اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایرانتصفیه آب صنعتیتصفیه فاضلاب صنعتی

فیلتر کربن چه آلاینده هایی را از آب حذف می کند؟

فیلتر کربن فعال

فیلتر کربن چه آلاینده هایی را از آب حذف می کند؟ کربن اکتیو و یا کربن فعال، به ذغال با پایه کربنی اطلاق می شود که وقتی در مجاورت برخی مواد شیمیایی و در شرایط دمایی خاصی قرار می گیرد، فعال می شود. بر روی سطح کربن سوراخ های ریز و درشت بسیاری وجود دارد و همین ویژگی سبب می شود وقتی در مواجهه با مواد آلاینده قرار بگیرد، آن ها را جذب کند. از همین ویژگی کربن فعال در تصفیه آب استفاده می گردد و از گزینه های مناسب برای افرادی است که مایل هستند آب آشامیدنی را بدون وجود هیچ آلاینده ای مصرف نمایند.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی لامپ یو وی کلیک کنید.

فیلترهای کربن فعال قادر هستند که طیف وسیعی از آلاینده ها، بو و طعم نامطبوع را از آب حذف کنند؛ به همین دلیل یکی از فیلترهای ثابت در دستگاه های تصفیه آب صنعتی و خانگی هستند چراکه تا میزان زیادی از کل جامدات معلق در آب، ترکیبات آلی فرار، رسوبات، فلزات سنگین و کلر را از بین می برند. برای رسیدن به پاسخ سوال ” فیلتر کربن چه آلاینده هایی را از آب حذف می کند ؟” تا انتهای این مقاله از سایت آتیه انرژی همراه ما باشید.

فیلتر کربن فعال چیست؟

فیلترهای کربن فعال و یا فیلترهای کربن اکتیو، متشکل از مهره های سیاه و کوچک یا اسفنج های متخلخل سیاه و جامد هستند که از آن ها برای از بین بردن ناخالصی ها و تصفیه آب استفاده می شوند.

برای اینکه کربن فعال جهت تصفیه آب گزینه مناسبی شود، ابتدا با استفاده گرما، بخار و یا مواد شیمیایی تزریق شده، میلیون ها منافذ کوچک را در آن ایجاد می کنند و همین موضوع سبب افزایش میزان منافذ در سطح آن می شود. ایجاد منافذ بیشتر بر روی سطح کربن، سبب می شود که بتوان با استفاده از آن آلاینده های بیشتری را تصفیه کرد.
مزیت های فوق العاده کربن فعال سبب شده است که علاوه بر استفاده از آن برای تصفیه آب، از آن جهت ساخت ماسک های تنفسی در واحد های تهویه مطبوع، فن های اگزوز برای از بین بردن بخار و دود و … استفاده شود.

چگونگی تصفیه آب توسط فیلتر کربن فعال

یکی از کاربردهای کربن فعال، استفاده از آن در تولید فیلترهای کربن فعال برای تصفیه آب می باشد. زمانی که آب از فیلتر کربن فعال عبور می کند، کربن همانند یک اسفنجی می باشد که آلاینده های آب را به خود جذب می کند.

در واقع کربن فعال با یک کشش مغناطیسی، تمامی ناخالصی های موجود در آب را به خود جذب می کند و آن ها را در منافذ ریز و درشتی که بر روی سطح خود دارد، به دام می اندازد. در واقع نیروی جذب سطح کربن قوی تر از نیروی جاذبه ای است که آلاینده ها را در آب حل کرده است و سبب جذب آن ها توسط فیلتر کربن اکتیو می شود و اینگونه آب خالص و بدون هیچ آلاینده ای از فیلتر کربن اکتیو فعال عبور می کند.

لازم به ذکر است که متناسب با فرآیند تصفیه آب، از تجهیزات مختلفی نیز در ابن دستگاه ها استفاده می شود که همین موضوع بر نحوه حذف آلاینده ها توسط کربن فعال نیز تاثیر می گذارد. به عنوان مثال در تصفیه خانه های بزرگ، در اغلب موارد از بسترهای کربنی استفاده می شود که در هنگام عبور آب، آلاینده ها و ترکیبات آلی که دارای یون های منفی هستند، به سمت کربن های دارای بارالکتریکی مثبت جذب می شوند.

آیا فیلترهای کربن فعال یکسان می باشند؟

فیلترهای کربن فعال نسبت به فیلترهای کربن معمولی، آلاینده های بیشتری را از آب حذف می کنند. فیلترهای کربن با تفاوت های جزئی نسبت به یکدیگر تولید می شوند، به طوری که ممکن است برخی از آن ها دارای کربن فعال کم تری نسبت به دیگری باشند که بدیهی است این موضوع بر روی ظرفیت فیلتر، سرعت جذب آن و … تاثیر گذار است. هرچه میزان کربن فعال در فیلتر بیشتر باشد، طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت. بنابراین در بازه های زمانی طولانی تری نیازمند تعویض خواهد بود.

انواع فیلتر کربن فعال

فیلترهای کربن فعال در دو دسته اصلی فیلترهای کربن فعال دانه ای (GAC) و فیلترهای کربن بلاک قرار دارند. فیلترهای کربن فعال دانه ای حاوی گرانول های کربن فعال هستند و قادر هستند آلاینده هایی که دیگر فیلترها قادر به شناسایی آن نیستند را حذف کنند. این نوع از فیلترهای کربن فعال از پوسته نارگیل، ذغال سنگ، چوب و … به دست می آیند که ضمن متخلخل بودن، ارزان نیز می باشند و برای تصفیه آب بسیار مناسب هستند.

نوع دوم فیلتر کربن فعال، فیلترهای کربن بلاک هستند که از گرانول های پودری ریز و یک ماده اتصال دهنده به دست می آیند. در واقع ماده اتصال دهنده، گرانول های پودری را در کنار یکدیگر نگه می دارد. در داخل این نوع از کربن های فعال ذغال سنگ قیری، مواد بر پایه چوب و مواد بر پایه پوسته نارگیل وجود دارد.
فیلترهای کربن بلاک تا ده برابر سطح بیشتری را نسبت به فیلترهای کربن فعال دانه ای ایجاد می کنند اما به دلیل داشتن ساختار فشرده، سرعت حرکت آب را کمی کند می کنند.

فیلتر کربن چه آلاینده هایی را از آب حذف می کند؟

نقش فیلتر کربن در تصفیه آب

با توضیحاتی که ارائه کردیم، متوجه شدیم که کارایی فیلترهای کربن فعال در حذف و یا کاهش آلاینده های مختلف از آب می باشد و در واقع این فیلترها مواد شیمیایی، گازها، ناخالصی های فیزیکی و … را از آب حذف می کنند.

بر اساس نتایج تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، فیلترهای کربن فعال قادر هستند 60 الی 80 درصد از مواد شیمیایی موجود در آب را حذف کنند. میزان حذف آلاینده های مختلف از آب، توسط فیلترهای کربن فعال وابسته به نوع کربن فعال و کیفیت آن می باشد اما با این حال نیز تاثیرگذاری بالایی دارند و قادر به حذف آلاینده های مشکل ساز در آب لوله کشی هستند. در ادامه قصد داریم به سوال ” فیلتر کربن چه آلاینده هایی را از آب حذف می کند ؟ ” پاسخ دهیم.

اسید پرفلوروکتان سولفونیک (PFOS)

اسید پرفلوروکتان سولفونیک (PFOS) نوعی ترکیب مصنوعی و مقاوم در آب است که جهت تولید فرش، فوم های آتش نشانی، مبلمان، بسته بندی کاغذی مواد غذایی، پارچه مورد استفاده برای تولید لباس و … استفاده می شود.

این ترکیبات به سختی تجزیه می شوند و قادر هستند حتی چندین دهه در محیط زیست و منابع آب آشامیدنی به حیات خود ادامه دهند. وجود این ماده در آب آشامیدنی منجر به تاثیرات نامطوب آن بر روی سلامتی انسان شامل بروز سرطان ها، تاثیرات کبدی، ناتوانی های مادرزادی و … می شود. فیلترهای کربن قادر به حذف اسید پرفلوروکتان سولفونیک (PFOS) از آب می باشند.

داروها

فیلترهای کربن فعال قادر به حذف بقایای دارویی موجود در آب آشامیدنی هستند. این ترکیبات از طریق فضولات انسانی افرادی که از این داروها استفاده کرده اند، ریختن داروها در سینک یا توالت، رواناب های کشاورزی شامل کود دامی و … وارد منابع آب می شوند.

زمانی که بقایای دارویی در محیط انباشته شود، ضمن تاثیر بر زندگی آبزیانف می تواند به چاه های آب نیز نفوذ پیدا کند. فیلترهای کربن فعال از فیلترهای موثر در حذف مواد دارویی موجود در آب می باشند.

فسفات

فسفات از طریق منابع مختلفی شامل رواناب های کشاورزی، فاضلاب های انسان و حیوانات خانگی، تولیدات شیمایی و … به دست می آید. فسفات ها برای رشد گیاه بسیار مهم هستند اما در صورتی که بیش از اندازه در آب وجود داشته باشند، منجر به انبوه تر شدن جلبک ها و همینطور کدر شدن آب می شوند. فیلترهای ذغال فعال تا بیش از 90 درصد قادر به حذف فسفات های موجود در آب می باشند.

کلر

از کلر به عنوان ضد عفونی کننده آب استفاده می شود چراکه می تواند باکتری ها و عوامل بیماری زای موجود در آب را که سبب ایجاد بو و طعم بدی در آب می شود را از بین ببرد. اما با این حال استفاده از آب کلر دار خود منجر به ابتلا به برخی بیماری ها می شود.

فیلترهای کربن فعال، تا بیش از 95 درصد از کلر موجود در آب را حذف می کنند و همین موضوع منجر به بهبود طعم و بوی آب آشامیدنی نیز می شود.

محصولات جانبی کلر

وقتی از کلر برای تصفیه آب استفاده می شود، این ماده شیمیایی با ترکیبات طبیعی موجود در آب واکنش نشان می دهد و محصولات جانبی را شامل اسیدهای هالواستیک و … را ایجاد می کند. قرار گرفتن طولانی مدت در برابر این مواد شیمایی، خطر ابتلا به سرطان را در انسان ها افزایش می دهد. فیلتر کربن فعال از موثرترین فیلترها برای حذف محصولات جانبی کلر در آب می باشد.

کلرید

غلظت بالای کلرید در آب منجر به ایجاد طعم نمکی در آن می شود و استفاده از مقادیر بالای آن تاثیرات منفی بر روی سلامتی انسان دارد. از تاثیرات مثبت فیلترهای کربن فعال، حذف کلرید موجود در آب می باشد.

آفت کش ها

آفت کش ها محصولاتی هستند که از آن ها برای کشتن، دفع کردن و یا کنترل گونه های خاصی از گیاهان و یا حیوانات استفاده می شود. بر اساس نتایج تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، فیلتر کربن فعال می توانند 14 نوع از آفت کش های رایج که به صورت بالقوه در آب یافت می شوند را از بین ببرد. این آفت کش ها شامل کلردکون، کلردان، هپتاکلر، لیندان ، گلیفوسیت و … هستند.

از آنحایی که در کشاورزی، به صورت گسترده ای از مواد شیمیایی استفاده می شود؛ آفت کش ها به راحتی به سفره های آب های زیرزمینی راه پیدا می کنند و تاثیرات نامطلوب خود را بر روی سلامتی انسان می گذارند.

علف کش ها

علف کش ها به منظور کنترل رشد علف های هرز و افزایش تولیدات کشاورزی، استفاده می شوند. در صورتی که از علف کش ها به صورت کنترل نشده ای استفاده شود، به راحتی به منابع آب راه پیدا می کنند و اینگونه سلامت موجودات آبزی و انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهند.

برخی از علف کش ها خود عامل ابتلا به بیماری های مختلف در انسان از جمله سرطان هستند. بر اساس آزمایشاتی که در این زمینه صورت گرفته است، کربن فعال قادر است که 12 مورد از رایج ترین علف کش ها را از بین ببرد.

لیتیوم

لیتیوم فلزی کمیاب و طبیعی می باشد که در خاک و دیگر ترکیبات معدنی و آب های آشامیدنی وجود دارد. نتایج تحقیقات صورت گرفته شده در مورد لیتیوم ضد و نقیض است؛ به طوری که برخی وجود آن در آب آشامیدنی را درمانی برای استرس و افسردگی می دانند. اما با در نظر گرفتن تاثیرات مضر بالقوه فلز لیتیوم بر سلامتی انسان، می توان از فیلتر کربن فعال برای حذف بیش از 90 درصد لیتیوم موجود در آب آشامیدنی استفاده کرد.

فیلترهای کربن فعال چه مواردی را نمی توانند حذف کنند؟

از فیلترهای کربن فعال جهت فیلتر کردن و تصفیه آب آشامیدنی استفاده می شود؛ به طوری که این فیلتر منجر به بهبود کیفیت آب می شود و همانطور که اشاره کردیم برخی آلاینده های موجود در آن را از بین می برد و در نهایت آب آشامیدنی بو و طعم مطلوب تری خواهد داشت.

با تمامی مزیت هایی که برای فیلترهای کربن فعال نام بردیم، متاسفانه این فیلترها قادر به حذف برخی ترکیبات آلی سمی، فلزات با غلظت بالا و برخی از عوامل بیماری زا نمی باشند. برخی از مواردی که فیلترهای کربن فعال نمی توانند آن ها را از آب آشامیدنی حذف کنند، شامل موارد زیر است:

 • رادیو نوکلئیدها
 • باکتری ها
 • ویروس ها
 • کیست ها
 • کلیفرم ها
 • یاخته ها
 • غلظت بالای فلزات سنگین شامل مس و یا آهن
 • آلاینده های غیر آلی شامل آزبست و آرسنیک
 • مواد معدنی سالم شامل کلسیم، پتاسیم و منیزیم
 • مقادیر زیاد هیدروکربن ها و تقطیر های نفتی
 • جامدات محلول شامل مواد معدنی و نمک ها

دیگر کاربردهای فیلتر کربن فعال

از فیلترهای کربن فعال در صنایع دیگری نیز با کاربرد تصفیه و حذف آلاینده ها استفاده می شود. از مهم ترین کاربردهای کربن اکتیو می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • حذف بو، رنگ و مواد آلاینده موجود در آب
 • بهبود رنگ و طعم آب میوه ها در کارخانه های تولید مواد غذایی
 • تصفیه هوا
 • استفاده در صنایع شیمایی برای جدا کردن کربوهیدرات ها
 • استفاده در آفت کش های مورد استفاده در زمینه کشاورزی و باغبانی
 • استفاده در صنایع چرم سازی
 • استفاده برای بازیافت طلا

آیا فیلر کربن فعال برای تصفیه آب گزینه مناسبی است؟

از سوالات پرتکرار در مجموعه آتیه انرژی این است که ” فیلتر کربن چه آلاینده هایی را از آب حذف می کند ؟ آیا این فیلتر برای تصفیه آب گزینه مناسبی است ؟” جهت تصمیم گیری در مورد استفاده از فیلترهای کربن در دستگاه های تصفیه آب خانگی، لازم است که نوع آلاینده ها و میزان غلظت آن ها در آب لوله کشی بررسی گردد. در صورتی که یک یا چند مورد از آلاینده هایی که نام بردیم و فیلتر کربن فعال قادر به حذف آن ها است، در آب مصرفی شما وجود دارد؛ بهتر است از این فیلترها استفاده نمایید.

برای اینکه متوجه شوید که آب خانگی که استفاده می کنید دارای چه آلاینده هایی است و آیا فیلتر کربن فعال برای آن مناسب است یا خیر، می توانید به راحتی از کیت های تستر کیفیت آب استفاده کنید و یا از کارشناسان آتیه انرژی کمک بگیرید تا با بررسی های لازم، نتیجه را به شما اعلام کنند. لازم است اشاره کنیم که از طریق تماس با سازمان تامین کننده آب منطقه ای خود نیز می توانید گزارش سالانه کیفیت آب را دریافت کنید.

در صورتی که برای تهیه و خرید فیلترهای کربن فعال نیازمند راهنمایی هستید، می توانید از طریق شماره های درج شده در انتهای این مقاله از وبسایت آتیه انرژی، با کارشناسان در ارتباط باشید تا بتوانید متناسب با کیفیت آب آشامیدنی که از آن استفاده می کنید، فیلتر مناسبی را تهیه نمایید.

امتیاز کاربران post

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا