تصفیه آب صنعتی

تولید فیلتر شنی

فیلترشنی چیست و چگونه عمل میکند؟

فیلتر شنی (Sand Filter) به دستگاهی گفته می شود که با صاف کردن (فیلتراسیون) فیزیکی آب، موجب از بین رفتن ذرات معلق موجود در آن مثل گل، رنگ، مواد آلی، پلانکتون، باکتری‌ها و ذرات به وجود امده از خوردگی خواهد شد. از شما عزیزان دعوت می کنیم که حتماً ابتدا ویدیوی زیر را مشاهده نمایید.

فیلتر شنی، آب شامل ذرات معلق را از پهنه ای از ذرات یک ماده که می‌تواند شن و یا ذغال آنترایست (فیلتر کربن اکتیو) باشد، گذر می کند. در اثر گذر آب از فاصله و فرج مابین ذرات شن، مواد آویزان آب اسیر شده و آب تقریباً از وجود مواد معلق تهی می شود. یقیناً تجمع ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر، باعث بالا رفتن نقصان فشار می‌شود که اگر این نقصان فشار از اندازه مشخصی فراتر رود، می بایست صافی را شستشو داد.

فیلتر شنی چیست؟
فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی، آب شامل ذرات معلق را از پهنه ای از ذرات یک ماده که می‌تواند شن و یا ذغال آنترایست (فیلتر کربن اکتیو) باشد، گذر می کند. در اثر گذر آب از فاصله و فرج مابین ذرات شن، مواد آویزان آب اسیر شده و آب تقریباً از وجود مواد معلق تهی می شود. یقیناً تجمع ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر، باعث بالا رفتن نقصان فشار می‌شود که اگر این نقصان فشار از اندازه مشخصی فراتر رود، می بایست صافی را شستشو داد.

کارایی دستگاه فیلتر شنی

  • تصفیه آب رودخانه‌هایی که کدورت زیادی دارند. پس از واحدهای انعقاد، لخته کردن و ته نشینی برای بدست آوردن آب شرب، بهداشتی و صنعتی
  • برای تصفیه آب استخر جهت ممانعت از اینکه آب کدر شود و شفاف سازی آن
  • تصفیه پایانی فاضلابهای صنعتی و انسانی
  • تصفیه آب برج خنک کن از مواد اویزان نفوذی از هوا به آب، مثل گرد و خاک

به منظور بررسی و خرید محصولات، بر روی تصفیه آب صنعتی کلیک کنید.

به طور قطع، موقعی که بجای شن از ماده‌ای بنام کربن اکتیو (کربو- دور) دستگاه بهره برداری شود، با از میان رفتن کلر، فنول ها و مواد آلی هم شکل، مزه نامتبوع و رنگ آب از از میان خواهد رفت. در این نحو فیلترها سفارش می‌شود، زغال موجود در دستگاه شش ماه به شش ماه تمیز و زنده شود. برای این کار لازم است بعد از شستن برعکس فیلتر، دانه‌های زغال را 20 الی 30 دقیقه به همراه بخار آب کم فشار شست.

فیلتر شنی چگونه کار می کند

شاکله فیلتر شنی (فشاری) دیواره این فیلتر شنی، به شکل استوای است و از فولاد بر پایه استانداردهای معتبر به وجود امده است. همچنین از دو دریچه بازدید تشکیل شده و برای ممانعت از خوردگی، همهٔ سطوح کناری با آب داخل مخزن دستگاه از دو لایه رنگ اپوکسی و همهٔ سطوح خارجی دستگاه که در کنار و نزدیکی هوا جای دارد، رنگ روغنی پوشش داده شده است. فشار نرمال در فیلتر شنی بین 7-3 اتمسفر و چنان چه فشار از این بالاتر باشد باعث به وجود امدن رویداد شیارسازی خواهد شد.

sand filter به دو شکل عمودی و افقی تولید می شوند. قطر فیلترهای عمودی استاندارد از نزدیکی 5/0 تا 3 متر و ارتفاع آن حد فاصله 7/0 تا 5/1 متر است. به طور قطع فیلترهای عمودی به دلیل آنکه در همهٔ امتداد ارتفاع آنها کار تصفیه فیزیکی صورت خواهد گرفت، به فیلترهای افقی فزونی دارند. در فیلترهای افقی آب ورودی و آب بدست امده از شستشو از راه یک کانال فلزی طولی تقسیم و یا گردآوری می شود، اما در در فیلترهای عمودی این کار به وسیله نازل های ورودی از بالای دستگاه صورت می گیرد.

به منظور بررسی و خرید محصولات، بر روی فیلتر جامبو کلیک کنید.

شیر فیلتر شنی و شیر فیلتر کربنی

شیر فیلتر شنی یکی از تجهیزات مهم در فیلتر شنی و فیلتر کربنی می باشد که عملیات بک واش و شستشوی فیلتر توسط شیر فیلتر شنی انجام می شود.

به منظور بررسی و خرید محصولات، بر روی فیلتر کربنی کلیک کنید.

مراحل کاری که توسط فیلتر شنی صورت می گیرد به شرح ذیل است:

الف :سرویس فیلتر شنی

هنگامی که فیلتر شنی و یا فیلتر کربنی در مدار و در حال سرویس است، سیال آب از بالای فیلتر شنی وارد می شود و بعد از عبور از فیلتر شنی و انجام عمل تصفیه، بوسیله نازل پایین فیلتر شنی جمع آوری می گردد و از سمت خروجی فیلتر شنی به سمت بیرون هدایت می شود.

ب: ک واش نمودن فیلتر شنی یا فیلتر کربنی

  1. یکی از مهمترین کارهایی که اپراتور فیلتر شنی باید انجام بدهد، بک واش است و نقش مهمی در تصفیه خوب آب ایفا خواهد نمود.
  2. بستر داخلی فیلتر شنی در زمان بهره برداری کثیف می شود و احتمالا شاهد گرفتگی نیز خواهیم بود.
  3. وقتی شیر فیلتر شنی را در حال بک واش قرار می دهیم آب از پایین به بالا حرکت خواهد نمود که این امر باعث خواهد شد ذراتی که داخل فیلتر شنی گرفتگی ایجاد نموده اند بخوبی شست وشو داده شده و از فلیتر شنی خارج گردند

ج: شیر فیلتر شنی وظیفه شستشوی سریع را نیز به عهدده دارد

در مرحله پایانی، سیال آب از بالای فیلتر شنی با سرعت بالا روی بستر فیلتر شنی پاشش دارد. بجهت اینکه فیلتر شنی را دوباره فشرده کرده و آماده استفاده باشد.

به منظور بررسی و خرید محصولات، بر روی فیلتر میکرونی کلیک کنید.

مشاوره رایگان و تخصصی خرید انواع فیلتر شنی

برای مشاوره رایگان و تخصصی درباره استعلام قیمت و خرید انواع فیلتر های شنی، ابتدا باید کدورت آب مشخص باشد و سپس ظرفیت آبی را که میخواهیم در شبانه روز از فیلتر شنی عبور دهیم داشته باشم تا طراحی با دقت بالا صورت بگیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا