اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایران

دانه گیری در تصفیه فاضلاب

جداسازی دانه‌ها با استفاده از محفظه دانه گیر تصفیه خانه فاضلاب یا جداسازی لجن

دانه گیری در تصفیه فاضلاب یا جداسازی دانه‌ها با استفاده از محفظه دانه گیر تصفیه خانه فاضلاب یا جداسازی لجن به کمک نیروزی گریز از مرکز انجام می‌شود. محفظه دانه گیری برای جدا کردن دانه‌های مانند شن، سنگریزه و سایر جامدات سنگین که سرعت ته نشینی یا وزن مخصوص آنها بسیار بیشتر از جامدات آلی فساد پذیر موجود در فاضلاب است به کار می‌رود. مشخصه‌های مواد دانه‌ای و طراحی محفظه دانه گیری در تصفیه فاضلاب در مبحث بعد شرح داده می‌شود.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی لامپ یو وی کلیک کنید.

مشخصه‌های مواد دانه‌ای در دانه گیری در تصفیه فاضلاب

مواد دانه‌ای از ماسه، سنگریزه و سایر مواد سنگین وزنی که وزن مخصوص با سرعت ته نشینی آنها خیلی بیشتر از جامدات آلی فساد پذیر است تشکیل می‌شود. همچنین پوسته تخم مرغ، قطعات استخوان، هسته میوه‌ها، خرده‌های قهوه و ذرات آلی درشت مانند ضایعات غذایی در زمره مواد دانه‌ای‌اند.

به طور کلی موادی که تحت عنوان دانه از فاضلاب جدا می‌شوند عمدتاً فساد ناپذیر و نسبتاً خشک اند. با این حال ممکن است ترکیب مواد دانه‌ای بسیار متغیر باشد و مقدار آب موجود در آن از 13 تا 65 درصد و محتوای مواد فرار آن از 1 تا 56 درصد تغیر کند.

وزن مخصوص ذرات پاکیزه مواد فساد ناپذیر به 7/2 می‌رسد، ولی در صورت چسبیدن مقدار قابل توجهی ماده آلی در دانه‌های جدا شده وجود دارد. وزن مخصوص دانه‌ها تا حد 3/1 کاهش می‌یابد.

معمولاً چگالی کپه‌ای مواد دانه‌ای، برابر 1600kg/m در نظر گرفته می‌شود. غالباً مقدار قابل توجهی ماده آلی در دانه‌های جدا شده وجود دارد. در صورت عدم انتقال به موقع دانه‌های جدا شده از فاضلاب این مواد آلی به سرعت دچار گندیدگی می‌شوند.

دانه‌های درشت‌تر از 65 مش بیشترین مشکلات را در قسمت‌های پایین دست تصفیه خانه به وجود می‌آورند. توزیع واقعی اندازه دانه‌های جدا شده از فاضلاب به تفاوت مشخصه‌های سیستم جمع آوری و بازده جمع آوری دانه‌ها بستگی دارد.

عموماً اغلب ذرات دانه‌ای روی الک باقی می‌ماند. ولی ممکن است ذرات دانه‌ای بسیار ریزتر نیز در فاضلاب موجود باشند. در بخش جنوب شرقی ایالات متحده که نوعی ماسه ریز بنام ماسه شکری در مواد دانه‌ای فاضلاب وجود دارد، کمتر از 60 درصد دانه‌های فاضلاب یک شهر با الک 100 مش از فاضلاب جدا شد.

محفظه دانه گیری: محفظه‌های دانه گیری برای حفاظت دستگاه‌های متحرک در برابر سایدگی و فرسودگی زودرس- کاهش تشکیل رسوبات سنگین در خطوط لوله، کانال‌ها و مجراها- کاهش دفعات پاکسازی هاضم‌ها به سبب تجمع بیش از حد مواد دانه‌ای ساخته می‌شوند.

جداسازی مواد دانه‌ای قبل از دستگاه‌های گریز از مرکز، مبادله کنهای گرما و تلمبه‌های دیافراگمی پرفشار ضرورت دارد. محفظه دانه گیری در دانه گیر تصفیه خانه فاضلاب معمولاً بعد از آشغالگیر میله‌ای و قبل از مخزن ته نشینی اولیه مستقر می‌شود.

در برخی تصفی خانه‌ها محفظه دانه گیر را قبل از آشغالگیر قرار می‌دهند. عموماً استقرار تاسیسات آشغالگیر قبل از محفظه دانه گیر بهره برداری و نگهداری سیستم دانه گیری ساده‌تر می‌کند.

استقرار محفظه دانه گیر قبل از تلمبه‌های تصفیه فاضلاب پرهزینه است زیرا باید در عمق مستقر شود بنا بر این تلبمه کردن فاضلاب حاوی دانه‌ها به درون محفظه دانه گیری که در موقعیت مناسب خود و پیش از واحدهای تصفیه قرار گرفته استف اقتصادی‌تر به نظر می‌رسد. باید توجه داشت که در این صورت نیاز به تعمیر و نگهداری تلمبه شدیدتر خواهد شد.

تقسیم بندی محفظه‌های دانه گیری در تصفیه فاضلاب تصفیه خانه

سیستم دانه گیری در تصفیه فاضلاب با جریان افقی

دانه گیری با هوادهی و سیستم دانه گیری گردابی. در دانه گیر جریان افقی جریان فاضلاب به حالت افقی از درون محفظه هواگیری می‌گذرد و سرعت راست خط جریان با ابعاد محفظه، دریچه‌های مخصوص توزیع فاضلاب ورودی و استفاده از مقاطع سر ریز خاص در سر خروجی محفظه کنترل می‌شود. سیستم دانه گیری به کمک هوادهی از یک مخزن هوادهی با جریان مارپیجی تشکیل می‌شود.

سیستم دانه گیری در تصفیه فاضلاب گردابی

از یک مخزن استوانه‌ای تشکیل می‌شود که فاضلاب به سرعت مماسی به درون آن وارد می‌شود و به صورت گردابی جریان میابد. نیروهای گریز از مرکز و ثقلی دانه هار را از فاضلاب جدا می‌کنند.

معمولاً محفظه‌های دانه گیری بر جداسازی ذرات دارای وزن مخصوص 65/2 و فاضلابی با دمای 15/5 c مبتنی است. ولی تحلیل داده‌های جداسازی مواد دانه‌ای نشان می‌دهد که وزن مخصوص از 3/1 تا 7/2 متغیر است.

شرکت آتیه انرژی در زمینه تصفیه فاضلاب و تصفیه پساب‌های بهداشتی، شیمیایی و صنعتی فعالیت می‌کند و تاکنون پروژه‌های موفقی در سراسر کشور اجرا نموده است.  همچنین اگر پرسشی در زمینه دانه گیر تصفیه خانه فاضلاب داشنتید در بخش نظرات همین پست به ما اعلام کنید.

امتیاز کاربران post

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

یک دیدگاه

  1. سلام وقتتون بخیر امکانش هست بیشتر و ساده تر راجب دانه گیر با جریان افقی در شکل های مربع و دایره ای توضیحات بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا