اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایرانتصفیه آب صنعتیتصفیه فاضلاب صنعتی

تعویض فیلتر ممبران صنعتی

فیلترهای ممبران از اصلی ترین اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی RO هستند و تعیین کننده کیفیت آب تصفیه شده می باشند و به طور کلی بازدهی و راندمان دستگاه تصفیه آب، به کیفیت این فیلترها وابسته است. تعویض فیلتر ممبران صنعتی باید در بازه های زمانی مشخصی انجام شود؛ معمولا فیلترهای ممبران صنعتی دارای سه سال طول عمر هستند اما با این حال ممکن است با توحه به عوامل مختلفی همچون سختی آب، این بازه زمانی طولانی تر و یا کوتاه تر شود.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی لامپ یو وی کلیک کنید.

پس از خرابی فیلترهای ممبران دستگاه های تصفیه آب صنعتی، در صورتی که در بازه های زمانی مورد نیاز نیز اقدام به تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خود نکنید، ممکن است کارکرد دستگاه مختل شده و با مشکل مواجه شود. در صورتی که علاقه مند هستید از مهم ترین تکات تعویض فیلتر ممبران صنعتی مطلع گردید، تا انتهای این مقاله از سایت آتیه انرژی همراه ما باشید.

نحوه تعویض فیلتر ممبران صنعتی

نحوه تعویض فیلتر ممبران صنعتی

در صورتی از یک دستگاه تصفیه آب صنعتی در زمینه های مختلفی استفاده می کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که فیلتر ممبران از مهم ترین فیلترهای به کار رفته در دستگاه های تصفیه آب صنعتی است و پس از مدتی به دلیل رسوب که در آن ها ایجاد می شود، کیفیت روز اول را نخواهد داشت و به عبارتی دچار افت کارکرد می شوند. پس از اینکه متوجه شدید کارکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی شما با مشکل مواجه شده است، باید اقدام به تعویض فیلترممبران نمایید تا عملکرد دستگاه بهبود پیدا کند.

در ادامه این مقاله از سایت آتیه انرژی نکات مهم پیرامون تعویض فیلتر ممبران صنعتی را برای شما عزیزان شرح داده ایم؛ اما لازم است پیش از اینکه خود اقدامی برای تعویض این فیلتر مهم در دستگاه تصفیه آب نمایید، به این موضوع توجه کنید که فیلتر ممبران از فیلترهای مهم دستگاه تصفیه آب است و تعویض آن نیازمند تخصص کافی می باشد. از همین رو توصیه می کنیم جهت تعویض فیلتر ممبران صنعتی از افراد متخصص کمک بگیرید. تکنسین ها و مهندسین آتیه انرژی آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان پیرامون عیب یابی و تعمیر دستگاه های تصفیه آب صنعتی، تعویض فیلتر ممبران و … می باشند.

برای تعویض فیلتر ممبران صنعتی چه تجهیزاتی لازم است؟

جهت تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی، حتما باید تجهیزات لازم را داشته باشید. در واقع مجموعه تجهیزات مور نیاز و افراد متخصص منجر به تعویض درست و اصولی فیلترهای ممبران دستگاه های تصفیه آب می شود.

به طور کلی برای باز کردن درب ممبران در زمان تعویض فیلتر ممبران صنعتی به کپ کش و یا پولی کش و آچارهای همچون آلن که مختص به پرشر وسل هستند، نیاز است. با این حال در ادامه لیست کاملی از تجهیزات مورد نیاز برای تعویض فیلتر ممبران صنعتی را آورده ایم:

 • پوشش های ایمنی مناسب برای کار تعویض فیلتر ممبران شامل دستکش، عینک و …
 • روان سازهای سیلیکون
 • ابزارهایی جهت باز کردن اتصالات شامل آچار آلن
 • لوازم مورد نیاز جهت شستشوی پرشر وسل
 • گلیسیرین
 • آب تمیز یا دیگر محلول های مناسب جهت روغن کاری وسل

استفاده از تجهیزات مورد نیاز و مناسب برای تعویض فیلترهای ممبران دستگاه های تصفیه آب صنعتی، از هر گونه خطر احتمالی جلوگیری می کند و کمک می کند تمامی مراحل با دقت بالایی انجام شود.

مدت زمان تعویض فیلتر ممبران صنعتی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، فیلترهای ممبران دستگاه های تصفیه آب صنعتی باید در بازه های زمانی مشخصی تعویض شوند. مدت زمان تعویض فیلتر ممبران یک بازه زمانی مشخصی نیست که برای همه دستگاه های تصفیه آب اعلام گردد؛ چراکه مدت زمان تعویض فیلتر ممبران وابسته به عوامل متعددی از جمله کیفیت آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد.

در صورتی که فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی دچار گرفتگی و یا فولینگ شود، بدیهی است که میزان و کیفیت آب تصفیه شده توسط دستگاه کاهش پیدا می کند. برای جلوگیری از گرفتگی و یا فولینگ فیلترهای ممبران، در این دستگاه ها از فیلترهای پیش تصفیه به همراه پمپ های تزریق آنتی اسکالانت و بک واش استفاده می گردد؛ زمانی که عملکرد تمامی موارد نامبره شده با اختلال مواجه شود، یعنی زمان تعویض فیلتر ممبران صنعتی فرا رسیده است. از عواملی که منجر به کم شدن بازه های زمانی تعویض فیلتر ممبران می گردد، موارد زیر می باشد.

 • میزان کلر در آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی
 • میزان مواد معلق و کلوئیدی و درشت در آب ورودی
 • میزان ذرات بیولوژیکی در آب و گرفتتگی فیلتر با این ذرات
 • رسوب گذاری و ته نشینی املاح و نمک های موجود در آب ورودی بر روی سطح غشای ممبران

با تمامی این موارد در صورتی که آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی شما از سختی کمی نیز برخوردار باشد، حداکثر زمان تعویض فیلتر ممبران صنعتی ، سه سال می باشد.

با توجه به اینکه یک نسخه واحد برای تعویض فیلتر ممبران دستگاه های تصفیه آب صنعتی وجود ندارد و شرایط نگهداری و کیفیت آن، تعیین کننده بازه زمانی تعویض فیلتر ممبران است؛ می توانید پیرامون زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی خود، با کارشناسان آتیه انرژی در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی فیلتر کربنی کلیک کنید.

مراحل تعویض ممبرین دستگاه تصفیه آب صنعتی

نحوه تعویض فیلتر ممبران صنعتی وابسته به برند تولید کننده فیلتر ممبران و طراحی آن می باشد اما می توان از یک مراحل کلی برای تعویض این فیلترها استفاده کرد که در ادامه آن ها را آورده ایم.

مرحله اول : خروج فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی از بسته بندی پلاستیکی
مرحله دوم : گرفتن فیلتر ممبران به صورت عمودی در دست به گونه ای که کلمه (Fellow) درج شده بر روی آن به سمت پایین قرار بگیرد.
مرحله سوم : چرب کردن نافی و اورینگ با گلیسیرین و یا دیگر محلول های توصیه شده از سوی برند تولید کننده
مرحله چهارم : باز کردن و درآوردن کپ‌ های وسل مطابق نحوه گفته شده توسط شرکت سازنده
مرحله پنجم : بررسی سطح داخلی وسل از نظر هر گونه خراش، آسیب دیدگی و …
مرحله ششم : اسپری آب تمیز به درون وسل جهت از بین بردن سطوح خارجی و کثیفی های روی آن
مرحله هفتم : چرب کردن دهانه وسل
مرحله هشتم : سر دادن و جایگذاری فیلتر ممبران جدید در درون وسل
مرحله نهم : بارگذاری فیلتر ممبران در جریان آب

لازم است در نظر داشته باشید که بهتر است فیلترهای ممبران 20 الی 25 سانتی‌متر از وسل بیرون باشند تا اولین نافی را با پیچاندن و هل دادن با اولین ممبران نصب نمایید. تمامی این مراحل تا زمانی که فیلترهای ممبران جفت شوند، باید ادامه داشته باشند.

نکات کاربردی در هنگام تعویض فیلتر ممبران صنعتی

نکات تعویض فیلتر ممبران صنعتی

لازم است در زمان تعویض فیلتر ممبران صنعتی به برخی نکات مهم شامل موارد زیر توجه داشته باشید تا مراحل تعویض فیلتر را با دقت بالایی انجام دهید.

 • اورینگ ‌ها را در هنگام نصب درجا نچرخانید.
 • در هنگام تعویض فیلترهای ممبران، حتما سطح داخلی وسل را بررسی کنید که بدون دندانه
  ، بدون برآمدگی و کاملا صاف باشد.
 • برای جانمایی صحیح فیلترهای ممبران حتما از تعداد نیروی کافی استفاده نمایید.
 • اغلب برند های تولید کننده، برای اتصال ممبران به کپ وسل از یک نافی استفاده می کنند؛ از همین جهت برای اطمینان توصیه می کنیم که از سازنده دستگاه کمک بگیرید.
 • به هیچ عنوان برای شستشوی فیلترهای ممبران از آب کلر دار استفاده نکنید.

طریقه تعویض فیلتر ممبران در جا زدن آن

جا زدن فیلترهای ممبران در دستگاه های تصفیه آب صنعتی و یا دستگاه های آب شیرین کن صنعتی، نیازمند پرسنل مجرب و متخصص است که با استفاده از علم و دانش خود در این زمینه اقدام به تعویض فیلتر ممبران صنعتی نمایند.

در اولین قدم، لازم است رینگ نگهدارنده وسل را در محل خروجی پساب، نصب نمایید؛ لازم است در نظر داشته باشید که روش نصب و نحوه قرار گیری این رینگ وابسته به نوع و برند وسل متفاوت می باشد. به منظور راحت تر شدن کار تعویض فیلترهای ممبران صنعتی، لازم است که به ترتیب قرار گیری فیلترهای ممبران پرشر وسل توجه داشته باشید.

به همین دلیل می توانید پرشر وسل ها را نامگذاری کرده و ترتیب آن ها را با توجه به سریالی که دارند، یادداشت نمایید. حتما به این موضوع توجه داشته باشید تا نصب فیلترهای ممبران با دقت بالایی انجام شود.

ادامه مراحل جا زدن فیلتر ممبران

جهت بازکردن پرشر وسل، ابتدا لازم است که خارهای آن را بازکنید و پس از علامت گذاری محل مورد نظر، خارهای وسل را در محل خود جایگذاری نمایید. درب پرشر وسل را خارج کرده و ممبران های قدیمی را خارج نمایید. برای اینکه عمل خارج کردن فیلتر ممبران قدیمی با دقت بالایی انجام می شود، توصیه می کنیم که از حداقل دو نیرو کمک بگیرید.

فیلتر ممبران جدید را از بسته خارج کنید و به گونه ای که کلمه Fellow درج شده بر روی آن در پایین قرار بگیرد، آن را به صورت عمودی نگه دارید. پیش از جایگذاری فیلتر ممبران، کپ های انتهای وسل را که در دو طرف آن وجود دارد، باز کنید. پس از بررسی سطح داخلی پرشر وسل که باید عاری از هر گونه خراش، دندانه، برآمدگی، آسیب احتمالی و … باشد، آن را به دقت و با آب با فشار بالا، شستشو دهید.

اورینگ را به کمک گلیسیرین و یا آب و یا محلولی که برند تولید کننده پیشنهاد می دهد، روغن کاری کنید و در نهایت نیز فیلتر ممبران جدید را جایگذاری نمایید. رابط میان دو ممبران را نصب کنید و از روانساز ها نیز برای روغن کاری اورینگ های ممبران استفاده نمایید و سپس ممبران بعدی را قرار دهید. در نهایت نیز در پرشر وسل را به صورت دقیق در محل خود قرار دهید.

توجه

حتما حداقل دو نیرو برای تعویض فیلتر ممبران دستگاه های تصفیه آب صنعتی نیاز است؛ نیروی اول باید ممبران را به درستی در پرشر وسل نصب کند و سپس نیروی دوم آن را نگه دارد تا فیلتر ممبران بعدی در وسل جایگذاری گردد.

با توجه به اینکه عملکرد صحیح دستگاه های تصفیه آب صنعتی نیازمند عملکرد صحیح فیلترهای ممبران است، به همین دلیل توصیه می کنیم در این زمینه ریسک نکنید و برای جلوگیری از ضرر و زیان های احتمالی، اینکار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید. فراموش نکنید هر گونه اشتباه در مراحل تعویض فیلترهای ممبران صنعتی، ممکن است منجر به ایجاد مشکل در ساختار سیستم شود و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد.

تعویض فیلتر ممبران صنعتی با آتیه انرژی

موضوع مهمی که در رابطه با تعویض فیلتر ممبران صنعتی باید به آن توجه داشته باشید، این است که متأسفانه با تلاش برخی سودجویان، امروزه شاهد عرضه فیلترهای ممبران فیک و تقلبی نیز در بازار هستیم که گاهی تشخیص آن ها از فیلترها و نمونه های برند و اصل، کار بسیار سختی است؛ اما پس از نصب به راحتی می توان متوجه شد که کیفیت و کارایی نمونه های اصلی را ندارند.

از آنجایی که فیلترهای ممبران به عنوان کالایی در دستگاه های تصفیه آب استفاده می شوند که ضمن تعیین کننده قیمت دستگاه، تاثیر بسیار زیادی در کارایی آن نیز دارند، حتما باید در نظر داشته باشید که از فیلترهای ممبران اصل برای افزایش بازدهی دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده کنید.

برای خرید و نصب فیلترهای تصفیه آب صنعتی، می توانید از کارشناسان و مهندسین مجموعه آتیه انرژی کمک بگیرید؛ با سپردن تعویض فیلتر ممبران دستگاه های تصفیه آب صنعتی به این مجموعه، از اصل بودن فیلتر خریداری شده و همینطور درست و اصولی بودن مراحل نصب آن اطمینان حاصل خواهید کرد. جهت ارتباط با پرسنل مجموعه و همینطور دریافت مشاوره رایگان، از طریق راه های ارتباطی درج شده در انتهای این مقاله اقدام کنید.

امتیاز کاربران post

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا