیاج برای تصفیه اقسام آب ها با درجات سختی گوناگون ساخته می شوند.

سختی گیر رزینی

موارد استفاده از سختی گیر رزینی در صنعت تصفیه آب صنعتی

 • کم شدن سختی آبهای آشامیدنی (طبق استاندارد WHO مقدار سختی در آبهای مصرفی بر حسب Ca Co3، میلی گرم در لیتر توصیه می شود) تقریباحدود ۲۵۰
 • حذف مطلق سختی آب در دیگ بخار
 • حذف کامل یا کم شدن سختی آب در سیستم حرارت و برودت
 • حذف یا کم کردن سختی آب مصرفی در پروسه تولید در صنایع مختلف مثل صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، نساجی و رنگرزی
 • سختی گیر رزینی در نیروگاهها ومراکزصنعتی که باآب کار میکنند استفاده زیادی دارد این شرکت تامین رزین پرولایت را نیز بر عهده دارد و رزین کاتیونی پرولایت و رزین آنیونی پرولایت را نیز از ارپا وارد میکند
 • ویژگی های سختی گیر رزینی شرکت آتیه انرژی تلاش
 • کلیه محاسبات فنی بر پایه استانداردهای طراحی صورت می گیرد
 • سرعت و بازدهی زیاد در تصفیه آب
 • هدایت آسان و عدم احتیاج به اپراتور آموزس دیده و زبردست
 • سختی گیر رزینی به شیر هواگیری مجهز است وفشار سنج
 • هزینه سرویس و نگه داری سختی گیر رزینی بسیار کم است
 • سختی گیر رزینی – اینفو گرافیک

مختصات فنی سختی گیر رزینی آتیه انرژی

مخزن دستگاه سختی گیر هم میتواند فایبرگلاس باشد و هم از ورق کربن استیل برابر با استاندارد مجهز به دریچه آدمرو برای

بازدیدهای مورد نیاز

 • دستگاه های نشر و جمع کننده آب همراه با نازلهای مشخص
 • لوله کشی سختی گیر رزینی از جنس گالوانیزه PVC یا پلی اتیلن می باشد

یک لایه شن سیلیسی دانه بندی شده

مخزن نمکی سختی گیر رزینی از جنس پلی اتیلن، فلزی یا بتنی است.سختی گیر رزینی قابل عرضه به سه شکل: دستی، نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک برای شستشوی برعکس می باشد در شرکت فنی مهندسی آتیه انرژی تلاش دستگا ههای سختی گیری رزینی در گنجایش های گوناگون براساس احتیاج برای تصفیه اقسام آب ها با درجات سختی گوناگون تهیه شده است رزین سختی گیر نیز از فعالیت های این شرکت می باشد.

مشکلات سختی گیر های رزینی

از جمله مشکلات سختی گیرهای تبادل یونی می توان به تعویض دوره ای نمک و همچنین مسائل محیط زیستی و وجود سدیم اشاره کرد حتی برخی صاحب نظران بر این باورند که آب خروجی سختی گیر تبادل یونی بر روی رشد گیاهان تاثیر منفی خواهد داشت.

 • اینفوگرافیک معایب ومزایای سختی گیر رزینی
 • محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی

اندازه سختی گیر باید به قدری باشد که عملیات احیا کمتر از سه روز و بیشتر از ۱۴ روز به طول نیانجامد چرا که اگر عملیات احیا کمتر از سه روز زمان ببرید باعث هدر رفتن آب و نمک می شود و اگر بیشتر از چهارده روز به طول بیانجامد می تواند باعث فشرده شدن رزین و ته نشین شدن با آهن و دیگر مواد ته نشین شده، شود.

مناسب ترین زمان برای عملیات احیا رزین هفت روز می باشد برای مصارف خانگی در خانواده های با جمعیت کمتر از شش نفر سختی گیر ۳۲۰۰۰ فوت مکعبی کافی می باشد ولی در خانواده های بیشتر از شش نفر و در بعضی موارد برای آب هایی با سختی خیلی بالا از سختی گیر هایی با ظرفیت بیشتر استفاده می شود.

فرمول ظرفیت سختی گیر رزینی

 1. ضرب تعداد نفرات خانواده در ۷۰ گالون آب مصرفی هر نفر در روز (بر اساس داده های آماری)
 2. ضرب جواب به دست آمده در مرحله اول با مقدار سختی آب در هر فوت مکعب به ازای هر گالون نکتهٔ قابل توجه این است که اگر در آب آهن وجود دارد به ازای هر PPM آهن پنج واحد به عدد حاصله اضافه می شود
 3. عدد حاصله در قسمت دوم را بر طرفیت سختی گیر تقسیم می کنیم تا مناسب ترین سختی گیر را برای کار خود انتخاب کنیم
 • رزین سختی گیر رزینی
 • رزین سختی گیر
 • تفاوت سختی گیر الکترونیکی و سختی گیر رزینی

مزیت مهم استفاده از سخت گیر الکترونیکی نسبت به سختی گیر رزینی این است که در این روش هیچ نیازی به سرویس و نگهداری خاصی نیست و در مصرف های بهداشتی، شرب و حتی کشاورزی نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در سختی گی الکترونیکی بدون اینکه چیزی به آب بدهیم و چیزی ازآب گرفته شود استعداد رسوبگزاری از کربنات کلسیم گرفته می شود ولی در سختی گیر رزینی عمل تبادل یونی صورت میگیرد.

با نصب سختی گیر الکترونیکی میتوانیم سختی گیر رزینی را حذف کنیم ولی اگر همزمان باهم کار کنند راندمان بالاتر خواهد رفت.

شست و شو و احیا سختی گیر رزینی

ابتدا باید به صورت دستی دستگاه سختی گیر رزینی از مدار خارج شود و شیر خروجی سختی گیر را ببندیم و در یک زمان شیر تخلیه را باز نمایید بعد از این شیر را در حالت شستشو قرار داده و آب را از قسمت پایین سخت‌گیر وارد می‌کنیم تا از روی زمین رد شود که این کار املاح نامحلول در سطح را تمیز کرده ضمن اینکه عمل جداسازی دانه های ریز نیز به خوبی صورت می گیرد.

درمرحله بعد از عملیات شستشو شیری که روی مخزن نمک سختی گیر رزینی قرار دارد را باز کرده و شیر را در حالت احیا می گذاریم در این زمان محلول آب نمک از مخزن گرفته می‌شود و به سمت بالایی وارد سختی گیر میشود با رد شدن از سطوح رزین می توان عملیات تبادل یون را صورت دهد به صورتی که عنصر سدیم که در محلول آب نمک وجود دارد به رزین برگشته و عناصر کلسیم و منیزیوم که وجود دارد در بین رزین به آب بازگردانده می‌شود این قسمت را آنقدر ادامه می‌دهیم که دیگر هیچ محلول آب نمک ای در تانک باقی نماند در این مرحله شیر نمک را باید ببندیم.

جهت خرید سختی گیر رزینی با کارشناسهای شرکت جهت راهنمایی ومشاوره تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸

ارتباط از طریق واتس آپ: ۰۹۱۲۱۱۵۱۱۳۷

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا