بایوساید ویژه ممبران

بایوساید ویژه ممبران (محلول شستشو و ضدعفونی کننده ممبران و مسیر لوله)

درباره بایوساید ویژه ممبران، چنانچه غلظت یک نمک ازحلالیت آن در شرایط محلول بالاتر رود تشکیل رسوب آغاز می شود. فرآیند ته نشینی تازمانی که یون‌های تشکیل دهنده نمک در محلول به صورت فوق اشباع است ادامه خواهد یافت.

تصفیه مقدماتی برای جلوگیری ازآلودگی غشا شوند. برای هر نوع دستگاه اسمزمعکوس لازم است. عوامل زیادی می توانند باعث آلودگی ممبران شوند.

از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

الف: رسوب گرفتگی ممبران

ب: آلودگی ممبران ناشی از اکسیداسیون

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی

قیمت دستگاه فقط و فقط یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می باشداین دستگاه دارای مخزن پایین۵ لیتری می باشد و با هر بار پر کردن مخزن حداقل ۳ هزار بار می توان دستها را ضدعفونی کرد.
دستگاه ضد عفونی کننده دست

ج: آلودگی ناشی ازموادآلی

بیشتر بخوانید: بهره برداری از آب شیرین کن بندر عباس

رسوب گرفتگی ممبران:

رسوب گرفتگی ممبران ناشی ازبه اشباع رسیدن بعضی ازنمک ها در آب ورودی به دستگاه اسمزمعکوس است. چون نمک‌های محلول در اینجا معمولاً دو تا چهار برابر غلیظ‌تر می شوند. حلالیت نمک‌های کم محلول مطرح در اسمز معکوس پس از به اشباع رسیدن این نمک‌ها شروع به ته نشین شدن روی ممبران می‌کنند.

مهم‌ترین نمک کم محلول معمولاً کربنات وسولفات کلسیم است با به کار بردن روش‌هایی مثل کاهش سختی آب وروی با آهک زنی یا استفاده از رزین‌های سدیمی می‌توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

اما استفاده ازرزین ها به علت هزینه زیاد و گاهی بخاطر ایجاد مشکل آلودگی محیط زیست جندان مطلوب نیس اگردرصدتغلیظ به گونه‌ای کنترل شود که عملاً این نمک‌ها به حداشباع نرسند (با افزایش دبی جریان آب شور و کاهش دبی آب تصفیه شده) می‌توان ازمشکل ایجاد رسوب کربنات کلسیم این است که PH آب ورودی به دستگاه اسمزمعکوس کنترل شود.

رسوب کربنات کلسیم درالمان های انتهایی سیستم نیزمی تواند تشکیل شودکه درصورت توقف طولانی مدت RO دی اکسیدکربن فوق اشباع تمایل به خروج ازمحیط آبی را پیدا می کندکه متعاقب آن  ph افزایش می یابد چون طبق رابطه زیرباعث مصرف شدن PH می‌شود. در نتیجه افزایش ph  رسوب کربنات کلسیم درالمان های انتهایی سیستم تشکیل می شودکه این رسوب دردراز مدت می‌تواند باعث افزایش نرخ هیدرولیز غشاء استات سلولز شود و بر عمر مفید المان های انتهایی سیستم تاثیر منفی بگذارد.

اما کاهش غلظت یون سولفات عملاً غیرممکن است بنابراین برای جلوگیری ازبه اشباع رسیدن سولفات کلسیم بایددبی آب تغلیظ شده خروجی از دستگاه را افزایش داد ویا باید از موادممانعت کننده گیاهی استفاده کرد. این مواد را می‌بایست به آب ورودی دستگاه اسمز معکوس تزریق کرد. این مواد این خاصیت را دارد که می تواند املاح اشباع شده سولفات کلسیم را به حالت محلول نگه دارد. مقدار ماده ممانعت کننده گیاهی لازم معمولاً کم و حدود ۱۰ppm است.

مواد بازدارنده ترسیب موادبسیارموثری درجلوگیری از آلودگی المان‌های ro به دلیل تشکیل رسوب می‌باشند. بدین صورت که این مواددرفرآیندتشکیل کریستال‌ها وارد شده و با جلوگیری ازجذب یون‌های فوق اشباع توسط هسته‌های اولیه کریستال‌ها از تشکیل کریستال‌های درشت نمک جلوگیری می‌نمایند. به این ترتیب هسته‌های اولیه کریستال‌ها هرگز به اندازه یا غلظت کافی برای ترسیب نمی‌رسند.

همچنین اکثر مواد این گروه دارای خاصیت معلق نگه داشتن نیز می‌باشند عموماً کاهش بازدهی یا کارایی یک سیستم ro به واسطه آلودگی ناشی از فعالیت بیولوژیکی یا موادمعلق بسیار متداول تراز تشکیل رسوب درسیستم می باشد و این بخاطر کنترل نسبتاً آسان جلوگیری از تشکیل رسوب در سیستم  ro با اعمال پیش تصفیه مناسب است.

مواد ضدعفونی کننده ممبران فیلمتک برای عزیزانی که بخواهند چند روز دستگاه رو خاموش کنند مناسب است

این شرکت کلیه مواد مصرفی دستگاه تصفیه آب صنعتی را تأمین می‌کند

اعم از:

آنتی اسکالانت

کلر

آنتراسیت

کربن اکتیو فیلتر کربنی

سیلیس فیلتر شنی

مواد شوینده ممبران

رزین تصفیه آب

فیلتر میکرونی

مواد ضدعفونی کننده ممبران

متابی سولفیت سدیم و…

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا