ضد عفونی آب و گند زدایی آب و فاضلاب با پرتو فرابنفش لامپ UV

گند زدایی آب و فاضلاب با پرتو فرابنفش لامپ UV

روش ضد عفونی آب با UV می‌تواند برای آب آشامیدنی، آب‌های فرایندی و فاضلاب. یعنی تمام مواردی که بدون آلودگی یا با آلودگی تقلیل یافته‌اند مورد نظر است استفاده شود.

کارشناس‌های فنی شرکت جهت مشاوره در باره پیشگیری از آلودگی میکروبی در آب با استفاده از لامپ uv در خدمت شما هستند. تلفکس: ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸

چرا ضد عفونی به روش UV؟

امروزه کلر زنی بیش از هر روشی برای ضد عفونی آب مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی متاسفانه کلر هالوفرم هایی نظیر کلروفرم ایجاد می‌کند که تاثیرات سرطان زایی آنها ناشناخته مانده است.

این امر باعث گردید که محققان به طور جدی درصدد جایگزینی و یا محدود کردن به کارگیری این ماده شیمیایی بر آیند. قابل ذکر است که با توجه به استفاده روز افزون از آبهای سطحی، کلر زنی این آبها که نسبت به آب‌های زیر زمینی دارای ناخالصی و آلودگی بیشتری باشد موجب تولید بیشتر هالوفرم ها شود.

تنها روش شناخته شدهع امروزی که هیچ تغییری در خواص شیمیایی و فیزیکی آب ایجاد نکرده و هیچ گونه ماده‌ای به آب اضافه نمی‌نماید ضد عفونی با پرتو فرابنفش می‌باشد. این شیوه هیچ نوع ماده سمی به آّب منتقل نمی‌کند در حقیق این روش شیوه دقیق فرایندی که در طبیعت اتفاق می افتد به کار گرفته می‌شود.

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی

قیمت دستگاه فقط و فقط یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می باشداین دستگاه دارای مخزن پایین۵ لیتری می باشد و با هر بار پر کردن مخزن حداقل ۳ هزار بار می توان دستها را ضدعفونی کرد.
دستگاه ضد عفونی کننده دست

چه تاثیرات ضد عفونی نور خورشید مهم تربن عامل پاک نگه دارنده محیط زیست می‌باشد. ضد عفونی مصنوعی با پرتو لامپ UV مشابه اثر نور آفتاب است. با این تفاوت که شدت پرتوافکنی یعنی مقدار تابش در طول موج مؤثر تقویت شده ودر نتیجه راندمان ضد عفونی بالا می‌رود.

بیشتر بخوانید: صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی و کشت نهال با سوپرجاذب کشاورزی

تأثیر کیفیت آب در عمل ضد عفونی آب با UV:

کیفیت آب تأثیر بسیار زیادی بر روی میزان کارایی فرایند ضد عفونی دارد. مواد کدر کننده موجود در آّب تأثیر ضد عفونی را کم می‌کند. با این وجود باید در نظر داشت که تأثیر پرتو بنفش الزاماً به میزان نفوذ نور قابل رویت در آب بستگی ندارد.

عامل تعیین کننده این است که ذرات موجود در آب پرتو فرا بنفش را جذب و یا منعکس می‌کنند. عمدتاً آهن و منگنز موجود در آب عمق تأثر پرتو فرا بنفش را کاهش می‌دهد. طبق استانداردهای آب آشامیدنی آب خام بایستی قبل از سم زدایی توسط فیلتر شنی و کربن فعال زلال شود.

انواع مختلف دستگاه‌ها در ضد عفونی آب با UV:

بهترین روش ضد عفونی با سیستم لامپ UV تحت فشار است. بدین منظورآّب از یک محفظه بسته از جنس استیل که در آن لامپ‌های یو وی نصب شده‌اند، عبور داده می‌شود.

امروزه تکنولوژی پیشرفته لامپ‌های کم فشار جیوه‌ای به فرم U با قدرت راندمان بسیار بالا و طول عمر مفید ۸۰۰۰ ساعت و بیتر، امکان ضد عفونی بیشتر را با کم‌ترین تعداد لامپ به ما داده است.

نصب این لوله‌ها علاوه بر رفع خطر شکستگی لامپ بر اثر تماس با آب و محافظت لامپ از رسوب املاح آب و تعویض ساده لامپ‌ها را نیز ممکن می‌نماید.

روش‌های متداول استقرار لامپ UV در محفظه ضد عفونی به شرح زیر است:

  • یک یا چند لامپ uv به صورت موازی با جریان آب
  • چند لامپ uv در اطراف خارجی لوله جریان آب، به صورت موازی با جریان آب
  • یک یا چند لامپ یو وی عمود بر جریان آّب

سیستم باز گذشته از سیستم‌های بالا، آب را می‌توان بدون فشار نیز ضد عفونی نمود. این شیوه عمدتاً برای گندزدای فاضلاب و سایر موارد با دبی آب بسیار زیاد به کار می‌رود.

با توجه به روش‌های یاد شده بالا، نوع دستگاه بر اساس مقدار کیفیت مایع مورد ضد عفونی سیستم تصفیه اّب صنعتی و کیفیت مورد نیاز آّب خروجی طراحی و انتخاب می‌گردد.

برای آب شیرین کن صنعتی و دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس در مواردی که مشکل آلودگی میکروبی وجود داشته باشد در ورودی توصیه می‌شود برای استفاده و یا می‌شود در خروجی دستگاه تصفیه آب صنعتی از لامپ یو وی استفاده نمود.

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا