اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایرانتصفیه آب صنعتیتصفیه فاضلاب صنعتی

آب یونیزه قلیایی چیست؟

آب یونیزه قلیایی به روش های مختلفی تولید می شود و هدف از یونیزه کردن آب، افزایش پی اچ (PH) آب و آزاد سازی مولکول های هیدروژن و اکسیژن موجود در آن می باشد. آب یونیزه قلیایی ترکیبی از آب های غنی از هیدروژن، غنی از اکسیژن و آب قلیایی می باشد. استفاده از آب یونیزه قلیایی برای اولین در ژاپن اتفاق افتاد و به تدریج و با شناخت بیشتر افراد نسبت آن، در کشورما نیز مورد استفاده قرار گرفت.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی لامپ یو وی کلیک کنید.

نوشیدن آب یونیزه قلیایی فواید بسیاری را برای بدن به دنبال دارد که با استفاده از آن می توان سلامت بدن را بهبود بخشید و همینطور به درمان برخی بیماری ها نیز کمک می کند. یکی از مواردی که با استفاده از آن می توان آب یونیزه قلیایی تولید کرد، استفاده از دستگاه های تصفیه آب می باشد. در ادامه این مقاله از سایت آتیه انرژی، اطلاعات بیشتری را پیرامون آب یونیزه قلیایی ارائه کرده ایم.

آب یونیزه قلیایی چیست؟

آب یونیزه قلیایی چیست

آب مقطر دارای pH خنثی یعنی 7 می باشد؛ آب قلیایی سطح pH بالاتری نسبت به آب خنثی دارد و به آبی که دارای pH بالای 7 باشد، آب قلیایی گفته می شود. در نظر داشته باشید که pH آب های قلیایی به اندازه ای نیست که صرفا آن را یک قلیا و یا آلکالاین بنامیم و این میزان تاثیری در مزه، طعم، بو و رنگ آب ندارد؛ در واقع با کم شدن خاصیت اسیدی آب، میزان قلیایی بودن آن افزایش پیدا می کند به همین دلیل به آن، آب قلیایی گفته می شود.

pH آب های قلیایی عمدتا بین 8 یا 9 می باشد؛ متخصصان بر این باور هستند که آب قلیایی میزان اسید موجود در بدن را کاهش می دهد و به همین دلیل برای بدن بسیار مفید می باشد.

راه ‌های تولید آب یونیزه قلیایی

چگونه آب را یونیزه کنیم

برای تولید آب یونیزه قلیایی، راه های مختلفی وجود دارد؛ برخی از این روش ها در خانه و بدون نیاز به هیچ دستگاهی قابل انجام می باشد و برخی دیگر نیازمند دستگاه تصفیه آب است. در ادامه به سه روش تولید آب یونیزه قلیایی پرداخته ایم.

روش اول : اضافه کردن قطره pH به آب آشامیدنی

در این روش می توان قطره های pH که در داروخانه ها موجود هستند را به آب آشامیدنی اضافه کرد. این قطره ها سرشار از یون OH منفی هستند که وقتی به آب اضافه می شوند، خاصیت قلیایی آن را افزایش می دهند. از معایب این روش این است که یون های OH منفی بر روی طعم آب تاثیر منفی می گذارند و آن را تغییر می دهند. چراکه وقتی یک محلول جانبی به آب اضافه می شود، احتمال دارد به طور کامل با یون های مثبت واکنش ندهد و یا به دلیل واکنش ناقص، منجر به تغییر مزه آب گردد.

روش دوم : استفاده از آهنرباهای مغناطیسی یونیزه کردن آب

در این روش از دستگاه های مغناطیسی یا آهنرباهایی استفاده می شود و آن ها را به لوله های فلزی آب وصل می کنند تا یون های مثبت اسیدی را جذب کند. جذب این یون ها منجر به افزایش خاصیت قلیایی آب می شود. با اینکه این روش را علم شیمی رد نمی کند، اما به طور کلی روش اثبات شده ای نمی باشد.

آهنرباهای مغناطیسی تاثیری در جا به جایی یون ها دارند اما این موضوع که آیا می توانند تغییری در آب جاری و یا آب موجود در لوله کشی ایجاد کنند، جای سؤال است.

روش سوم : استفاده از دستگاه تصفیه آب مجهز به فیلتر تولید آب یونیزه قلیایی

روش های اول و دوم ذکر شده برای تولید آب یونیزه قلیایی، ممکن است بر روی طعم و مزه آب تاثیر بگذارد و از سویی اثرات جانبی ناشی از آن نیز قابل پیش بینی نیست.

از روش های مدرن برای یونیزه و قلیایی کردن آب، دستگاه های تصفیه آب قلیایی می باشد. این دستگاه ها در مسیر آب جاری آشامیدنی قرار می گیرند و قادر هستند که آب آشامیدنی را به میزان دلخواه قلیایی کنند.

دستگاه های تصفیه آب، برای تولید آب یونیزه قلیایی، مکانیزم ویژه ای دارند؛ به طوری که آب را به دو بخش قلیایی و اسیدی تقسیم می کنند. در این فرآیند که از روش الکترولیز استفاده می شود، به وسیله جریان برق، یون ها از یکدیگر جدا می شوند و سپس یون های مثبت که اسیدی هستند را جذب می کنند و تنها مسیر عبور یون های منفی را در آب فراهم می کنند. تمامی این فرآیند در محفظه بسته و در فیلترهای خاص قلیایی انجام می شود.

خواص آب یونیزه قلیایی چیست؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، آب یونیزه قلیایی دارای خواص و فواید بسیاری برای سلامتی بدن است و منجر به افزایش سیستم ایمنی بدن انسان و سطح سلامت آن می شود. در ادامه به مهم ترین خواص آب یونیزه قلیایی پرداخته ایم:

1.آنتی اکسیدان قوی

آنتی اکسیدان ها از بدن انسان در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند؛ رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که در صورت ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن، آسیب هایی را ایجاد می کنند. در صورتی که سیستم ایمنی بدن انسان ضعیف باشد، ابتلا به عفونت ها و انواع بیماری ها، آسان تر اتفاق می افتد.

رادیکال های آزاد از منابع مختلفی شامل قرار گرفتن در برابر مواد سمی همچون آلودگی ها، دود سیگار، استفاده از لوازم بهداشتی مشترک و … ایجاد می شوند. بدن انسان برای مقابله با اثر رادیکال های آزاد، نیازمند آنتی اکسیدان می باشد. آب یونیزه قلیایی منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان ها است.

با استفاده از دستگاه های تصفیه آب که مجهز به فیلتر قلیایی هستند، به راحتی می توانید آب آشامیدنی خود را به صورت آب یونیزه قلیایی مصرف کنید. در صورتی که در مورد عملکرد دستگاه های تصفیه آب پیرامون یونیزه کردن آب سوالاتی دارید، می توانید با کارشناسان آتیه انرژی در ارتباط باشید.

2.حفظ تعادل در سطح PH بدن

بدن انسان در جهت حفظ تعادل اسیدی و قلیایی خون فعالیت می کند؛ زمانی که بدن بیش از حد اسیدی باشد، سیستم ایمنی برای ایجاد تعادل، انرژی بیشتری را صرف می کند. این موضوع خود عامل مواردی از جمله استرس و بروز بیماری می باشد. در صورتی که بدن بیش از اندازه اسیدی باشد، احتمال مختل شدن فعالیت تمامی سلول های بدن وجود خواهد داشت.

برخی عوامل شامل استفاده از گوشت چرب، پنیر، کره، سیگار کشیدن، خوردن قهوه، خوردن نوشیدنی های گازدار، استفاده از شکر، الکل های فرآوری شده و … منجر به افزایش اسیدی شدن خون می شود. مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب، خاصیت اسیدی شدن خون را در پی دارد که عامل بروز بسیاری از بیماری ها می باشد.

آب یونیزه قلیایی در جهت کم کردن سطح اسید بدن، بسیار مؤثر است. در واقع بهترین راه پیشگیری برای حفظ تعادل قلیایی بدن انسان، مصرف آب یونیزه قلیایی می باشد.

3.هیدراته نگه داشتن بدن

آب یونیزه قلیایی ، محتویات مولکولی کوچکتری از آب آشامیدنی لوله کشی شهری دارد، به همین دلیل سریع تر جذب بدن انسان می شود. بدن انسان با دریافت آب یونیزه قلیایی هیدراته می شود و شادابی خود را حفظ می کند. در ترکیبات آب قلیایی، انواع مختلفی از مواد معدنی یونیزه است و همین موضوع خون سازی در بدن را بهبود می بخشد. در واقع این موضوع سبب می شود که بدن در طی روز عملکرد بهتری داشته باشد و دیرتر از حد معمول خسته شود.

4.دفع سموم بدن با مصرف آب یونیزه قلیایی

از دیگر خواص آب قلیایی برای بدن انسان، کمک به دفع سموم بدن می باشد که نتیجه آن کاهش احتمال ابتلا به بیماری است. در صورتی که افراد در طی روز، به اندازه کافی آب آشامیدنی قلیایی مصرف کنند، می توانند سلامت بدن خود را تضمین نمایند.

نوشیدن آب به اندازه کافی در کنار یک رژیم غذایی سالم و مصرف میوه و سبزیجات، می تواند منجر به دفع سموم بدن شود. لازم است اشاره کنیم که می توانید با استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی که مجهز به فیلتر قلیایی کننده آب آشامیدنی هستند، از حذف مواد معدنی مضر و ناخالصی های آب اطمینان حاصل کنید و با مصرف آب پاکیزه قلیایی، به سلامت بدن خود کمک کنید.

5.تقویت سیستم ایمنی بدن

در صورتی که افراد به طور مداوم آب یونیزه قلیایی را مصرف کنند، خون در حالت قلیایی باقی می ماند و همین موضوع منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. مصرف آب قلیایی منجر به خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر برای بدن و همینطور پاک کردن و دفع سموم از آن می گردد. بنابراین در صورتی که به طور مرتب آب یونیزه قلیایی مصرف گردد، در طولانی مدت سیستم ایمنی بدن بهبود پیدا می کند.

6.کاهش وزن و لاغری

از دیگر خواص آب یونیزه قلیایی کمک به لاغری و تناسب اندام است. از آنجایی که بیشتر برنامه غذایی مردم متشکل از مواد چرب و سرخ شدنی است، حالت اسیدی بدن افزایش پیدا می کند. در این حالت بدن سلول های چربی بیشتری برای خنثی سازی حالت اسیدی تولید می کند. همین موضوع منجر به چاقی و افزایش وزن می شود.

استفاده مداوم از آب یونیزه قلیایی سبب خنثی شدن اسیدهای موجود در معده و بدن انسان می شود. در واقع کسانی که آب قلیایی می نوشند، نیازی به تولید سلول های چربی بیشتری برای خنثی کردن اسید مواد غذایی ندارند. استفاده از آب یونیزه قلیایی به دلیل کم کردن میزان ذخیره سازی چربی در بدن، سبب می شود که متابولیسم بدن به سطح نرمالی برسد و به دلیل قرار گرفتن بدن در حالت قلیایی، راحت و سریع تر وزن از دست بدهد.

7.کمک به مبارزه با سرطان

سلول های سرطانی در محیطی که دارای pH خنثی است، زنده نمی مانند و غالبا سلول های سرطانی در محیط اسیدی رشد می کنند. برای جلوگیری از رشد سلول های بدخیم در بدن، لازم است که تعادل قلیایی بدن حفظ شود. نوشیدن آب یونیزه قلیایی بدن را در سطح pH بین 7 الی 7.2 حفظ می کند؛ از همین رو مانع رشد سلول های سرطانی در بدن می شود.

8.جلوگیری از پیشرفت دیابت با مصرف آب یونیزه قلیایی

مصرف آب قلیایی بر عملکرد پانکراس تاثیر می گذارد و میزان اسیدیته بیش از حد بدن را کاهش می دهد. قرار گرفتن بدن در سطح قلیایی مورد نظر، منجر به تنظیم میزان قند خون نیز می گردد و از پیشرفت دیابت جلوگیری می کند.

9.درمان پسوریازیس

پسوریازیس از بیماری های پوستی است که بر اثر آن لک های سفید و جوش بر روی پوست ایجاد می شود. این بیماری پوستی هیچ درمانی ندارد و زمانی که بروز پیدا می کند، منجر به ایجاد ظاهری قرمز و ملتهب می شود. شست و شوی مناطق آسیب دیده با استفاده از آب قلیایی، سبب بهبود آن می شود.

از سویی دیگر نوشیدن آب قلیایی نیز از پیشرفت آن جلوگیری می کند. از آنجایی که مصرف آب قلیایی یونیزه نیز منجر به افزایش سیستم ایمنی بدن می شود، از بروز بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس جلوگیری می کند.

دسترسی به آب آشامیدنی یونیزه قلیایی با دستگاه تصفیه آب

در دستگاه های تصفیه آب خانگی از فیلترهای مختلفی استفاده شده است؛ در صورتی که مایل هستید از آب قلیایی یونیزه شده استفاده کنید به طوری که این آب همیشه در دسترس شما باشد، می توانید یک دستگاه تصفیه آب با فیلتر قلیایی کننده، تهیه کنید.

دستگاه تصفیه آب خانگی که دارای فیلتر قلیایی کننده آب آشامیدنی است، منجر به افزایش سطح pH آب می شود. از مزیت های استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی با فیلر قلیایی کننده آب این است که با یک بار خرید دستگاه، آب آشامیدنی قلیایی همیشه در دسترس شما خواهد بود.

از سویی دیگر این گزینه از نظر اقتصادی نیز بسیار به صرفه تر است، چراکه هزینه تهیه مکمل های پزشکی و بطری های آب معدنی در یک بازه زمانی طولانی بسیار بیشتر از هزینه اولیه ای خواهد بود که برای خرید دستگاه تصفیه آب باید پرداخت شود.

در این دستگاه ها از یک فلیتر قلیایی کننده آب استفاده شده است که میزان pH آب را افزایش می دهد. اما نکته ای که وجود دارد، این است که ترکیب تصفیه آب یونیزه قلیایی با دستگاه های اسمز معکوس بازدهی بالاتری را دارند. فلیترهای قلیایی به تنهای برخی یون های منفی شامل فلوراید، جیوه کلراید و سولفات را همراه با یون های منفی قلیایی تولید می کنند. در صورتی که در کنار فیلترهای قلیایی از دستگاه اسمز معکوس نیز استفاده شود، آب خروجی بدون هیچ گونه آلاینده شیمیایی در اختیار شما قرار می گیرد.

در صورتی که مایل به دریافت اطلاعات بیشتری پیرامون دستگاه های تصفیه آب خانگی مجهز به فلیترهای قلیایی کننده هستید، می توانید با کارشناسان آتیه انرژی تماس حاصل بفرمایید.

3.5/5 - (2 امتیاز)

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا