اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایرانتصفیه آب صنعتیتصفیه فاضلاب صنعتی

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی چگونه است؟ بسیاری از افراد که در منزل خود از تصفیه آب خانگی استفاده می کنند، با سوالاتی مواجه هستند و در واقع می خواهند بدانند که در چه زمان هایی باید اقدام به تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی نمایند. در صورتی که از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می کنید، لازم است به نکات مهم به کارگیری آن ها توجه داشته باشید، چراکه در صورتی که در بازه های زمانی مشخصی اقدام به تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی نکنید، ضمن مواجه شدن با خرابی زودهنگام دستگاه تصفیه آب، احتمالا شاهد کیفیت پایین آب آشامیدنی تصفیه شده با دستگاه نیز خواهید بود. در این مقاله از سایت آتیه انرژی قصد داریم به نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی بپردازیم.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی لامپ یو وی کلیک کنید.

آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

برای تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی سافت واتر، سی سی کا، آکواپرو و … باید ابتدا اقدام به خرید فیلتر های باکیفیت و مطمئن نمایید. فیلتری که تهیه می کنید باید با مدل دستگاه شما تطابق داشته باشد.

برخی از مدل های دستگاه تصفیه آب سافت واتر دارای دو فیلتر فرابنفش و قلیایی می باشند که لازم هر دو یا سه سال تعویض شوند. برخی دیگر نیز به جای فیلتر ممبران، دارای یک فیلتر سرامیکی هستند که باید هر 12 ماه یکبار تعویض گردند.

در مناطقی که آب آشامیدنی سالمی ندارد، استفاده از دستگاه تصفیه آب امری ضروری می باشد و حتی اگر دستگاه تصفیه آبی تهیه نموده و از آن استفاده می کنید، لازم است برای داشتن یک آب آشامیدنی با کیفیت متناسب با مقدار مصرف آب، گذشت زمان پس از اولین استفاده، کیفیت آب ورودی و کیفیت فیلتر اقدام به تعویض فیلترهای آن نمایید.

تعویض فیلتر های پایین دستگاه تصفیه خانگی

در ادامه توضیحات مختصری پیرامون فیلترهای سه‌گانه پایین دستگاه تصفیه آب خانگی را ارائه کرده ایم:

1.فیلتر اول : فیلتر پلی پروپیلن 5 میکرون PP

در تمامی دستگاه های تصفیه آب، اولین فیلتر مرتبط با فیلتر پلی پروپیلن 5 میکرون PP است. زمانی که این فیلتر به رنگ قهوه ای تیره تغییر رنگ بدهد، می توان متوجه شد که عمر آن به پایان رسیده است و باید سریعا تعویض شود. زمان تعویض این فیلتر وابسته به کیفیت آب، معمولا بازه زمانی بین 4 تا 6 ماه می باشد.

2.فیلتر دوم : فیلتر کربن گرانول UDF

فیلتر کربن گرانول UDF نیز متناسب با کیفیت آب منطقه و درصد ناخالصی ها و آلودگی های موجود در آن، باید در بازه های زمانی مشخصی تعویض گردد.

3.فیلتر سوم فیلتر کربن بلاک CTO

فیلتر سوم از فیلتر های سه‌گانه پایین دستگاه تصفیه آب، فیلتر کربن بلاک CTO است. عمر این فیلتر نیز مشابه دیگر دو فیلتر قبلی است. لازم است اشاره کنیم که در برخی از دستگاه ها به جای این فیلتر نیز از فیلترpp یک میکرون استفاده می شود.

توصیه کارشناسان شرکت آتیه انرژی این است که در بازه های زمانی مشخصی هر سه فیلتر پایین دستگاه را با هم تعویض کنید تا بتوانید از خروجی آن، آب باکیفیتی را دریافت نمایید.

تعویض فیلتر های بالای دستگاه تصفیه آب خانگی

از فیلترهای چهارم، پنجم و ششم به عنوان فیلتر های تصفیه آب خانگی بالای دستگاه یاد می شود که در ادامه توضیحات تکمیلی پیرامون هر یک ارائه شده است.

1.فیلتر چهارم : فیلتر ممبران membrane

عمر فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی وابسته به میزان سختی آب می باشد. سختی آب می تواند با توجه به منطقه محل زندگی شما، درجه های متفاوتی داشته باشد و همین موضوع می تواند زمان استفاده از فیلتر ممبران را تعیین نماید اما به طور کلی عمر مفید فیلترهای ممبران، بازه زمانی بین 12 تا 18 ماه می باشد.

همانند فیلترهای پایین دستگاه، بهتر است فیلترهای بالا دستگاه نیز به طور همزمان با یکدیگر تعویض گردند. هر زمان که احساس کردید آب در داخل کتری رسوب می کند و آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی، دارای طعمی مشابه با آب ورودی است، باید بدانید که زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی بالای دستگاه فرا رسیده است.

فیلتر چهارم دستگاه تصفیه آب با هدف حذف مواد محلول در آب در این دستگاه ها تعبیه شده است و می تواند بسیاری از ویروس ها و باکتری های معلق در آب را از بین ببرد.

2.فیلتر پنجم : فیلتر پست کربن post carbon

فیلتر پنجم از دستگاه تصفیه آب و فیلتر دوم از فیلترهای سه‌گانه بالای دستگاه، فیلتر پست کربن است که لازم است در یک بازه زمانی 12 تا 18 ماهه تعویض گردد.

یکی از راه های تشخیص زمان تعویض فیلتر پست کربن این است که زمانی که در این دستگاه ها 5676 لیتر آب مصرف شود، باید این فیلتر همزمان با دیگر فیلترهای بالای دستگاه به طور همزمان تعویض شوند.

ماندن آب در مخزن های دستگاه تصفیه آب سبب می شود که طعم و بوی آن تغییر کند. از فیلتر پست کربن به منطور جلوگیری از این مشکل استفاده می شود و از ایجاد بوی بد آب، هنگامی که در داخل مخزن است، جلوگیری می کند.

3.فیلتر ششم : فیلتر مینرال mineral

دیگر فیلتر مورد استفاده که باید اقدام به تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی نمود، فیلتر ششم از دستگاه تصیفه آب می باشد که مینرال نام دارد. برای تعویض این فیلترها باید در بازه های زمانی بین 12 تا 18 ماه اقدام کرد.

علاوه بر این فیلترهای دیگری شامل فیلتر قلیایی کننده آب، فیلتر تولید کننده اشعه یو وی و فیلتر تصفیه آب اکسیژن ساز نیز در دستگاه های تصفیه آب استفاده می گردد که لازم است در بازه های زمانی مشخصی تعویض گردد.

نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی کاری فنی و تخصصی است که می توانید برای اینکار از کارشناسان شرکت آتیه انرژی کمک بگیرید.

شیر ورودی یک شیر گازی است که به شلنگ تصفیه آب وصل می باشد و در واقع آب آشامیدنی را وارد دستگاه تصفیه آب می کند. تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی نیازمند این است که این شیر بسته شود تا آبی به دستگاه وارد نگردد. با استفاده از آچار مناسب، هوزینگ فیلترهای مراحل یک، دو و سه را باز کنید. ابتدا فیلتر قبلی را از هوزینگ خارج کنید و فیلتر جدید را نصب کنید.

پس از اتمام مراحل تعویض فیلتر شماره یک تصفیه آب خانگی، به سراغ تعویض فیلتر کربن اکتیو گرانول فعال بروید. در قسمت بالای فیلتر کربن اکتیو یک واشر قرار دارد که به سمت در هوزینگ قرار گرفته است و در صورتی که این فیلتر نسبت به واشر در حالت برعکس قرار بگیرد، به خوبی نمی تواند آب را تصفیه کند.

در نهایت نیز اقدام به تعویض فیلتر سوم کنید و در نظر داشته باشید که جهت آن اهمیتی ندارد و از هر سمتی می توان آن را داخل هوزینگ قرار دارد. پس از جایگزینی فیلترهای سه‌گانه، هوزینگ ها را در جای خود محکم بندید.

نحوه تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی

برای تعویض فیلتر ممبران آب تصفیه کن، لازم است ابتدا شلنگ هوزینگ ممبران را از اتصال کوئیک فیتینگ قطع کنید. پس از این سعی کنید درب هوزینگ ممبران را با آچار باز کنید و پس از باز کردن آن ممبران استفاده شده را خارج کنید. بهتر است برای خارج کردن فیلتر ممبران قدیمی از یک انبر دست استفاده کنید.

در نهایت فیلتر ممبران جدید را از سمتی که واشر بزرگ مشکی در آن قرار ندارد، وارد هوزینگ ممبران نمایید. واشر مشکی بزرگ فیلتر ممبران باید رو به سمت درب هوزینگ قرار بگیرد. پس از جایگذاری فیلتر ممبران جدید، حالا لازم است درب هوزینگ را ببندید و سپس شلنگ هوزینگ ممبران را به اتصال آن وصل کنید.

نحوه تعویض فیلتر پست کربن و مینرال

برای تعویض فیلتر پست کربن و مینرال لازم است اتصالات کوئینک فیتینگ را از دو سر فیلترهای قدیمی باز کنید و آن ها را به فیلترهای جدید وصل نمایید. سعی کنید در این مرحله از فشار دست مناسبی استفاده کنید که به قطعات آسیبی وارد نشود.

زمان تعویض فیلترهای دستگاه آب تصفیه کن

از عوارض تعویض دیرهنگام فیلتر های تصفیه آب خانگی رسوب قطعات می باشد. به عنوان مثال اولین فیلتر در دستگاه های تصفیه آب خانگی که وظیفه فیلتر کردن شن، ماسه و گل و لای را دارد؛ در حالی که اقدام به تعویض آن نشود، کاملا اشباع و کثیف می شود و قادر به تصفیه درست و اصولی آب نخواهد بود.

در صورتی که این فیلتر نتواند املاح درشت آب را تصفیه کند و عمر مفید خود را از دست بدهد، شن و ماسه و گل و لای از این فیلتر عبور می کند و به هوزینگ دیگر فیلترها راه پیدا می کند که همین موضوع سبب می شود تمامی فیلترها رسوب ببندند که نتیجه آن کاهش کیفیت آب آشامیدنی و همینطور احتمال سوختن پمپ دستگاه است.

از همین رو باید به زمان تعویض فیلتر های تصفیه آب خانگی توجه شود که در ادامه به بهترین زمان های آن اشاره کرده ایم:

  • پلی پروپیلن pp: هر 4 الی 6 ماه یکبار
  • کربن اکتیو gac udf : هر 4 الی 6 ماه یکبار
  • کربن بلاک فشرده cto : هر 4 الی 6 ماه یکبار
  • ممبران اسمز معکوس memberane : هر یک سال و نیم الی دو سال یکبار
  • پست کربن خطی post carbon : هر یک سال و نیم الی دو سال یکبار
  • مینرال معدنی ساز: mineral هر یک سال الی یک سال و نیم یکبار
  • قلیایی کننده آب alkaline : هر یک سال الی یک سال و نیم یکبار
  • آنتی باکتریال اکسیژن ساز o2plus : هر یک سال الی یک سال و نیم یکبار
  • فیلتر اشعه یو وی : تا زمان سوختن لامپ نیازی به تعویض نیست.

تعویض مخزن تصفیه آب

معمولا پس از چندین سال استفاده از دستگاه تصفیه آب، در صورتی که مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد، باید اقدام به تعویض آن نمود.

خرابی مخزن دستگاه تصفیه آب می تواند به علت کم شدن و یا افت فشار آب ایجاد شود. در پی آن تیوپ داخل مخزن پاره می شود. گاهی نیز بو گرفتن تیوپ داخل مخزن منجر به ایجاد طعم و بوی بد و تلخ در آب خروجی دستگاه می شود. در چنین شرایطی به دلیل اینکه دور تا دور مخزن پرس است، نمی توان اقدام به تعمیر آن نمود و تنها باید مخزن دستگاه تعویض گردد.

توصیه می کنیم در صورتی که آب خروجی دستگاه تصفیه آب خانگی شما بو می دهد و فکر می کنید دلیل این مشکل مخزن دستگاه تصفیه آب شماست، بهتر است از تکنسین های شرکت آتیه انرژی کمک بگیرید تا با بررسی مخزن دستگاه از این موضوع مطمئن شوند که باید مخزن دستگاه تصفیه آب تعویض شود و شما متحمل پرداخت هزینه های اضافی برای خرید مخزن جدید نشوید.

کربن گیری دستگاه تصفیه آب

پس از اتمام مراحل تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی نیاز به کربن گیری دستگاه می باشد؛ در غیر اینصورت ممکن است فیلتر ممبران مرحله چهارم دچار آسیب شود و کیفیت آب آشامیدنی کاهش یابد.

به منظور کربن گیری دستگاه لازم است پس از تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی ، شیر میکس و یا همان شیر تنظیم قرار گرفته شده بر روی ممبران را باز کنید تا فیلتر ممبران از مدار خارج شود. سپس ورودی آب را باز کنید و پس از آن نیز شیر روی سینک را باز نمایید.

اجازه دهید به اندازه دو الی سه مخزن آب خالی شود و پس از شفاف شدن آب، حالا شیر میکس که باز کرده بودید را ببنیدید تا مخزن مجدد پر از آب شود.

هواگیری دستگاه تصفیه آب

احتمال دارد پس از تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی به مدت ده الی پانزده روز، در آب تصفیه شده حباب مشاهده کنید. برای جلوگیری از این مشکل روزانه دو الی سه مخزن آب خالی کنید تا هواگیری دستگاه تصفیه آب انجام شود و سریع تر بتوانید آب شفاف را دریافت و استفاده نمایید.

قیمت فیلتر تصفیه آب خانگی در سایت آتیه انرژی

سایت شرکت آتیه انرژی تلاش، عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب و همینطور فیلترهای مورد استفاده برای آن می باشد. در صورتی که مایل هستید از قیمت فیلترهای تصفیه آب خانگی از انواع و برندهای متفاوت مطلع شوید، می توانید بر روی لینک” خرید فیلتر تصفیه آب خانگی در سایت آتیه انرژی” کلیک نمایید.

امتیاز کاربران post

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا