اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایرانتصفیه آب صنعتیتصفیه فاضلاب صنعتی

کربن فعال چیست ؟

کربن فعال

 

کربن فعال یک ماده جاذب است که از مواد آلی مانند چوب، زغال سنگ، پوسته نارگیل یا هسته خرما ساخته می شود. این ماده در اثر حرارت دادن مواد آلی در دمای بالا تولید می شود که باعث ایجاد منافذ ریز در ساختار آن می شود. این منافذ باعث می شود که کربن فعال بتواند گازها، مایعات و مواد جامد را جذب کند.

ویکی پدیا : کربن فعال (به انگلیسی: Activated carbon ) یا کربن اکتیو به گروهی از مواد کربنی با پوکی و سطح داخلی بالا اطلاق می‌شود که به‌دلیل مساحت داخلی قابل توجه، ساختار پوک و منفذی، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح و همچنین قیمت پائین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی مانند زئولیتیک، مادهٔ منحصربه‌فردی می‌باشند.
ارائه کربن فعال یا کربن اکتیو جهت تصفیه آب
کربن فعال

کاربرد کربن فعال

 

کربن فعال دارای کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف از جمله پزشکی، تصفیه آب، صنایع غذایی و آرایشی و بهداشتی است. این ماده همچنین به عنوان یک مکمل غذایی نیز استفاده می شود.

فیلتر کربن فعال ساخت اتیه – بیشتر بخوانید

آنتی اسکالانت

کاربردهای تصفیه آب کربن فعال

کربن فعال در تصفیه آب برای حذف آلاینده ها، طعم و بوی نامطبوع آب استفاده می شود. این ماده می تواند برای حذف کلر و سایر مواد شیمیایی از آب استفاده شود. کربن فعال همچنین می تواند برای حذف رنگدانه ها، مواد شیمیایی و سایر مواد مضر از آب استفاده شود.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی لامپ یو وی کلیک کنید.

کاربرد کربن فعال در تصفیه آب
کربن فعال

تصفیه آب با کربن فعال

کربن فعال در تصفیه آب به روش های مختلفی استفاده می شود. یک روش استفاده از کربن فعال در فیلترهای آب است. فیلترهای آب حاوی کربن فعال می توانند آلاینده ها، طعم و بوی نامطبوع آب را حذف کنند. روش دیگر استفاده از کربن در مخازن آب است. مخازن آب حاوی کربن فعال می توانند آب را برای مدت طولانی ذخیره کنند و از آلودگی آن جلوگیری کنند.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی فیلتر کربنی کلیک کنید.

مزایای تصفیه آب با کربن فعال

تصفیه آب با کربن فعال مزایای زیادی دارد. این روش می تواند آب را پاک تر، سالم تر و خوش طعم تر کند. تصفیه آب با کربن همچنین می تواند از بیماری های ناشی از آب آلوده جلوگیری کند.

عوارض جانبی تصفیه آب با کربن فعال

تصفیه آب با کربن فعال عوارض جانبی کمی دارد. برخی از افراد ممکن است پس از مصرف آب تصفیه شده با کربن فعال دچار اسهال شوند. این اسهال معمولاً خفیف است و پس از چند روز برطرف می شود.

فیلتر کربنی تصفیه آب صنعتی ، بیشتر بخوانید

آنتی اسکالانت

کاربردهای پزشکی کربن فعال

کربن فعال در پزشکی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها استفاده می شود. این ماده می تواند برای درمان مسمومیت، اسهال، یبوست، گاز معده و سایر مشکلات گوارشی استفاده شود. کربن فعال همچنین برای درمان مشکلات پوستی مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما استفاده می شود.

 • مسمومیت
 • یک درمان مؤثر برای مسمومیت است. این ماده می تواند مواد سمی را از روده جذب کرده و از جذب آنها به جریان خون جلوگیری کند. کربن اکتیو معمولاً به صورت خوراکی تجویز می شود، اما می توان آن را به صورت رکتال نیز تجویز کرد.
 • اسهال
 •  می تواند برای درمان اسهال استفاده شود. این ماده می تواند با جذب مایعات و مواد زائد از روده، اسهال را کاهش دهد. کربن اکتیو همچنین می تواند با کاهش التهاب روده، اسهال را تسکین دهد.
 • یبوست
 • می تواند برای درمان یبوست استفاده شود. این ماده می تواند با جذب آب به روده، یبوست را درمان کند. کربن اکتیو همچنین می تواند با تحریک حرکت روده، یبوست را تسکین دهد.
 • گاز معده
 • می تواند برای درمان گاز معده استفاده شود. این ماده می تواند با جذب گاز از معده، گاز معده را کاهش دهد. کربن اکتیو همچنین می تواند با کاهش التهاب روده، گاز معده را تسکین دهد.
 • آکنه
 •  می تواند برای درمان آکنه استفاده شود. این ماده می تواند با جذب چربی و آلودگی از پوست، آکنه را کاهش دهد. کربن اکتیو همچنین می تواند با کاهش التهاب پوست، آکنه را تسکین دهد.
 • پسوریازیس
 • می تواند برای درمان پسوریازیس استفاده شود. این ماده می تواند با جذب سلول های مرده پوست، پسوریازیس را کاهش دهد. کربن اکتیو همچنین می تواند با کاهش التهاب پوست، پسوریازیس را تسکین دهد.
 • اگزما
 • می تواند برای درمان اگزما استفاده شود. این ماده می تواند با جذب آب و مواد زائد از پوست، اگزما را کاهش دهد. کربن اکتیو همچنین می تواند با کاهش التهاب پوست، اگزما را تسکین دهد.

کاربردهای صنایع غذایی کربن فعال

 

کربن فعال در صنایع غذایی برای بهبود کیفیت و ماندگاری مواد غذایی استفاده می شود. این ماده می تواند برای حذف رنگدانه ها، مواد شیمیایی و سایر مواد مضر از مواد غذایی استفاده شود. کربن فعال همچنین می تواند برای بهبود طعم و عطر مواد غذایی استفاده شود.

کاربردهای کربن اکتیو در صنایع غذایی

کربن فعال در صنایع غذایی به روش های مختلفی استفاده می شود. یک روش استفاده از کربن فعال در فرآیند تولید مواد غذایی است. کربن فعال می تواند مواد مضر از مواد غذایی را حذف کند و کیفیت و ماندگاری آنها را بهبود بخشد. روش دیگر استفاده از کربن فعال در بسته بندی مواد غذایی است. کربن فعال می تواند از آلودگی مواد غذایی توسط مواد مضر جلوگیری کند.

مزایای استفاده از کربن اکتیو در صنایع غذایی

استفاده از کربن اکتیو در صنایع غذایی مزایای زیادی دارد. این ماده می تواند کیفیت و ماندگاری مواد غذایی را بهبود بخشد و از آلودگی آنها توسط مواد مضر جلوگیری کند. کربن فعال همچنین می تواند طعم و عطر مواد غذایی را بهبود بخشد.

عوارض جانبی استفاده از کربن اکتیو در صنایع غذایی

استفاده از کربن اکتیو در صنایع غذایی عوارض جانبی کمی دارد. برخی از افراد ممکن است پس از مصرف مواد غذایی حاوی کربن فعال دچار اسهال شوند. این اسهال معمولاً خفیف است و پس از چند روز برطرف می شود.

کاربردهای آرایشی و بهداشتی کربن اکتیو

کربن فعال در محصولات آرایشی و بهداشتی برای بهبود کیفیت پوست و مو استفاده می شود. این ماده می تواند برای جذب سبوم، چربی و آلودگی از پوست استفاده شود. کربن فعال همچنین می تواند برای از بین بردن جوش های سرسیاه و سرسفید استفاده شود.

کاربردهای کربن اکتیو در محصولات آرایشی و بهداشتی

کربن فعال در محصولات آرایشی و بهداشتی به روش های مختلفی استفاده می شود. یک روش استفاده از کربن فعال در ماسک های صورت است. ماسک های صورت حاوی کربن فعال می توانند سبوم، چربی و آلودگی از پوست را جذب کنند و منافذ پوست را کوچک کنند. روش دیگر استفاده از کربن فعال در صابون ها و شامپوها است. صابون ها و شامپوهای حاوی کربن فعال می توانند چربی و آلودگی از پوست و مو را پاک کنند و از جوش زدن جلوگیری کنند.

مزایای استفاده از کربن اکتیو در محصولات آرایشی و بهداشتی

استفاده از کربن فعال در محصولات آرایشی و بهداشتی مزایای زیادی دارد. این ماده می تواند کیفیت پوست و مو را بهبود بخشد و از جوش زدن جلوگیری کند. کربن فعال همچنین می تواند پوست را روشن تر و شفاف تر کند.

عوارض جانبی استفاده از کربن اکتیو در محصولات آرایشی و بهداشتی

استفاده از کربن فعال در محصولات آرایشی و بهداشتی عوارض جانبی کمی دارد. برخی از افراد ممکن است پس از استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی کربن فعال دچار خشکی پوست شوند. این خشکی معمولاً خفیف است و پس از چند روز برطرف می شود.

 

عوارض و خطرات کربن اکتیو

 

کربن اکتيو به عنوان یک ماده بی خطر شناخته می شود و کمتر زمانی عوارض جانبی استفاده از آن بروز پیدا می کند. اما در موارد نادر دارای برخی عوارض جانبی شامل تهوع، استفراغ، یبوست، مدفوع سیاه و … نیز می باشد.

در برخی موارد نیز استفاده از کربن اکتيو اکتیو بر روی یک بیماری تاثیر منفی می گذارد و علائم آن را تشدید می کند. از همین رو لازم است مبتلایان به بیماری های پورفیری واریگات، بیماری ژنتیکی نادر که روی پوست، روده و سیستم عصبی تأثیر می گذارد؛ از کربن فعال استفاده نکنند، چراکه ممکن است با علائم شدیدتری از بیماری شان مواجه شوند.

با این حال استفاده از کربن اکتیو و یا در اغلب بزرگسالان از طریق دهان و خوردن آن ایمن می باشد اما با عوارض گفته شده شامل یبوست و مدفوع سیاه همراه خواهد بود.

از برخی عوارض نادر و خطرناک کربن اکتیو نیز می توان به کند شدن و یا انسداد روده، نارسایی ریه ها، کمبود آب بدن و … اشاره کرد. استفاده از کربن اکتيو بر روی زخم بزرگسالان ایمن است و تا کنون خطراتی از این موضوع گزارش نشده است.

توجه

استفاده از کربن فعال برای زنان باردار و شیرده بی خطر می باشد اما با این حال نیز توصیه می شود پیش از استفاده حتما با پزشک مشورت شود. چراکه کربن اکتيو می تواند انسداد روده و یبوست دوران بارداری را تشدید کند و سرعت عبور غذا در داخل روده را کاهش دهد.

کربن اکتیو مواد موجود در معده و روده را جذب می کند، از همین رو استفاده از آن به همراه دارو و از طریق دهان، سبب می شود که اثربخشی دارو کم‌تر شود چراکه کربن فعال مواد دارو آن را جذب خواهد کرد.

با تمامی مواردی که به آن ها اشاره کردیم، تاکنون گزارشاتی از عوارض جانبی کربن اکتيو در زمینه پزشکی دریافت نشده است. به‌هرحال درصورتی که مایل به مصرف خوراکی کربن اکتیو هستید، توصیه می شود حتما با پزشک مشورت کنید.

کربن اکتیو خوراکی چیست؟

 

کربن اکتيو به صورت خوراکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل این موضوع خاصیت درمانی کربن فعال می باشد. به طوری که نتایج تحقیقات نشان می دهد اگر افراد روزانه 24 گرم کربن اکتیو مصرف کنند، پس از چهار هفته میزان کلسترول بد بدن آن ها تا 25 درصد کاهش پیدا می کند.

استفاده از کربن اکتیو خوراکی علاوه بر کاهش کلسترول بد، در درمان بوی بد بدن در اختلالاتی همچون سندروم بوی ماهی نیز کارایی دارد؛ همینطور اثربخشی کربن فعال در افزایش کارایی کلیه ها نیز ثابت شده است.

بنابراین می توان از کربن اکتيو فعال به صورت خوراکی استفاده کرد، چراکه منجر به عملکرد بهتر بدن می شود. اما توصیه می شود حتما با نظارت پزشک متخصص اینکار را انجام دهید تا دچار عوارض جانبی این محصول نگردید.

کربن اکتیو در دستگاه تصفیه هوا چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

 

یکی از مهم ترین کاربرد های کربن اکتيو فعال، استفاده از آن در دستگاه های تصفیه هوا می باشد. از کربن فعال به عنوان یکی از مهم ترین فیلترهای دستگاه تصفیه هوا جهت کاهش آلاینده های گازی استفاده می گردد.

فیلتر کربن اکتیو و یا فعال غالبا در دستگاه های تصفیه هوا با فیلتراسیون سه مرحله ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام وظایف خاص خود را دارند. در ادامه اطلاعات مختصری را پیرامون فیلترهای دستگاه تصفیه هوا آورده ایم:

فیلتر اولیه: فیلتر اولیه برای از بین بردن ذرات درشت همچون پرز، مو، گرد و غبار و … از محیط کاربرد دارد. با استفاده از این فیلتر، عمر، ظرفیت و کارایی فیلتر های بعدی یعنی هپا و کربن اکتيو نیز بیشتر می شود؛ چراکه فیلتر اولیه با جذب ذرات درشت از ورود آن ها به دیگر مراحل جلوگیری می کند.
فیلتر هپا: این فیلتر در فرآیند تصفیه هوا، بسیار کارآمد می باشد و در دسته فیلترهای الیافی قرار دارد. در واقع معروف ترین و پر کاربردترین فیلتر تصفیه هوا الیافی، فیلتر هپا است که دارای قابلیت جذب 99 درصد از آلاینده های محیط است. فیلترهای هپا باید بر اساس حجم و کیفیت باید در بازه های زمانی مشخصی تعویض شوند.

فیلتر کربن اکتیو یا فعال: فیلتر کربن اکتيو و یا فعال در دستگاه های تصفیه هوا سه مرحله ای، مکملی برای فیلترهای هپا هستند. حجم فیلترهای کربن فعال با کیفیت، حداقل یک کیلو گرم می باشد.

زمان تعویض فیلترهای کربن اکتیو در دستگاه‌های تصفیه هوا چه موقع است؟

 

یکی از سوالات پرتکرار از کارشناسان آتیه انرژی، سؤال در مورد زمان تعویض فیلترهای کربن اکتیو و فعال است. فیلترهای کربن فعال در حجم های مختلفی تولید می شوند؛ برخی از فیلترهای کربن اکتيو تنها دارای 100 گرم کربن فعال هستند. حجم پایین فیلترهای کربن فعال سبب می شود که در بازه زمانی نزدیک به هم تمام شوند و نیازمند تعویض باشند. بنابراین زمان تعویض فیلترهای کربن اکتيو در دستگاه های تصفیه هوا تا حد زیادی وابسته به ظرفیت فیلتر شما خواهد بود.

حداقل میزان قابل قبول برای یک فیلتر کربن اکتيو و فعال، یک کیلو گرم است؛ به طوری که در اکثر دستگاه های تصفیه هوای باکیفیت، از فیلترهای کربن اکتیو با حداقل حجم یک کیلوگرم استفاده شده است. در نظر داشته باشید هر چه میزان کربن اکتیو یک فیلتر بیشتر باشد بهتر است؛ چراکه دیرتر تمام شده و در بازه زمانی طولانی تری نیازمند تعویض خواهد بود.

برای مثال برخی فیلترهای کربن اکتيو دستگاه های تصفیه هوا بین یک و نیم سال الی دو سال کارایی دارند. بنابراین لازم است در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب، از کارشناسان آتیه انرژی راهنمایی دریافت کنید و از میزان کربن اکتيو فیلتر دستگاه مطلع شوید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

قیمت کربن فعال

 

از مهم ترین موضوعاتی که بر روی قیمت کربن اکتيو و فعال تاثیر می گذارد، درصد کربن اکتیو می باشد؛ به طوری که کربن اکتيو بر حسب درصد آن در بازار قیمت های متفاوتی دارند.

بنابراین درصد خلوص مواد شیمیایی عاملی تعیین کننده در قیمت کربن اکتيو است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت کربن اکتيو با پرسنل شرکت آتیه انرژی در تماس باشید و از قیمت این محصول از برندهای مختلف مطلع گردید. در نظر داشته باشید که برند تولید کننده کربن اکتیو نیز تا حدی در قیمت نهایی این محصول تاثیر گذار است.

فروش ‌کربن فعال

 

اگر به دنبال فروشگاه معتبری برای خرید فیلتر کربن اکتيو با درصد خلوص مناسب و قیمت به صرفه می باشید، می توانید برای آگاهی از برند فیلترهای کربن اکتیو هوا، با تکنسین های آتیه انرژی در ارتباط باشید و پس از دریافت راهنمایی اقدام به ثبت سفارش خرید و تعویض فیلتر دستگاه خود نمایید.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله از سایت آتیه انرژی مطالعه کردید، کربن اکتيو دارای کاربردهای متنوع و مهمی است که از کاربردی ترین ویژگی های آن در زمینه تصفیه هوا و کاهش آلاینده های گازی موجود در محیطی می باشد که در آنجا استفاده می شود.

برای خرید دستگاه تصفیه هوا باکیفیت و یا فیلتر کربن اکتيو، شما عزیزان می توانید از طریق شرکت آتیه انرژی اقدام کنید. راه های ارتباطی با کارشناسان آتیه انرژی در انتهای این مقاله درج شده است.

 

منابع

https://fa.wikipedia.org

sciencedirect.com

activatedcarbon.com

امتیاز کاربران post

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا