لامپ یو وی تصفیه آب صنعتی

چگونگی حذف میکروب‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها و دیگر عامل های بیماری زا

لامپ یو وی تصفیه آب صنعتی

همانگونه که از قدیم الایام معروف بوده است نور خورشید می تواند منجر به این شود که انواع میکروارگانیسم ها غیر فعال شوند با پیشرفت علوم و فناوری دانشمندان کشف کردند که با تولید نور های الکترومگنتیک و تابش آنها به آب با یک طول موج مشخص می‌توانند موجوداتی که در آب باعث ایجاد آلودگی شوند را غیر فعال نمایند.

لامپ یو وی تصفیه آب صنعتی

مزیت های استفاده از لامپ uv

 1. لامپ UV قادر به از بین بردن باکتری هایی که باعث بیماری میشوند را دارد. حتی باکتری هایی که به کلر مقاوم هستند و با کلر غیر فعال نمی شود
 2. در همان لحظه ای که نور اشعه UV تابیده می‌شود عمل ضد عفونی صورت می پذیرد.
 3. در عملی که لامپ یو وی انجام می دهد خاصیت آب هیچ تغییری نمی کند
 4. محدوده انجام عمل ضد عفونی در سیال PH مخصوص خود را دارد
 5. سیستم یو وی درمسیر لوله به راحتی نصب می گردد
 6. نیاز به اپراتور و سرویس نگهداری خاصی ندارد

 کاربرد کلی سیستم لامپ یو وی UV در صنعت عبارت است از:

 1. ضدعفونی نمودن آبهای شور
 2. ضد عفونی نمودن پساب های دستگاه تصفیه آب
 3. انجام دادن عمل اکسیداسیون پیشرفته در پساب های صنعتی

لامپ یو وی تصفیه آب صنعتی

تصویر لامپ یو وی تصفیه آب

غالبا از اشعه ماورای بنفش برای میکروب زدایی بهتر آب در ورای روشهای دیگر همانند کلرزنی و تصفیه آب صنعتی اسمزمعکوس بهره می برند.

طول موج این اشعه ۲۵۰ تا ۲۷۰ نانومتر است. برای تولید انرژی Ultra Violet ray) UV ) با تعبیه قوس الکتریکی، لامپی که دربردارنده بخار جیوه است را حامل می کنند این حرکت باعث پدید آمدن انرژی می شود و اشعه فرابنفش پخش می گردد.

این اشعه با نفوذ بر روی پروتوپلاسم و آنزیم سلولها باعث حذف آنان می شود. این اشعه توانایی دارد که شکل فعال باکتری، ویروس، تک یاخته و اسپور را از کار بی اندازد و از نشر آنها ممانعت به عمل آورد. تعداد زیادی از میکروارگانیزمهای که باعث تولید بیماری می شوند از طول عمر اندکی برخوردارند ودر صورتیکه عقیم و غیر فعال شوند ازبین می روند.

برای استفاده از تکنولوژی ماورای بنفش در تصفیه آب صنعتی، لامپ را یا در بیرون از آبی که وجود دارد تصفیه می کند، می گذارند، یا اینکه آن را در داخل آب آویزان نگه می دارند. اگر تصمیم گرفته شد که این لامپ ها درون آب آویزان باشند، آنها را داخل لوله های کوارتزی به نام به Sleeve جای می دهند تا سرد نشوند. اگر آب نزدیک ۳ ثانیه در نزدیکی این اشعه جای بگیرد، ضدعفونی می شود.

 • دستگاه تصفیه آب به روش UV یا ماوراء بنفش یکی از نیک ترین و موثرترین روشهای تصفیه آبهای است که مهلکترین و خطرناک ترین الودگی ها را در خود جای داده اند. در این روش لامپی که درون یک استوانه آبگینه ای است روشن می شود و آب حول استوانه می چرخد. اجزا اصلی لامپ یوی مشتمل بر: ۱ – لامپ ۲ – استوانه شیشه ای ۳ – محفظه فولادی یا آلومنیوم ضد زنگ ۴ – آدابتور یا مبدل برق شهری به ۴، ۶ یا ۸ ولت است.
 • اگر لامپ UV بیش از ظرفیت روش باشد سبب گرم و یا حتی داغ شدن آب می شود.
 • دلیل داغ شدن آب بخاطر روشن ماندن لامپ UV می باشد.
 • گرم شدن آب فقط نزدیک به ۵۰۰ سی سی است که به دلیل رکود تا زمان مصرف در محفظه فولادی نگه داری می شود.
 • غالبا لامپهای UV بر پایه طول موج اندازه می شوند.

لامپ UV کاربری هایی در صنعت تصفیه آب صنعتی، صنعتی، دامداری، آبزیان، آزمایشگاه ها، اتاق های جراحی، دستگاه های تصفیه هوا و … دارد که هر کدام از آنها بر پایه طول موج آزموده و مشخص می گردند. برای نمونه لامپی که برای استفاده انسان ساخته شده برای هیچکدام از موارد بالا کاربرد ندارد و ایضا لامپی که برای مصارف صنعتی ساخته شده نیز برای انسان کاربرد نخواهد داشت و به میزانی نیز امکان خطرآفرینی نیز دارد.

 • از لامپ UV بیشتر برای آب هایی که مقدار آلودگی زیاد تری دارند بهره می برند
 • واحد اندازه گیری آلودگی آب (سختی) ppm یا tds است
 • لامپ uv برای آن گروه از دستگاه های تصفیه آب خانگی که به یخچال های SIDE BYE SIDE نیز وصل می شوند
 • شایسته است که تعبیه کنندگان این نکته را فرا گیرند که به هیچ صورت لامپ UV را در مرحله ای جای گذاری نکنند که آب از درون لامپ به درون یخچال ارسال شود.
 • به این علت این کار انجام می شود که بعلت داغ شدن آب احتمال به وجود آمدن لطمه به قسمت های دیگر یخچال می باشد.
 • شیلنگ ها از جنس پلاستیک با طاقت حداقل و حداکثر گرما یا سرما هستند.
 • احتمال فرسوده شدن سریع قطعات پلاستیکی در پمپ یخساز یخچال های SIDE BY SIDE وجود دارد
 • لامپ UV در نقاط بیرون شهر، مناطقی روستایی، شهر های کوچک صنعتی، آب چاه و … کارایی دارد
 • حداقل طول عمر یک لامپ UV می شود بین ۱ اتا ۲ سال باشد. (لامپ هیچگونه خدمات پس از فروش یا وارانتی ندارد)
  چگونه وقت سوختن لامپ را به سهولت فهمید و متوجه شد.

زمانی که لامپ میسوزد چراغ سبز رنگ روی آدابتور به رنگ قرمز تغییر رنگ می دهد. لذا تا وقتی که رنگ آن به قرمز تغییر رنگ نداده لامپ UV سالم است. (از آنجائیکه هنگام روشن بودن لامپ آب مقداری گرم می شود، از سرد بودن آب نیز میتوانید متوجه سوخت آن بشوید)

جهت کارشناسی دقیق برای اینکه چه سیستمی برای یک مشتری مناسب است یا باید سایز لوله اعلام شود یا دبی آبی که قرار است از سیستم یوی وی عبور دهیم.

 1. تامین مواد مصرفی آب شیرین کن های صنعتی نیز در حیطه فعالیت های این شرکت مهندسی می باشد.
 2. ارائه آنتی اسکالانت با کیفیت عالی نیز جزو فعالیت این شرکت می باشد.

شرکت آتیه انرژی تلاش از سال ۱۳۷۹ در زمینه واردات سیستم های گندزدا، میکروب کش مانند لامپ یو وی و سیستم اوزون ژنراتور فعال بوده و تجربیات خوبی در این زمینه کسب نموده است.جهت مشاوره رایگان و فروش محصولات uv و لامپ یو وی تصفیه آب با ما در تماس باشید.

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا