فیلتر کربنی تصفیه آب صنعتی

فیلتر کربنی

 

فیلتر کربنی تصفیه آب صنعتی به خاطر از بین بردن طعم، بو، رنگ، BOD، COD، مواد آلی و کلر آزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. کربن فعال، مواد آلی موجود در آب را ابتدا جذب و سپس جداسازی می کند. پدیده جذب در سطح های درونی سوراخ های کربن اکتیو بخاطر حضور انرژی موازنه نشده ای است که لابه لای اتم های سطحی و اتم های درونی سطوح سوراخ ها موجود است. این انرژی به مدد جاذبه مولکولی واندروالس به دلیل شکسته شدن پیوند C-C به وجود امده و سطوح درونی سوراخ ها، برای موازنه انرژی، مولکول های ناخالصی را به طرف خود می کشند. این تجهیزات دارای انواع گوناگون و قیمت های متنوعی دارند.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی رسوب گیری چیلر کلیک کنید.

فیلتر کربنی تصفیه آب صنعتی

ویدیو معرفی فیلتر کربنی صنعتی

 

قدمت استفاده از ذغال فعال

 

ذغال فعال از دوران قدیم در طول مسیر آب قرار می گرفته و نقشی اساسی در حذف بوی نامطبوع و طعم غیرمتعارف در آب را ایفا می کرده است. برای اولین بار در سال 1908 کربن فعال در صنعت تصفیه آب آزمایش شد و در سال های بعد برای جداسازی کلر داخل آب شرب مورد استفاده قرار می گرفت. در طی همان سال ها کشور آلمان غربی برای جداسازی عنصر فنل در آب روان از کربن اکتیو استفاده کردند و نتیجه رضایت بخش بود. در سال‌ های بعد و با پیشرفت تکنولوژی، کربن فعال به صورت عمده در بازار فروش ارائه گردید که جایگزین ذغال معمولی شد.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی رسوب در برج خنک کننده کلیک کنید.

کربن فعال در تصفیه آب

حالت های مختلف کربن فعال

کربن فعال امروزه به 2 حالت کربن فعال پودری و کربن فعال اکتیو  دانه ای درصنعت تصفیه آب استفاده می شود. زغال فعال به دسته از ماده هایی از جنس کربن گفته می‌شود که دارای پوکی با سطح داخل بالا می باشد که خود این خالی بودن سطح باعث می‌شود ظرفیت آن بالا رفته و امکان فعال شدن سطح میسر گردد به خاطر این فواید و همچنین قیمت آن زغال کربن به مواد مشابه هم چون زئولیت ترجیه داده می شود.

کاربرد مهم ذغال فعال (کربن فعال در صنعت)

 1. کربن اکتیو نقش مهمی در حذف بو  رنگ مزه آب در صنایع آب شرب دارد.
 2. ذغال فعال نقش خوبی در انجام تصفیه هوا در مراکز عمومی مانند سالن های غذا خوری و کارخانه جات مواد شیمیایی و صنایع غذایی دارد.
 3. از مخزن کربنی که حاوی کربن اکتیو است، در ورودی دستگاه تصفیه آب به عنوان پیش تصفیه استفاده می گردد.
 4. از زغال کربن در جدا نمودن رنگ در صنایع قند و شکر استفاده می گردد.
 5. از کربن فعال در صنعت برای یافتن طلا و استخراج فلز و بازیافت طلا  استفاده می گردد.
 6. کربن اکتیو در صنعت نفت و گاز به عنوان  کاتالیزور و جذب کننده استفاده می شود.

فیلتر کربنی

عملکرد کربن اکتیو در صافی کربنی

در صافی کربنی، آب از بستر ذغال کربن اکتیو گرانولی گذر می کند و رنگ و بوی آن به وسیله ذغال کربن جذب شده و در نتیجه آب خروجی بدون هیچ نوع طعم، بو و رنگی وجود دارد. در صافی کربنی، آب ورودی باید تماماً شفاف سازی و از هر نوع مواد کلوئیدی تهی باشد. به همین جهت فیلترهای کربنی عمدتاً بعد از فیلتر های شنی در پروسه تصفیه آب قرار داده می شوند.جای گیری PH آبی که با کربن فعال در ارتباط است، نباید اسیدی یا قلیایی شده و قبل از گذر از بستر کربن فعال باید خنثی شود. کربن فعال باید چند وقت به چند وقت در کوره تا درجه حرارت 900  درجه سانتیگراد گرما ببیند تا دوباره فعال گردد.

جنس بدنه فیلترهای کربنی باید از استیل، FRP و یا کربن استیل با حجاب (پوشش) رنگ اپوکسی باشد و دانه‌های کربن فعال داخل این مخازن ریخته می‌شود. این فیلترها چند وقت به چند وقت  با دقت به مقدار مواد جامد آویزان موجود در آب  احتیاج به شستشوی معکوس دارند. پروسه شست و شوی معکوس به شکل دستی، نیمه اتوماتیک و یا اتوماتیک صورت می گیرد.

خصوصیات های فیلتر کربنی:

 1. توانایی تحمل فشار تا حد 10 بار
 2. تجهیز شده به شیر هوا گیری و فشارسنج
 3. بدنه از جنس استیل یا فایبر گلاس (FRP) /کربن استیل
 4. قابل عرضه با سه شیر دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک برای شستشوی معکوس

برتری های فیلتر کربنی

 1. بهره برداری راحت و آسان
 2. سرعت زیاد در تصفیه
 3. هزینه نگهداری فیلتر کربنی در زمان بهره برداری پایین است
 4. احتیاج به محیط کم در زمان نصب و بهره برداری

آدرس شرکت آتیه انرژی تلاش بر روی نقشه

جهت کسب اطلاعات بیشتر، دریافت پیش فاکتور و استعلام قیمت خرید و فروش فیلتر کربنی، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن تماس ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸

امتیاز کاربران page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا