اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایران

دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

معرفی یک فن آوری جدید برای اصلاح آب شور

    لطفا جهت ارتباط بیشتر با شرکت ما وارد پیج اینستاگرام شرکت شوید ، ما رو فالو کنید و استوری های هر روزه ما رامشاهده بفرمایید.

لینک پیج اینستاگرام 👇👇👇

http://www.instagram.com/atie_energ

شوری آب یا EC بالای آب، یکی از معضلات و مشکلات رایج اکثر کشاورزان و گلخانه داران در سراسر کشور است. با توجه به شرایط اقلیمی کشور که بارندگی کم و تبخیر بالا داریم، کشاورزان بسیاری به سمت استفاده از آبهای نامتعارف (آب شور، لب شور و…) در کشاورزی، روی آورده‌اند. متاسفانه ظرف سالهای گذشته که آب چاه های کشاورزی شور شده است، هم راندمان کشاورزی پایین آمده و هم ساختار خاک به شدت تخریب شده، که منجر به کاهش برداشت محصولات شده است. بسیاری از چاه‌های کشاورزی در کشور آب شور و تلخ دارند، و در آینده بر این مشکلات نیز افزوده خواهد شد.

با افزایش برداشت بیش از حد از منابع آبی و کمبود بارندگیها، کیفیت آب چاهها، قناتها و چشمه ها هر روزه افت می‌نماید، و بر فشار به منابع آبی زیرزمینی دم بدم افزوده میشود. اصولاً آبیاری مداوم با آب چاه، به لحاظ شوری، سختی و قلیائیت بالای آب، بدون اصلاح آب کار صحیحی نیست، زیرا خاکها دچار شوری، آهکی، سفتی، و قلیائیت شده و از حیز انتفاع ساقط میشوند. غالب کشاورزان سوالاتی در خصوص اصلاح شوری آب، رفع شوری آب چاه، رفع شوری آب کشاورزی، کاهش سختی آب کشاورزی، حد مجاز شوری آب کشاورزی، محصولات سازگار با آب تلخ و شور، روشهای افزایش تناژ محصولات کشاورزی، و سوالاتی از این قبیل دارند.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی رسوب در برج خنک کننده کلیک کنید.

امّا ساده ترین راه تصفیه اب شور چیست؟

چگونه EC آب را کاهش دهیم ؟

در این مقاله سعی داریم یکی از بهترین روشهای اصلاح شوری آب را به شما معرفی کنیم. یک فناوری نسبتاً جدید، برای کاهش اثرات شوری آب و افزایش تناژ محصولات کشاورزی.

دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

توجه: شرکت مهندسی پاک آب کنترل (آتیه انرژی تلاش) اولین تولید کننده دستگاه های آب پردازش شده مغناطیسی در کشور است، که با بیش از 23 سال سابقه موفق در نصب دستگاه مغناطیسی در حوزه صنعت و کشاورزی فعال است. فیلمهای مستندی که از برخی کشاورزان و گلخانه داران در سراسر کشور تهیه شده است، در بین متن گنجانده شده است. برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد دستگاه مغناطیسی در کاهش تاثیرات مخرّب شوری آب، حتماً فیلمها را مشاهده بفرمایید.

شوری آب یکی از مشکلات مهمی است که کشاورزان در سراسر کشور با آن مواجه هستند. وقتی آب از لابلای ذرات خاک عبور می‌کند تا خود را به سفره‌های زیرزمینی برساند، در مسیر خود املاح خاک را در خود حل کرده و بر ناخالصی آن افزوده می‌شود. میزان شوری آب چاه به مسافت پیموده شده در لابلای خاک بستگی دارد. یکی از پارامترهای نشان دهنده شوری آب عبارتست از هدایت الکتریکی آب یا به اختصار EC آب که نشان دهنده حضور املاح و نمکها در آب است. نمک‌های موجود در آب آبیاری عمدتا کلرید سدیم، بی کربنات کلسیم و منیزیم، کلریدها و سولفات‌ها می‌باشند. املاح مختلف، طعم‌های مختلفی به آب می‌دهند، مثلا سولفات منیزیوم طعم آب را تلخ می‌کند.

املاح و نمک‌های موجود در آب، به مرور زمان در خاک تجمع پیدا کرده، و بویژه در مناطقی که شدت تبخیر بالاست، به مرور زمان موجب شوری خاک می‌شوند. شوری آب می‌تواند منجر به کاهش رشد گیاهان، و در نتیجه کاهش محصول، و حتی از بین رفتن خاک حاصلخیز مزارع شود.

حد مجاز شوری آب کشاورزی

حد مجاز شوری آب کشاورزی برای انواع گیاهان مختلف فرق می‌کند. حتّی برای یک نوع محصول خاص هم، بسته به واریته و ارقام مختلف آن گیاه، حد مجاز شوری فرق می‌کند. شرایط خاک، آب و هوا و نوع نمک‌ها هم در تعیین حد مجاز EC کشاورزی نقش دارند. معمولاً برای محصولات مختلف، جداولی وجود دارد که EC مناسب آب کشاورزی یا EC مناسب آب گلخانه را برای آن محصول خاص ارائه می‌دهند. از روی این جداول می‌توان محصولات سازگار با آب شور، یا محصولات سازگار با آب تلخ را تعیین کرد و مطابق با آنها الگوی کشت را معین کرد.

برای اطمینان از رشد بهینه گیاهان، اطلاع از حد مجاز شوری آب کشاورزی یا گلخانه بسیار مهم است.

کاهش شوری خاک کشاورزی با دستگاه آب مغناطیسی

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی لامپ یو وی کلیک کنید.

دستگاه رفع شوری آب کشاورزی
دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

 

مستند شماره یک : برای درک بیشتر از مکانیسم مدیریت کردن تاثیرات منفی شوری آب توسط آبیاری مغناطیسی حتما فیلم ذیل را مشاهده بفرمایید.این فیلم مصاحبه با کشاورزان بزرگواریست که مشکل شوری آب داشته اند و  از دستگاه آب مغناطیسی استفاده کرده اند و رضایت خویش را در این فیلم اعلام نموده اند.

 

 

 

چگونه آب شور چاه را شیرین کنیم؟ به عبارت دیگر چگونه EC آب را کاهش دهیم؟

روش‌های مختلفی برای رفع شوری آب کشاورزی وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

اسمز معکوس (RO) یا دستگاه آب شیرین کن: دستگاه آب شیرین کن، متداول‌ترین دستگاه رفع شوری آب کشاورزی است و بطور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، آب تحت فشار قرار می‌گیرد تا از یک غشا نیمه تراوا عبور کند. این غشا یا ممبران، نمک‌ها و سایر ناخالصی‌های آب را جذب می‌کند و آب تصفیه شده را از خود عبور می‌دهد.

تبادل یونی (Ion Exchange): در این روش رفع شوری آب کشاورزی، آب با یک ماده تبادل یونی تماس می‌یابد. این ماده، یون‌های نمک را از آب جذب می‌کند و یون‌های دیگری را به جای آن آزاد می‌کند. در واقع تبادل یونی شامل جایگزین کردن یون‌های نامطلوب در آب با یون‌های کم ضررتر است.

تقطیر: در این روش، آب به صورت بخار در آورده می‌شود و سپس مجدداً به صورت مایع در می‌آید. در این فرآیند، نمک‌ها و سایر ناخالصی‌های آب باقی می‌مانند و آب تصفیه شده به دست می‌آید.

استفاده از دستگاه آب مغناطیسی: در این روش شوری آب به صورت مستقیم کاهش پیدا نمی‌کند، بلکه اثرات منفی شوری آب کاهش پیدا می‌کند، و موجب میشود که شوری خاک کاهش پیدا کند.

در مناطقی که دسترسی به آب‌های شیرین سخت شده است و آب دارای EC بالایی است به منظور تهیه آب برای مصارف گلخانه‌ای و کشاورزی از دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس استفاده می‌شود. با بهره‌گیری از دستگاه رفع شوری آب کشاورزی آب شیرین کن یا اسمز معکوس، مقدار شوری آب تا هر میزان که کاربر بخواهد کاهش می‌یابد، و آب مناسب با کشت و زرع بدست خواهد آمد. هنگام انتخاب دستگاه رفع شوری آب کشاورزی به روش RO، باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. برخی از این عوامل عبارتند از: میزان شوری آب، حجم آب مورد نیاز، بودجه و…

شرکت مهندسی پاک آب کنترل از سال ۷۹ در زمینه ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن در کشور فعالیت نموده است و تاکنون پروژه‌های موفقی در این زمینه ارائه نموده است. ساخت دستگاه‌های با کیفیت و همچنین ارائه خدمات پس از فروش ممتاز از ویژگی‌های منحصر بفرد شرکت پاک آب کنترل می‌باشد.

در حال حاضر از دستگاه‌های آب شیرین کن به روش اسمز معکوس RO بصورت گسترده‌ای برای رفع شوری آب کشاورزی استفاده میشود. امّا این روش در عین حال که روش کارآمدی برای اصلاح آب شور کشاورزی است، معایبی هم دارد: هزینه اولیه بالایی دارند، نیاز به نگهداری و تعمیرات دارد، همچنین برای کارکرد نیاز به برق سه فاز دارد، و از همه مهمتر اینکه پساب بالایی دارد. حدود ۴۰ درصد از آب وردی به دستگاه، بصورت پساب خارج میشود. مدیریت پساب خروجی، یکی از مشکلات مهم دستگاه‌های آب شیرین کن محسوب میشود.

امّا پیشنهاد ویژه ما برای رفع شوری آب کشاورزی، استفاده از دستگاه مغناطیسی است: روشی موثر و کارآمد، و البته کم هزینه برای افزایش تناژ محصولات کشاورزی.

روش اصلاح مغناطیسی آب، که یک روش نسبتاً جدید برای اصلاح آب است، علاوه بر اینکه برای آبهای شور مناسب است، برای مزارع و گلخانه های با آب شیرین هم کاربرد دارد. روشی جذاب، به صرفه، بدون نیاز به هزینه‌های جانبی، با افزایش تناژ محصولات کشاورزی و گلخانه.

در ادامه با آب مغناطیسی بعنوان یک روش کارآمد برای اصلاح آب شور، بیشتر آشنا می‌شویم:

آب پردازش شده مغناطیسی چیست؟

آب مغناطیسی، آبی است که با عبور از میانِ یک میدانِ مغناطیسی حاصل میشود. این روشِ اصلاحِ آب، یک روش غیر شیمیایی است؛ یعنی بدونِ اینکه مادّه شیمیایی به آب اضافه کنیم، فقط با عبور از مجاورتِ یک میدان مغناطیسی خواصّی به آب می‌دهیم که در نهایت حلالیت و نفوذپذیری آب بالاتر می‌رود. طیِ این روش، مولکولهای آب دیونیزه شده (یعنی املاح از حالت یونی خارج می‌شوند)، و اثراتِ سختیِ آب کاهش می‌یابد. آب مغناطیسی در سالهای اخیر به طور گسترده‌ای در صنعت، کشاورزی، دام و طیور و… استفاده شده است.

با توجّه به اینکه مولکولِ آب یک مولکول قطبی است، و در دو طرفِ خود بارهای مثبت و منفی دارد، در حالت طبیعی این مولکولهای آب یکدیگر را جذب کرده و به شکل خوشه (cluster) در می‌آیند. یعنی در آبِ معمولی، ما به جای مولکول‌های منفردِ آب، خوشه‌های آب داریم. وقتی این خوشه‌های آب در معرضِ میدان مغناطیسی با قدرت و شدّتِ مناسب قرار بگیرند، شکسته شده و به خوشه‌های ریزتر تبدیل میشوند.

همچنین میدانِ مغناطیسی، بر روی املاح موجود در آب که به شکل یونی هستند، اثر گذاشته و آنها را از حالت یونی خارج کرده و به شکل مولکولی تبدیل می‌کند. این یونها عمدتاً از نوع بی‌کربنات‌های محلول هستند که از عوامل اصلیِ سختی آب هستند. بنابراین کریستال‌های یونی به کریستال‌های مولکولی تبدیل می‌شوند. مثلاً کمپلکس کلسیت که رسوبی سخت و پیچیده از خود بجا می‌گذارد، به کمپلکس آراگونیت که نرم و غیر چسبنده است، تبدیل می‌شود. مولکولهای تولید شده، به یکدیگر ملحق شده و پدیده دانه برفی (Snow ball) اتفاق می‌افتد. این مولکولهای به هم چسبیده در آب به صورت شناور باقی می‌مانند و بدین سان نه تنها رسوب‌گذاری املاح متوقف میگردد، بلکه امکان حذف این املاحِ معلّقِ نسبتاً ساده نیز امکان‌پذیر خواهد گردید.

بنابراین بطور خلاصه: آب مغناطیسی، آبی است که خوشه های مولکولی آن شکسته شده، و ریزتر و نرم‌تر از آب معمولی است، و حلالیت و نفوذپذیریِ بیشتری دارد.

حل مشکل رسوب آب در پد  سلولزی گلخانه و مرغداری با استفاده از دستگاه آب پردازش شده مغناطیسی

با استفاده از پکیج آب مغناطیسی میتوان حلالیت آّب را بالا برد و خاصیت چسبندگی رسوبات را گرفت به همین دلیل مشکل رسوب روی پد سلولزی را میتوان حل نمود

بدون سختی گیر ، میزان تبخیر فراوان وشورشدن آب، ایجاد سرمایش توسط دستگاه رانیز محدودساخته وپرت انرژی را موجب می شود، درحالی‌که باقراردادن  سختی گیر ، درمسیرآب درگردش، آب مغناطیسی شده دی یونیزه و پاستوریزه شده بطوریکه املاح کمترمحلول( کلسیتی) برنگ سفید، ویابیوفیلم ( املاح برنگ قهوه ای یاسیاهرنگ درزیر لایه %

3.9/5 - (24 امتیاز)

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

‫34 دیدگاه ها

 1. جهت رفع شوری تا جایی که امکانش هست,چی کار کنیم!

 2. روش اساسی مبارزه با علفهای هرز رو هم بگین مهندس .

 3. سلام وخسته نباشید استخر ذخیره اب کشاورزی دارم که ماهی گرمابی درون استخرریختیم ومیخواهم از این اب ماهی سرد ابی پرورش دهم ایا چنین دستگاهی می توانید بفرستید وقیمت چند برای دو اینچ اب؟ متشکرم

 4. برای اجرای آبیاری زیر سطحی نیروی متخصص هم دارید یا نه؟

 5. با درود خدمت شما در مورد ورتیسیلیوم هم پست بگذارید با تشکر

 6. استاد سلام یه راه حلی هم اگه هست توصیه گنید برای شوری راه دوری نمیره

 7. سلام قابلیت استفاده برای آب زمین های شالیزاری رو داره حجم برداشت آب از چاه به مقدار 3 اینچ

 8. سلام آیا این مورد را در خصوص استخرهای پرورش ماهیان گرمابی که ec و شوری آنها بالا می رود جهت کاهش ثز آب در زمان پرورش بتوان استفاده کرد . ممنون می شم در این خصو راهنمایی های لازم را انجام دهید. برای آزمایشات خود مزرعه پرورش ماهیان گرمابی نیز دارم شماره تماس 09113729301

 9. سلام الان درختان لیموی من حالت دوم براشون اتفاق افتاده راه حلی براشون هست؟

 10. سلام شما کدوم منطقه از کشور هستین؟

 11. سلام اگر بخواهیم اطلاعات کاملتری در خصوص این موضوع و اجرائی کردن آن داشته باشیم چگونه امکان پذیر است؟09132815424

 12. سلام
  زمین ۲۰۰۰ متری بنده واقع در شهرستان شوشتر در استان خوزستان بوده که در آن حدود ۲۰۰ نهال مرکبات کاشته شده است و دارای یک چاه آب با لوله کشی پلی اتیلنی ۲ اینچ می باشد.
  آیا بعد از نصب پکیج مغناطیسی در مسیر خروجی آب چاه ( ای سی آب در حدود ۶۰۰۰) ، حتماً نیاز به استخر آب می باشد؟ در ضمن هزینه تقریبی پکیج و نصب آن چقدر است ؟
  aminohm1@yahoo.com
  با تشکر بهره ور

  1. سلام برای نصب سامانه آب مغناطیسی نیازی به استخر نیست
   برای برآورد مالی دقیق پروژه با تلفن های شرکت تماس بگیرید

 13. عباس عظیمی ۲۷/۵/۱۴۰۱. سلام،ایسی آب موتور پمپ ما۴۰۰۰است وآب چاه مادوسال است به این وضع رسیده است قبلا شیرین بود وقابل خوردن ودوسال است که زمینهایمان راهم خراب کرده وبه حالت چرب شده است انگاری که گازوئیل ریختی درزمین واب شوروتلخ است باید چه کاربکنیم وچاه ماشش اینچ هم آب داردآیا میشودازاین روش مغناطیسی استفاده کنیم وقیمت تمام شده اش چنداست

 14. سلام و وقت بخیر انجمنی هستم از آذربایجان شرقی شهرستان بناب یک حلقه چاه آب دارم که آبش هم شور و هم تلخه و هر ۲۴ ساعت یک ساعت آب ۱.۵ اینچ داره می خواستم برای رفع شوری و سختی آب راهنمایی کنین لطفا هزینه مغناطیس کردن را هم بفرمایین متشکرم

   1. سلام
    دستگاه پردازش آب مغناطیسی جهت خروجی آب ۴ اینج و ۳ اینج جهت آبیاری مرکبات رو میخواستم لطف بفرمایید هزینه دستگاه چند هستش ممنون میشم.
    ۰۹۱۷۷۵۲۶۴۲۳

    1. با سلام
     هزینه دستگاه پردازش اب علاوه بر سایز لوله به آنالیز آب نیز بستگی دارد
     بفرمایید ای سی اب چنده ؟
     کیفیت محصولی که میخواهید آب را پردازش کنید به چصورت است؟
     چه محصولی کشت میکنید ؟

 15. با سلام جناب مهندس آب منطقه شمال زندگی می کنم آیا این دستگاه برای من چه تحسیر دارد

 16. سلام
  دستگاه پردازش آب مغناطیسی جهت خروجی آب ۴ اینج و ۳ اینج جهت آبیاری مرکبات رو میخواستم لطف بفرمایید هزینه دستگاه چند هستش ممنون میشم.

 17. سلام، یک ویلای ۱۰۰۰ متری دارم در سهیلیه کرج ،که برای آبیاری فضای سبز از آب چاه استفاده میکنم، شوری آب باعث از بین رفتن تدریحی گل و گیاهها شده ، لطفا راهنمائی کنید چگونه می توانم از تخصص و محصول شما استفاده کنم
  ۰۹۱۲۳۶۱۶۳۰۰

  1. باعرض سلام -با روش آب مغناطیسی این امکان وجود دارد اثرات منفی شوری آب را تا 30 درصد کاهش بدهید که خود این امر باعث افزایش طراوات و شادابی محصولات کشاورزی می گردد

 18. سلام وقت بخیر
  امکان داره بفرمایید از نظر علمی این روش اثبات شده هست؟ اگر اثبات شده هست لطفا مقالات مرتبط رو معرفی بفرمایید

  1. با عرض سلام
   بله این روش دستگاه آب مغناطیسی کاملا علمی است و حداقل بیش از 500 پروژه دانشگاهی روی این موضوع کار کرده و نتایج مثبت این تاثیرات اثبات شده است

 19. سلام
  سيستم مغناطيسي براي باغ يك و نيم هكتاري پسته كه از طريق سيستم لوله كشي واز استخر آبياري ميشود با موتور ديزلي كه خروجي سه تا چهار اينچ دارد و اي سي آب حدود يازده هزاروهفتصد است مناسب است يا خير؟
  هزينه آن حدودا چه مقدار است؟

  1. با عرض سلام

   آب مغناطیسی روی باغ های پسته خیلی کار شده و نتایج خوبی اخذ شذه است
   بدلیل اینکه آب شیرین کن کشاورزی برای آب های شور در حال حاضر صرفه اقتصادی ندارد استفاده از سیستم اب پردازش شده میتواند باعث شود که جذب بهبود پیدا کند و باعث سرحالی و شادابی باغ پسته شود که در نتیجه آن پوکی پسته کاهش پیدا میکند ، پسته خندان تر می شود ، رشد سرشاخه های بیشتر میشه و خاک نیز از شوری در می اید

 20. سلام
  جناب آقای زین الدینی بنده در شهرستان بشروییه خراسان جنوبی هستم وبه کار کشاورزی پسته مشغولم آب چاه کشاورزی ما ای سی حدود 10000 است برای نصب دستگاه چقدر هزینه دارد چون من قسمتی ازاین کشاورزی را شریکم باید با بقیه به توافق برسم درضمن لیتراژچاه ما 22/5 لیتر است ممنونم پاسخ دهید مابقی کشت جو وپنبه وگندم وارزن دارند اسدالله زاده هستم

 21. با سلام
  من از آذربایجان شرقی شهر تیمورلو باغدار هستم لطفا به سوالات من در صورت امکان پاسخ بدهید
  ۱- دستگاه را در خروجی چاه می توان بست یا نه؟
  ۲- پمپ من دو اینچ و خروجی آن ۱ و نیم هست ممکن هست به آن لوله بسته شود؟
  ۳ – مصرف برق دستگاه چند آمپر می باشد؟
  برق من تک فاز ۲۵ آمپر است.
  ۴- آیا در خروجی یک لاین مخصوص آب آلوده وجود دارد یا نه؟ یعنی این فرایند فاضلاب هم دارد؟
  ۵- حجم دستگاه چقدر هست؟
  ۶- قیمت دستگاه چقدر هست؟
  ۷- ماده افزودنی هم مصرف می شود یا نه ؟

دکمه بازگشت به بالا