تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی ro چیست؟

مزایا و معایب دستگاه تصفیه آب صنعتی

مزایا و معایب تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO در حال حاضر آسان ترین و اقتصادی ترین روش برای تصفیه آب های کشاورزی و صنعتی می باشد که از لحاظ تکنولوژی و روش کار مشابه دستگاه تصفیه آب خانگی می توان می باشد که می تواند آبهای با سختی بالا را تصفیه نموده و در مواد مواردی که نیاز به آب نرم و بدون املاح داریم در دسترس قرار دهد.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی لامپ یو وی کلیک کنید.

امروزه در اکثر صنایع مانند کارخانجات ،پتروشیمی ،پالایشگاه ، صنایع نیروگاهی و کشاورزی استفاده از روش تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس متداول بوده و جای خود را در صنعت باز نموده است. قلب تپنده دستگاه تصفیه آب صنعتیRO فیلتر ممبران می باشد که یک غشای نیمه تراوا بوده که می تواند تا ۹۸ درصد TDS آب را پایین آورده و آب نرم و خالص تولید نماید.

مزایا دستگاه تصفیه آب صنعتی

  • دستگاه تصفیه آب صنعتی RO نسبت به روش‌های مشابه مقرون به صرفه تر است.
  • با انرژی کمتر کار می کند نسبت به سیستم های دیگری که در صنعت وجود دارد.
  • قابلیت حذف ویروس و باکتری در این روش وجود دارد.
  • در روش تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس این امکان وجود دارد که پساب حامل از تصفیه آب را مجدد تصفیه نمود که پساب کمتری وارد محیط زیست شود.
  • کلیه استانداردهای جهانی و صنعتی ،تکنولوژی تصفیه آب به روش اسمز معکوس را تایید می نماید.

معایب تصفیه آب صنعتی

با توجه به اینکه در روش اسمز معکوس حتماً یک مقداری پساب تولید میشود در زمین های کشاورزی که مشکل دفع پساب و آلودگی های محیط زیستی مطرح است استفاده از این روش دچار محدودیت هایی می باشد.

با توجه به هزینه اولیه راه‌اندازی و هزینه مواد مصرفی که دستگاه تصفیه آب صنعتی ROدارد برای از بعضی از کاربرد ها شاید صرفه اقتصادی نداشته باشد به عنوان مثال در گلخانه های کشاورزی که مصرف آب پایین است و محصول تولیدی با ارزش است توجیه اقتصادی دارد ولی در مصارف زراعی مثل گندم یونجه و جو توجیه اقتصادی برای شیرین کردن آب به روش اسمز معکوس وجود ندارد.

روش اسمز معکوس چیست؟

یک پدیده فیزیکی می باشد که امکان تهیه یک محلول خالص را از محلولی با ناخالصی بالاتر فراهم می کند بیشترین کاربرد تکنولوژی اسمز معکوس تصفیه آب شیرین از آب های سخت و شور می باشد که حتی قابلیت تصفیه آب دریا نیز به روش اسمز معکوس وجود دارد وظیفه اصلی در این روش را ممبران به عهده دارد که یون های محلول در آب پس از قرار گرفتن در فشار بالا قادر به عبور از محفظه های ریز ممبران نبوده و در نتیجه در مسیر غشا متوقف شده و عبور نمی کند که در نتیجه آن این خواهد شد که ۹۸ درصد املاح موجود در آب حذف شده و آب نرم و بدون املاح در دسترس خواهد بود.

در حال حاضر رایج ترین روش تصفیه آب دریا استفاده از تکنولوژی اسمز معکوس می باشد.

با توجه به اینکه منافذ ممبران قطری کمتر از یک دهم هزارم میکرون دارند برای اینکه ممبران بتواند آب نرم را از خود عبور دهد فشار بالا ضروری است در این مرحله آب دو قسمت می شود املایی که عبور نکرده از سطح ممبران به فاضلاب هدایت می‌شود و املاح نرم که از ممبران عبور میکند به لوله آب تولید هدایت شده که قابل استفاده میباشد.

 

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی فیلتر کربنی کلیک کنید.

 

قیمت فیلتر شنی

قیمت فیلتر شنی و فیلتر کربنی

فیلتر شنی و فیلتر کربنی جزو اصلی ترین و تفکیک ناپذیر دستگاه تصفیه آب صنعتی ROمی باشد که جهت حذف ذرات درشت در ورودی دستگاه تصفیه آب نصب می شود که این وظیفه را دارد که ذرات درشت را حذف کرده و اجازه ندهد وارد ممبران شود تا باعث گرفتگی های آتی و مشکلات بعدی شود.

فیلتر شنی می‌تواند حذف ذرات معلق و کدورت داخل آب را نیز رقم بزند در این سیستم که دارای ردیف هایی از سیلیس میباشد آبی را که کدورت دارد وارد می کنند ،ذرات شامل کدورت در بین سیلیس گیر نموده و عاری از مواد معلق و همچنین کدورت می شود با قاطعیت می‌توان گفت که فیلتر شنی یکی از مهمترین روش هایی است که برای کم کردن غلظت مواد جامد معلق در آب از آن استفاده می شود.

قیمت فیلتر شنی بستگی دارد به اینکه اولاً جنس بدنه فیلتر فلزی باشد یا فایبرگلاس کیفیت بدنه نیز دارای اهمیت می باشد به عنوان مثال در بدنه فیلتر شنی ،ضخامت ورق و کیفیت ورق قیمت بدنه را متغیر می کند و یا اگر فیلتر شنی با بدنه فایبرگلاس ساخته شود کیفیت فایبرگلاس نیز می‌تواند باعث نوسانات قیمت فیلتر شنی شود.

از نکات دیگری که می تواند در قیمت فیلتر شنی تأثیرگذار باشد کیفیت ساخت و دقت در ساخت و همچنین شیر فیلتر شنی می باشد که با چه کیفیتی شیر فیلتر شنی انتخاب گردد.

به عنوان مثال اگر از برندهای خوب و با کیفیت شیر استفاده شود باز هم روی قیمت تاثیر گذار است نکته دیگر اینکه اگر شیر اتومات و نیمه اتومات باشد باز هم روی قیمت فیلتر شنی تاثیر گذار خواهد بود کیفیت سیلیس و دانه بندی های آن نیز می تواند قیمت فیلتر شنی را دچار نوسان و تغییر قرار دهد.

عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب

عیب یابی و تعمیر دستگاه تصویه آب صنعتی ro

با توجه به اینکه دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای تجهیزات پیشرفته تری نسبت به دستگاه تصفیه آب خانگی است لذا تعمیر و رفع این سیستم ها نیاز به مهارت بیشتری است اگر بدون داشتن آگهی و تجربه بهره‌برداری از این دستگاه اقدام به تعمیر آن شود احتمال دارد خسارت هایی به دستگاه وارد شود.

انواع فیلترهای تصفیه آب صنعتی

مادر ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی در دو قسمت از فیلتر استفاده می کنیم یکی در مرحله پیش تصفیه که فیلتر میکرونی با مش ۵ میکرون معمولاً نصب می گردد جهت حذف ذرات درشت و اینکه این ذرات وارد ممبران نشود که باعث کوتاه شدن عمر ممبران گردد.

در واقع نقش فیلتر میکرونی در دستگاه تصفیه آب صنعتی پیشگیری از رسوب و نشست ذرات درشت روی ممبران میباشد فیلتر کارتریج تصفیه آب صنعتی دارای ابعاد مختلفی می باشد که در دو نوع جامبو و اسلیم تولید می شود فیلتر جامبو قطر ۱۰ الی ۱۱ سانتیمتر دارد و قطر فیلتر اسلیم دارای ۶ سانتیمتر است که فیلتر جامبو در ارتفاع 20 اینچ تولید می گردد در صورتی که فیلتر اسلیم دارای ارتفاع ۲۰ اینچی،30 و 40 اینچی می باشد.

فیلتر میکرونی دارای مش های یک میکرون و ۵ میکرون می باشد که بر اساس شرایط آب و کاربردهای مختلف در دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می شود یک جای دیگر که ما از فیلتر میکرونی استفاده میکنیم معمولاً در شیر میکس دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد وقتی TDS تولیدی پایین باشد و ما بخواهیم تی دی اس را بالا ببریم باید آب تصفیه شده را با آب ورودی که آب سخت‌تر میباشد مخلوط کنیم به دلیل اینکه آب ورودی از ممبران عبور کرده است جهت اطمینان بیشتر، فیلتر در این مرحله نصب می گردد که چون آب ورودی از ممبران عبور نکرده و دارای سختی است بار دیگر از فیلتر میکرونی عبور کند.

5/5 - (1 امتیاز)

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا