فیلتر کربنی

عملکرد فیلتر کربنی

فیلتر کربنی به خاطر از بین بردن طعم، بو، رنگ، BOD، COD، مواد آلی و کلر آزاد مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. کربن فعال مواد آلی موجود در آب را ابتدا جذب می نماید و بعد جداسازی می کند. پدیده جذب در سطح های درونی سوراخ های کربن اکتیو بخاطر حضور انرژی موازنه نشده ای است که لای اتمهای سطحی و اتمهای درونی سطوح سوراخ ها موجود است، می باشد. این انرژی به مدد جاذبه مولکولی واندروالس به دلیل شکسته شدن پیوند C-C به وجود امده است و سطوح درونی سوراخ ها، برای موازنه انرژی، مولکولهای ناخالصی را به طرف خود می کشند.

قدمت استفاده از ذغال فعال

ذغال  فعال از دوران قدیم درطول  مسیر آب قرار میگرفته و نقش اساسی در حذف بوی نامطبوع و طعم غیرمتعارف در آب را ایفا می کرده است برای اولین بار در سال ۱۹۰۸ کربن فعال  در صنعت تصفیه آب آزمایش شد و در سالهای بعد برای جداسازی کلر داخل آب شرب مورد استفاده قرار گرفت. و در طی همان سالها کشور آلمان غربی برای جداسازی عنصر فنل در آب روان از کربن اکتیو استفاده کردند و نتیجه رضایت بخش بود در سال‌های بعد و با پیشرفت تکنولوژی. کربن فعال به صورت عمده در بازار فروش ارائه گردید که جایگزین ذغال معمولی شد.

فیلتر کربنی

حالت های مختلف کربن فعال

کربن فعال امروزه به ۲ حالت کربن فعال پودری و کربن فعال اکتیو  دانه ای درصنعت تصفیه آب استفاده می شود زغال فعال به دسته از ماده هایی از جنس کربن گفته می‌شود که دارای پوکی با سطح داخل بالا می باشد که خود این خالی بودن سطح باعث می‌شود ظرفیت آن بالا رفته و امکان فعال شدن سطح میسر گردد به خاطر این فواید و همچنین قیمت آن زغال کربن به مواد مشابه هم چون زئولیت ترجیه داده می شود.

کاربرد مهم ذغال فعال (کربن فعال در صنعت)

 1. کربن اکتیو نقش مهمی در حذف بو  رنگ مزه آب در صنایع آب شرب دارد.
 2. ذغال فعال نقش خوبی در انجام تصفیه هوا در مراکز عمومی مانند سالن های غذا خوری و کارخانه جات مواد شیمیایی و صنایع غذایی دارد.
 3. از مخزن کربنی که حاوی کربن اکتیو می باشد در ورودی دستگاه تصفیه آب به عنوان پیش تصفیه استفاده می‌شود.
 4. از زغال کربن در جدا نمودن رنگ در صنایع قند و شکر استفاده می گردد.
 5. از کربن فعال در صنعت برای یافتن طلا و استخراج فلز و بازیافت طلا  استفاده می گردد.
 6. کربن اکتیو در صنعت نفت و گاز به عنوان  کاتالیزور و جذب کننده استفاده می شود.

فیلتر کربنی

عملکرد کربن اکتیو در صافی کربنی

در صافی کربنی، آب از بستر ذغال کربن اکتیو گرانولی گذر می کند و رنگ و بوی آن به وسیله ذغال کربن جذب شده و نتیجتا آب خروجی بدون هیچ نوع طعم، بو و رنگی وجود دارد. در صافی کربنی، آب ورودی باید تماما شفاف سازی شود و از هر نوع مواد کلوئیدی تهی باشد به همین جهت فیلترهای کربنی عمدتا بعد از فیلترهای شنی در پروسه تصفیه آب قرار داده می شوندجای گیری.PH آبی که با کربن فعال در ارتباط است نباید اسیدی یا قلیایی شود و قبل از گذراز بستر کربن فعال باید خنثی شود. کربن فعال باید چند وقت به چند وقت در کوره تا درجه حرارت ۹۰۰  درجه سانتیگراد گرما ببیند تا دوباره فعال گردد.

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی

قیمت دستگاه فقط و فقط یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می باشداین دستگاه دارای مخزن پایین۵ لیتری می باشد و با هر بار پر کردن مخزن حداقل ۳ هزار بار می توان دستها را ضدعفونی کرد.
دستگاه ضد عفونی کننده دست

جنس بدنه فیلترهای کربنی باید از استیل، FRP و یا کربن استیل با حجاب (پوشش) رنگ اپوکسی باشد ودانه‌های کربن فعال داخل این مخازن ریخته می‌شود. این فیلترها چند وقت به چند وقت  با دقت به مقدار مواد جامد آویزان موجود در آب  احتیاج به شستشوی معکوس دارند. پروسه شست و شوی معکوس می شود به شکل دستی، نیمه اتوماتیک و یا اتوماتیک صورت گیرد.

خصوصیات  های فیلتر کربنی عبارت است از:

 1. توانایی تحمل فشار تا حد ۱۰ بار
 2. تجهیز شده به شیر هوا گیری و فشارسنج
 3. بدنه از جنس استیل یا فایبر گلاس (FRP) /کربن استیل
 4. قابل عرضه با سه شیر دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک برای شستشوی معکوس

برتری های  فیلتر کربنی:

 1. بهره برداری راحت و آسان
 2. سرعت زیاد در تصفیه
 3. هزینه نگهداری فیلتر کربنی در زمان بهره برداری پایین است
 4. احتیاج به محیط کم در زمان نصب و بهره برداری

آدرس شرکت آتیه انرژی تلاش بر روی نقشه گوگل

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پیش فاکتور با کارشناسان شرکت آتیه انرژی تماس بگیرید.

تلفن تماس ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸
آدرس وب سایت (https://atie-energy.com)

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا