اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایران

دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

معرفی یک فن آوری جدید برای اصلاح آب شور

   لطفا جهت ارتباط بیشتر با شرکت ما وارد پیج اینستاگرام شرکت شوید ، ما رو فالو کنید و استوری های هر روزه ما رامشاهده بفرمایید.

لینک پیج اینستاگرام 👇👇👇

http://www.instagram.com/atie_energ

شوری آب یا EC بالای آب، یکی از معضلات و مشکلات رایج اکثر کشاورزان و گلخانه داران در سراسر کشور است. با توجه به شرایط اقلیمی کشور که بارندگی کم و تبخیر بالا داریم، کشاورزان بسیاری به سمت استفاده از آبهای نامتعارف (آب شور، لب شور و…) در کشاورزی، روی آورده‌اند. متاسفانه ظرف سالهای گذشته که آب چاه های کشاورزی شور شده است، هم راندمان کشاورزی پایین آمده و هم ساختار خاک به شدت تخریب شده، که منجر به کاهش برداشت محصولات شده است. بسیاری از چاه‌های کشاورزی در کشور آب شور و تلخ دارند، و در آینده بر این مشکلات نیز افزوده خواهد شد.

با افزایش برداشت بیش از حد از منابع آبی و کمبود بارندگیها، کیفیت آب چاهها، قناتها و چشمه ها هر روزه افت می‌نماید، و بر فشار به منابع آبی زیرزمینی دم بدم افزوده میشود. اصولاً آبیاری مداوم با آب چاه، به لحاظ شوری، سختی و قلیائیت بالای آب، بدون اصلاح آب کار صحیحی نیست، زیرا خاکها دچار شوری، آهکی، سفتی، و قلیائیت شده و از حیز انتفاع ساقط میشوند. غالب کشاورزان سوالاتی در خصوص اصلاح شوری آب، رفع شوری آب چاه، رفع شوری آب کشاورزی، کاهش سختی آب کشاورزی، حد مجاز شوری آب کشاورزی، محصولات سازگار با آب تلخ و شور، روشهای افزایش تناژ محصولات کشاورزی، و سوالاتی از این قبیل دارند.

امّا ساده ترین راه تصفیه اب شور چیست؟

چگونه EC آب را کاهش دهیم ؟

در این مقاله سعی داریم یکی از بهترین روشهای اصلاح شوری آب را به شما معرفی کنیم. یک فناوری نسبتاً جدید، برای کاهش اثرات شوری آب و افزایش تناژ محصولات کشاورزی.

دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

توجه: شرکت مهندسی پاک آب کنترل (آتیه انرژی تلاش) اولین تولید کننده دستگاه های آب پردازش شده مغناطیسی در کشور است، که با بیش از 23 سال سابقه موفق در نصب دستگاه مغناطیسی در حوزه صنعت و کشاورزی فعال است. فیلمهای مستندی که از برخی کشاورزان و گلخانه داران در سراسر کشور تهیه شده است، در بین متن گنجانده شده است. برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد دستگاه مغناطیسی در کاهش تاثیرات مخرّب شوری آب، حتماً فیلمها را مشاهده بفرمایید.

شوری آب یکی از مشکلات مهمی است که کشاورزان در سراسر کشور با آن مواجه هستند. وقتی آب از لابلای ذرات خاک عبور می‌کند تا خود را به سفره‌های زیرزمینی برساند، در مسیر خود املاح خاک را در خود حل کرده و بر ناخالصی آن افزوده می‌شود. میزان شوری آب چاه به مسافت پیموده شده در لابلای خاک بستگی دارد. یکی از پارامترهای نشان دهنده شوری آب عبارتست از هدایت الکتریکی آب یا به اختصار EC آب که نشان دهنده حضور املاح و نمکها در آب است. نمک‌های موجود در آب آبیاری عمدتا کلرید سدیم، بی کربنات کلسیم و منیزیم، کلریدها و سولفات‌ها می‌باشند. املاح مختلف، طعم‌های مختلفی به آب می‌دهند، مثلا سولفات منیزیوم طعم آب را تلخ می‌کند.

املاح و نمک‌های موجود در آب، به مرور زمان در خاک تجمع پیدا کرده، و بویژه در مناطقی که شدت تبخیر بالاست، به مرور زمان موجب شوری خاک می‌شوند. شوری آب می‌تواند منجر به کاهش رشد گیاهان، و در نتیجه کاهش محصول، و حتی از بین رفتن خاک حاصلخیز مزارع شود.

حد مجاز شوری آب کشاورزی

حد مجاز شوری آب کشاورزی برای انواع گیاهان مختلف فرق می‌کند. حتّی برای یک نوع محصول خاص هم، بسته به واریته و ارقام مختلف آن گیاه، حد مجاز شوری فرق می‌کند. شرایط خاک، آب و هوا و نوع نمک‌ها هم در تعیین حد مجاز EC کشاورزی نقش دارند. معمولاً برای محصولات مختلف، جداولی وجود دارد که EC مناسب آب کشاورزی یا EC مناسب آب گلخانه را برای آن محصول خاص ارائه می‌دهند. از روی این جداول می‌توان محصولات سازگار با آب شور، یا محصولات سازگار با آب تلخ را تعیین کرد و مطابق با آنها الگوی کشت را معین کرد.

برای اطمینان از رشد بهینه گیاهان، اطلاع از حد مجاز شوری آب کشاورزی یا گلخانه بسیار مهم است.

کاهش شوری خاک کشاورزی با دستگاه آب مغناطیسی

به منظور بررسی و خرید لیست محصولات، بر روی لامپ یو وی کلیک کنید.

دستگاه رفع شوری آب کشاورزی
دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

 

مستند شماره یک : برای درک بیشتر از مکانیسم مدیریت کردن تاثیرات منفی شوری آب توسط آبیاری مغناطیسی حتما فیلم ذیل را مشاهده بفرمایید.این فیلم مصاحبه با کشاورزان بزرگواریست که مشکل شوری آب داشته اند و  از دستگاه آب مغناطیسی استفاده کرده اند و رضایت خویش را در این فیلم اعلام نموده اند.

 

 

 

چگونه آب شور چاه را شیرین کنیم؟ به عبارت دیگر چگونه EC آب را کاهش دهیم؟

روش‌های مختلفی برای رفع شوری آب کشاورزی وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

اسمز معکوس (RO) یا دستگاه آب شیرین کن: دستگاه آب شیرین کن، متداول‌ترین دستگاه رفع شوری آب کشاورزی است و بطور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، آب تحت فشار قرار می‌گیرد تا از یک غشا نیمه تراوا عبور کند. این غشا یا ممبران، نمک‌ها و سایر ناخالصی‌های آب را جذب می‌کند و آب تصفیه شده را از خود عبور می‌دهد.

تبادل یونی (Ion Exchange): در این روش رفع شوری آب کشاورزی، آب با یک ماده تبادل یونی تماس می‌یابد. این ماده، یون‌های نمک را از آب جذب می‌کند و یون‌های دیگری را به جای آن آزاد می‌کند. در واقع تبادل یونی شامل جایگزین کردن یون‌های نامطلوب در آب با یون‌های کم ضررتر است.

تقطیر: در این روش، آب به صورت بخار در آورده می‌شود و سپس مجدداً به صورت مایع در می‌آید. در این فرآیند، نمک‌ها و سایر ناخالصی‌های آب باقی می‌مانند و آب تصفیه شده به دست می‌آید.

استفاده از دستگاه آب مغناطیسی: در این روش شوری آب به صورت مستقیم کاهش پیدا نمی‌کند، بلکه اثرات منفی شوری آب کاهش پیدا می‌کند، و موجب میشود که شوری خاک کاهش پیدا کند.

در مناطقی که دسترسی به آب‌های شیرین سخت شده است و آب دارای EC بالایی است به منظور تهیه آب برای مصارف گلخانه‌ای و کشاورزی از دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس استفاده می‌شود. با بهره‌گیری از دستگاه رفع شوری آب کشاورزی آب شیرین کن یا اسمز معکوس، مقدار شوری آب تا هر میزان که کاربر بخواهد کاهش می‌یابد، و آب مناسب با کشت و زرع بدست خواهد آمد. هنگام انتخاب دستگاه رفع شوری آب کشاورزی به روش RO، باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. برخی از این عوامل عبارتند از: میزان شوری آب، حجم آب مورد نیاز، بودجه و…

شرکت مهندسی پاک آب کنترل از سال ۷۹ در زمینه ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن در کشور فعالیت نموده است و تاکنون پروژه‌های موفقی در این زمینه ارائه نموده است. ساخت دستگاه‌های با کیفیت و همچنین ارائه خدمات پس از فروش ممتاز از ویژگی‌های منحصر بفرد شرکت پاک آب کنترل می‌باشد.

در حال حاضر از دستگاه‌های آب شیرین کن به روش اسمز معکوس RO بصورت گسترده‌ای برای رفع شوری آب کشاورزی استفاده میشود. امّا این روش در عین حال که روش کارآمدی برای اصلاح آب شور کشاورزی است، معایبی هم دارد: هزینه اولیه بالایی دارند، نیاز به نگهداری و تعمیرات دارد، همچنین برای کارکرد نیاز به برق سه فاز دارد، و از همه مهمتر اینکه پساب بالایی دارد. حدود ۴۰ درصد از آب وردی به دستگاه، بصورت پساب خارج میشود. مدیریت پساب خروجی، یکی از مشکلات مهم دستگاه‌های آب شیرین کن محسوب میشود.

امّا پیشنهاد ویژه ما برای رفع شوری آب کشاورزی، استفاده از دستگاه مغناطیسی است: روشی موثر و کارآمد، و البته کم هزینه برای افزایش تناژ محصولات کشاورزی.

روش اصلاح مغناطیسی آب، که یک روش نسبتاً جدید برای اصلاح آب است، علاوه بر اینکه برای آبهای شور مناسب است، برای مزارع و گلخانه های با آب شیرین هم کاربرد دارد. روشی جذاب، به صرفه، بدون نیاز به هزینه‌های جانبی، با افزایش تناژ محصولات کشاورزی و گلخانه.

در ادامه با آب مغناطیسی بعنوان یک روش کارآمد برای اصلاح آب شور، بیشتر آشنا می‌شویم:

آب پردازش شده مغناطیسی چیست؟

آب مغناطیسی، آبی است که با عبور از میانِ یک میدانِ مغناطیسی حاصل میشود. این روشِ اصلاحِ آب، یک روش غیر شیمیایی است؛ یعنی بدونِ اینکه مادّه شیمیایی به آب اضافه کنیم، فقط با عبور از مجاورتِ یک میدان مغناطیسی خواصّی به آب می‌دهیم که در نهایت حلالیت و نفوذپذیری آب بالاتر می‌رود. طیِ این روش، مولکولهای آب دیونیزه شده (یعنی املاح از حالت یونی خارج می‌شوند)، و اثراتِ سختیِ آب کاهش می‌یابد. آب مغناطیسی در سالهای اخیر به طور گسترده‌ای در صنعت، کشاورزی، دام و طیور و… استفاده شده است.

با توجّه به اینکه مولکولِ آب یک مولکول قطبی است، و در دو طرفِ خود بارهای مثبت و منفی دارد، در حالت طبیعی این مولکولهای آب یکدیگر را جذب کرده و به شکل خوشه (cluster) در می‌آیند. یعنی در آبِ معمولی، ما به جای مولکول‌های منفردِ آب، خوشه‌های آب داریم. وقتی این خوشه‌های آب در معرضِ میدان مغناطیسی با قدرت و شدّتِ مناسب قرار بگیرند، شکسته شده و به خوشه‌های ریزتر تبدیل میشوند.

همچنین میدانِ مغناطیسی، بر روی املاح موجود در آب که به شکل یونی هستند، اثر گذاشته و آنها را از حالت یونی خارج کرده و به شکل مولکولی تبدیل می‌کند. این یونها عمدتاً از نوع بی‌کربنات‌های محلول هستند که از عوامل اصلیِ سختی آب هستند. بنابراین کریستال‌های یونی به کریستال‌های مولکولی تبدیل می‌شوند. مثلاً کمپلکس کلسیت که رسوبی سخت و پیچیده از خود بجا می‌گذارد، به کمپلکس آراگونیت که نرم و غیر چسبنده است، تبدیل می‌شود. مولکولهای تولید شده، به یکدیگر ملحق شده و پدیده دانه برفی (Snow ball) اتفاق می‌افتد. این مولکولهای به هم چسبیده در آب به صورت شناور باقی می‌مانند و بدین سان نه تنها رسوب‌گذاری املاح متوقف میگردد، بلکه امکان حذف این املاحِ معلّقِ نسبتاً ساده نیز امکان‌پذیر خواهد گردید.

بنابراین بطور خلاصه: آب مغناطیسی، آبی است که خوشه های مولکولی آن شکسته شده، و ریزتر و نرم‌تر از آب معمولی است، و حلالیت و نفوذپذیریِ بیشتری دارد.

حل مشکل رسوب آب در پد  سلولزی گلخانه و مرغداری با استفاده از دستگاه آب پردازش شده مغناطیسی

با استفاده از پکیج آب مغناطیسی میتوان حلالیت آّب را بالا برد و خاصیت چسبندگی رسوبات را گرفت به همین دلیل مشکل رسوب روی پد سلولزی را میتوان حل نمود

بدون سختی گیر ، میزان تبخیر فراوان وشورشدن آب، ایجاد سرمایش توسط دستگاه رانیز محدودساخته وپرت انرژی را موجب می شود، درحالی‌که باقراردادن  سختی گیر ، درمسیرآب درگردش، آب مغناطیسی شده دی یونیزه و پاستوریزه شده بطوریکه املاح کمترمحلول( کلسیتی) برنگ سفید، ویابیوفیلم ( املاح برنگ قهوه ای یاسیاهرنگ درزیر لایه رسوبی سفید، بخاطر بارمیکربی)، تشکیل نشده و خوردگی ناشی ازآن، بشدت کاهش می یابد. عمرتجهیزات به همین دلیل افزایش یافته ونرخ استهلاک تجهیزات، کاهشی شده وپرت انرژی بخاطر قلیایی بودن ویا سختی وشوری، کاهش می یابد.

پد سلولزی در گلخانه و مرغداری به عنوان یک نوع سرمایش تبخیری عمل میکند ولی شدت رسوبگزاری هزینه های زیادی را به کابران تحمیل میکند که ما با پیشگیری از ایجاد رسوب میتوانیم شرایط بهتری را ایجاد کنیم

آب مغناطیسی و اصلاح خاک شور

سرمایه اصلی یک کشاورز یا باغدار، خاک بارور و حاصلخیز اوست. خاک حاصلخیز، در طی هزاران سال در نتیجه هوازدگی سنگهای مادر، عملکرد میکرو ارگانیزمهای مفید، ترشح مواد اسیدی توسط ریشه گیاهان و…به وجود آمده است، و در طی سالهای اخیر به سادگی با مصرف بی رویه آب و نهاده‌های کشاورزی ( کود و سم)، از حیز انتفاع ساقط شده است. خاک مرده که عبارتست از خاک شور، قلیایی، فشرده و کلوخه، بدون تخلخل کافی، با ضریب تبادل کاتیونی نازل، و بدون جمعیت میکربی، یکی از معضلات کشاورزان سراسر کشور است. از بین بردن شوری خاک همیشه یک دغدغه برای کشاورزان و باغداران بوده است.

به کمک آبیاری مغناطیسی می‌توان به سادگی در طی یک یا چند دوره کشت، خاک مزرعه یا باغ را اصلاح و برعملکرد محصول افزود. همانگونه که بیان شد، حلالیتِ آب پردازش شده مغناطیسی بیشتر از آبِ معمولی است. یعنی مواد را بهتر در خود حل می‌کند. در واقع آب مغناطیسی خواصی شبیه آب جوش دارد. همانگونه که مواد در آبِ جوش بهتر حل می‌شوند، در آبِ مغناطیسی هم مواد بهتر حل می‌شوند. مثلاً یک حبّه قند در آب جوش بهتر حل می‌شود، یا لکّه‌های چربی در آب جوش بهتر از آب معمولی حل می‌شوند، به همین دلیل سطوح کثیف و چرب، با آب جوش بهتر شسته میشوند. شبیه همین مطلب، مورد آب مغناطیسی صادق است. یکی از مهمترین روشهای اصلاح خاک شور، آبشویی است. وقتی در آب پردازش شده حلالیتِ آب بالاتر برود، عملیاتِ آبشویی در زمین بهتر انجام می‌شود، و خاک بهتر شسته میشود. یعنی در هر مرتبه آبیاری با آبِ مغناطیسی، املاح موجود در خاک بهتر شسته شده و به اعماقِ پائین‌ترِ خاک نفوذ می‌کند. در واقع در هر آبیاری یک مقدار از شوریِ خاک پس زده میشود، و به این ترتیب آب مغناطیسی باعثِ کاهش شوری خاک میشود.

استفاده از پکیج آب پردازش شده ساده ترین راه تصفیه اب شور می باشد که علاوه بر اثر گزاری روی آب برای  اصلاح خاک نیز مفید است

آب پردازش شده مغناطیسی و شوری آب

بسیاری از کشاورزان در سراسر کشور، از مشکلات آبهای شور و لب شور شکایت دارند. با توجه به شرایط اقلیمی کشور، این معضلات در آینده بیشتر خواهد شد، بنابراین ضروری است که کشاورزان و گلخانه داران برای مواجه با این چالشها آمادگی لازم را داشته باشند. همانطور که قبلاً هم بیان شد، با استفاده از آبهای شور در کشاورزی، املاح و نمکهای آب در خاک تجمع پیدا کرده، و مشکل شوری آب در نهایت تبدیل به مشکل شوری خاک خواهد شد. تمام سرمایه یک کشاورز، خاک و زمین اوست و اگر خاک شور شود، سرمایه او در معرض تهدید جدّی قرار دارد. کشاورزان و مخصوصاً گلخانه داران، باید از هم اکنون به فکر آینده باشند. شوری خاک گلخانه، به دلیل استفاده بیش از حد کودهای شیمیایی در محیط کوچک گلخانه، یکی از شکایت های رایج گلخانه داران است.

چگونه آب را یونیزه کنیم
دستگاه رفع شوری آب کشاورزی
مستند شماره دو :فیلمی که در ادامه حتما مشاهده آن را به شما توصیه میکنیم از شبکه یک سیما پخش شده است و توضیحات کامل و جامعی را در باره تاثیرات مثبت آب مغناطیسی در کشاورزی بیان میکند.با مشاهده این فیلم کوتاه بسیاری از ابهامات شما در باره چگونگی ایجاد تاثیرات مثبت روی آب پاسخ داده شده است

 

مستند شماره سه :در مستند دیگری که در استان قم،روستای جنت آباد تهیه شده توسط پکیج آب پردازش شده مغناطیسی با آب ای سی ۵۵۰۰کشت اسفناج انجام شده است،این پروژه تحقیقاتی زیر نظر مستقیم مدیر کل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی استان قم صورت صورت گرفته است و بصورت شاهد و طرح از قبل از کشت تا زمان برداشت روی تفاوت ها ارزیابی تحقیقاتی صورت گرفته است

 

مستند شماره چهار :در مستند دیگری  به سراغ کشاورز نمونه استان تهران آقای لطفی پور رفته ایم،ایشان در منطقه جواد آباد ورامین فعالیت دارند و روی محصولات کاهو پیچ ،کلم بروکلی و سیب زمینی سیستم آب پردازش شده مغناطیسی رو کار کرده اند و باتوجه به اینکه نتیجه مثبت گرفته اند در این مستند رضایت خویش را اعلام کرده اند

 

مستند شماره پنج:مستند دیگری که حتما مشاهده آن را برای درک بیشتر موضوع توصیه میکنیم مستند ذیل است که تاثیرات آب مغناطیسی روی آب های شور یا دستگاه رفع شوری آب کشاورزی را بخوبی نشان داده است .در این قسمت نتیجه روی  محصول خرما ارزیابی شده است

 

 

مستند شماره شش :فیلمی که ملاحظه میفرمایید در شهرستان برازجان تهیه شده است .صاحب مزرعه ده هکتاری آقای حاج کرم ذوفنون است که در آب شور با ای سی بالای 4000 کشت گوجه فرنگی انجام داده و از نتایج اخذ شده توسط دستگاه آب پردازش شده مغناطیسی رضایت دارند .حتما توصیه می شود فیلم فوق با دقت ملاحظه شود

 

دستگاه رفع شوری آب کشاورزی
دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

مستند شماره هفت :فیلم دیگری که مشاهده آنرا به شما توصیه میکنم پروژه پایلوت و آزمایشی کشت سیب زمینی با آبیاری مغناطیسی زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی اجرا شده در شهرستان قوچان می باشد

 

 

مستند شماره هشت :

در مستند جدید دستگاه آب مغناطیسی که در شهر همدان تهیه شده، توسط دستگاه آب مغناطیسی کشت فلفل دلمه ای صورت گرفته است

 

مستند شماره نه :
در این مستند که در شهرستان دماوند تهیه شده است اثرات مثبت آب مغناطیسی روی آب های شیرین مورد ارزیابی قرار گرفته است

 

در زمین های شور، جذب آب و عناصر غذایی با مشکل مواجه میشود. در قسمت قبل، بطور مبسوط بیان شد که آب مغناطیسی چگونه باعث اصلاح خاک شور میشود. در واقع آب مغناطیسی، باعثِ کاهشِ مستقیمِ شوری آب نمیشود، ولی تاثیراتِ مخرّبِ شوری آب را کاهش میدهد، و باعث کاهش شوری خاک (یا شیرین کردن خاک) میشود. در واقع آب مغناطیسی، به طور غیر مستقیم، ای سی EC مناسب خاک گلخانه، یا ای سی EC مناسب خاک کشاورزی را فراهم می آورد.

البته باید توجه داشت، تاثیرات مثبت آب مغناطیسی، فقط محدود به آب شور نیست، بلکه این افزایش رشد محصولات در آب شیرین هم ایجاد میشود. در آب مغناطیسی، جذب عناصر غذایی توسط گیاه بالا رفته و رشد محصول به میزان چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

مزایای استفاده از آبیاری مغناطیسی در کشاورزی

وقتی که می‌گوییم در آب مغناطیسی حلالیت آب افزایش پیدا می‌کند، یعنی خاصیت خیس‌کنندگی و یا ترشوندگیِ خاک افزایش می‌یابد. در نتیجه‌، در آبیاری مغناطیسی، ظرفیت نگهداری آب در خاک افزایش یافته و میزان تبخیر از سطح خاک، نسبت به آبیاری معمولی کاهش می‌یابد، که خود این مساله موجب پائین آمدن زمان آبیاری، و همچنین صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود.

همچنین با بالا رفتن حلالیتِ آب، جذب کود و مواد مغذی توسط گیاه افزایش می‌یابد، که این موضوع به ارتقاء کیفیت و رشد بیشتر محصول کمک می‌کند. در واقع، با استفاده از آب مغناطیسی که حلالیت بالاتری دارد، کود و سم در آب بهتر حل شده و جذب آن نیز سریع‌تر و آسانتر می‌شود، در نتیجه با مصرف کود کمتری به نتیجه دلخواه خواهیم رسید، و از این لحاظ نیز صرفه‌جویی خواهیم داشت. ضمن اینکه با استفاده از آب مغناطیسی، خاکِ سفت و کلوخی که مانع رشد ریشه‌های گیاه بودند، به خاک نرم تبدیل شده و باعثِ ریشه‌زائی بهترِ گیاه می‌شود. به تبع آن، گیاه شاداب‌تر شده و مواد غذایی را بهتر در اختیار برگها قرار می‌دهد، که خود باعثِ افزایش فتوسنتز، کمیت، کیفیت و زود رسی محصول می‌شود.

کته‌ی مهم دیگر این است که، نفوذِ آب مغناطیسی در خاک، در جهاتِ مختلف صورت می‌گیرد. در صورتی که در آب معمولی، آب بصورتِ عمودی نفوذ می‌کند. وقتی در آبِ مغناطیسی، آب در جهاتِ مختلف نفوذ می‌کند، پیاز رطوبتی بزرگتر شده، و در نتیجه ریشه‌زائیِ گیاه بهتر انجام می‌شود، و آب و مواد غذایی بهتر در دسترس ریشه‌ی گیاه قرار می‌گیرد.

زمانی که گیاه با آبِ معمولی (که سختیِ آن بالاست) آبیاری شود، لایه‌ای سفید و سخت از بی‌کربناتِ کلسیم و کربنات‌ها روی سطحِ خاک تشکیل می‌شود. بخشی از این بی‌کربنات‌های کلسیم توسط آب شسته شده و در خاک نفوذ می‌کنند و سپس روی ریشه‌ی گیاه نشست می‌کنند، در نتیجه گیاه مجبور است برای ادامه‌ی زندگی خود ریشه‌های اضافی تولید کند. این موضوع، روندِ رشدِ طبیعی گیاه را به خاطر صرفِ انرژیِ اضافی مختل می‌کند. امّا در آب مغناطیسی، به دلیل افزایشِ مولکولهای آب در واحد حجم، بر حلالیتِ آب افزوده شده و در نتیجه تواناییِ آب برای جذبِ کاتیونها و آنیونها افزایش یافته، و مقدار بیشتری از نمک‌‌های مفید به ویژه بی‌کربنات‌ها توسط گیاه جذب می‌شوند.

مستند شماره ده : در این مستند اثر آب مغناطیسی روی محصول جو و پسته در آب بسیار شور مورد ارزیابی قرار گرفته است

 

مستند شماره  یازده : اثر دستگاه آبیاری مغناطیسی در گلخانه خیار :

برخی از مهمترین خواص آب مغناطیسی در کشاورزی:

-حلالیتِ آب مغناطیسی بیشتر از آب معمولی است، در نتیجه عملیات آبشویی بهتر انجام میشود. در هر مرتبه آبیاری، نمکها و املاح از خاک شسته شده و باعث اصلاح خاک شور میشود. در واقع آب مغناطیسی به عنوان بی ضررترین، کارآمدترین و بهترین ضد شوری خاک عمل می کند.

– حلالیتِ آب مغناطیسی بیشتر از آب معمولی است، در نتیجه مواد غذایی را بهتر از خاک شسته، و در اختیار گیاه قرار می‌دهد. در واقع جذب عناصر غذایی توسط گیاه بالا می‌رود. بنابراین مصرف کودها به ویژه کودهای NPK کاهش پیدا می‌کند.

– نفوذپذیریِ آب مغناطیسی بیشتر از آب معمولی است. در نتیجه بهتر در خاک نفوذ کرده، و بیشتر جذب گیاه می‌شود. یعنی گیاه با آب کمتری سیراب می‌شود و اصطلاحاً فرآیند هیدراته شدن بهتر انجام می‌شود.

– با آبیاری مغناطیسی، رطوبت خاک بیشتر از حالت قبل خواهد بود. در نتیجه مواد آلیِ خاک، افتِ کمتری دارند، و حاصلخیزی خاک بیشتر خواهد بود.

–تبخیر از سطح خاک در آب مغناطیسی کمتر است. چون ذرّات آب در این حالت ریزتر هستند، و با قدرت بیشتری به ذرّات خاک (به ویژه به ذرات باردار مثل رس) می‌چسبند. این چسبندگیِ بیشتر باعث میشود که این ذرّات آب، در برابر نیروی ثقل جاذبه هم مقاوم‌تر باشند و دیرتر به اعماق پایین‌تر زمین نفوذ کنند. در نتیجه رطوبت‌ِ خاک و ماندگاری این رطوبت بیشتر می‌شود.

– مطالعات نشان داده است که آبیاری مغناطیسی باعث میشود محتوای کلروفیل گیاه افزایش پیدا کند. یعنی رنگ سبز گیاه را تقویت می‌کند. کلروفیل برای انجام عمل فتوسنتز و تولید انرژی در گیاه ضروری است، و به گیاهان این امکان را می‌دهد که نور خورشید را به دام انداخته و انرژیِ آن را جذب کنند.

– استفاده از میدان مغناطیسی، فعالیت آنزیمها را در گیاهان بهبود می‌دهد. آنزیمها، تقریباً در هر واکنش بیوشیمیایی که در گیاه رخ می‌دهد، نقش کاتالیزور دارند، و باعث تسریعِ این واکنشها می‌شوند. آنزیمها به چرخه‌ی بهتر مواد مغذی در گیاه کمک می‌کنند، رشد باکتری‌ها و قارچ‌های مفید را افزایش می‌دهند، گیاه را در برابر پاتوژنهای مرگبار محافظت می‌کنند، به رشد ریشه‌ی سالم کمک می‌کنند و… استفاده از آب مغناطیسی، تمام این اثرات مفید را بهبود می‌بخشد.

– استفاده از آب مغناطیسی، باعث می‌شود که گردشِ مواد در داخلِ گیاه با سهولت بیشتری انجام شود. بعنوان مثال، حمل و نقل کربوهیدرات‌ها و هورمون‌های رشد به اندامِ گیاهی راحت‌تر انجام می‌شود، و در نتیجه باعث رشدِ بهتر گیاه می‌شود.

– وقتی آب مغناطیس می‌شود، ویسکوزیته آن کاهش پیدا می‌کند، در نتیجه حرکت آب در خاک افزایش می‌یابد. بنابراین، هم رطوبت خاک بیشتر می‌شود، و هم انتقال مواد غذایی و جذب عناصر از خاک راحت‌تر انجام می‌شود.

-مقاومت گیاه در برابر شوری بالا می‌رود. چون شوریِ آب و خاک، در فرآیند جذب عناصر غذایی اختلال ایجاد می‌کند، ولی ما با آب مغناطیسی، جذب عناصر غذایی را بالاتر می‌بریم، و از این طریق بر مشکلات شوری (شوری آب و شوری خاک) غلبه می‌کنیم.

– سختی آب خنثی می‌شود و آب نرم‌تر می‌شود.

– آب پاستوریزه می‌شود و آفات و بیماریها در آب مغناطیسی کمتر می‌شود. – القای جوانه‌زنی بذر اتفاق می‌افتد و بذرهایِ کشاورزی بیشتر و سریعتر جوانه می‌زنند. در واقع تلفات بذر کاهش پیدا می‌کند.

– مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها افزایش یافته و آفات کشاورزی کنترل می‌شود.

– مشکل رسوب و گرفتگی قطره چکانها برطرف میشود. زیرا بعد از مغناطیسی شدن آب و افزایش حلالیت آب، خاصیت چسبندگی رسوبات گرفته می‌شود و رسوبات قبلی در آب حل شده و خارج میشود. لذا راندمان آبیاری تحت فشار بالاتر خواهد رفت.

– مشکل نفوذپذیری آب، هوا و ریشه در خاک برطرف میشود. زیرا لزوجیت آب مغناطیسی با سختی‌گیری آب کمتر شده، و کلوخه‌ها در آب مغناطیسی وا رفته، و خاکِ سفت و فشرده به خاکِ نرم تبدیل می‌شود، لذا انرژی مصرفی برای شخم، بسیار کمتر می‌شود.

– زودرسی و همرسی محصولات اتفاق می‌افتد.

– امکان تولید ارگانیک فراهم میشود. – قلیائیت خاک کاهش یافته و امکان بازیافت عناصر مغذی نظیر فسفر، پتاسیم، آهن، روی و… از خاک فراهم می‌آید!

– شوری خاک گلخانه یا شوری خاک کشاورزی پس از یکدوره کشت، بجای افزایش، کاهش می‌یابد!

– میزان آهک خاک ( TNV%) پس از یک دوره کشت، بجای افزایش کاهش می‌یابد.

– به دلیل افزایش نفوذپذیری هوا در خاک و ایجاد شرایط هوازی، جمعیت میکروبی خاک افزایش می‌یابد، و ضریب تبادل کاتیونی و آنیونی خاک نیز بالا می‌رود. یعنی حاصلخیزی خاک بیشتر گردیده و کود کمتری نیاز می‌باشد.

– عناصر مسموم خاک نیز در آب مغناطیسی، بیشتر حل شده و شسته شده و مسمومیت کمتری ایجاد می‌نمایند.

پس بطور خلاصه، آبیاری مغناطیسی باعث کاهش مصرف آب، کاهش شوری خاک، و افزایش مقاومت گیاه شده، و در نهایت با استفاده از آب مغناطیسی در کشاورزی، شاهد افزایش عملکرد گیاه و افزایش تناژ برداشت هستیم.

مستند شماره دوزاده : در این مستند  اثرات مثبت دستگاه آب مغناطیسی روی محصول توت فرنگی ارزیابی شده است

 

در این مقاله، روش های کاهش شوری آب کشاورزی یا کاهش EC آب چاه مورد بررسی قرار گرفتند. علاوه بر روشهای فوق، در این مقاله برای اصلاح و رفع شوری آب، یک روش نسبتاً جدید، یعنی استفاده از آب مغناطیسی معرفی شد که نسبت به روشهای فوق هزینه کمتر و کارایی بالاتری دارد. برای کاهش شوری آب، و به عبارت دیگر اصلاح آب شور، لازم است که علاوه بر شناخت نوع و میزان شوری آب، از روش‌ مناسب و درست استفاده کرد. پیشنهاد ما روش آبیاری مغناطیسی است.

با استفاده از دستگاه مغناطیسی، علاوه بر اصلاح شوری آب و اصلاح شوری خاک، راندمان برداشت محصولات کشاورزی بیشتر شده و افزایش سوددهی را برای کشاورز رقم خواهد زد. نصب پکیج آب مغناطیسی در کشاورزی، هزینه های جاری کشاورزان و گلخانه داران را بصورت محسوسی پایین آورده، و ریسک تولیدات محصولات کشاورزی را کاهش می‌دهد.

بسیاری از کشاورزان و گلخانه دارانی که مشکل شوری آب و خاک دارند از مواد کاهش دهنده شوری استفاده میکنند، که با استفاده از دستگاه آب پردازش شده استفاده از این مواد به حداقل خود خواهد رسید، یا به کلی حذف خواهد شد.

مستند شماره سیزده : دستگاه آب پردازش شده روی محصول  آلوئه‌ورا مورد ارزیابی قرار گرفته است .این مستند در شهرستان میناب استان هرمزگان ساخته شده است

 

از بین بردن شوری آب ، ساده ترین راه تصفیه اب شور
از بین بردن شوری آب ، ساده‌ترین راه تصفیه اب شور دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

مجدداً تاکید میشود که در سیستم کاهش تاثیرات منفی شوری آب توسط سامانه آبیاری مغناطیسی، تفاوتی ندارد که آب شور باشد یا شیرین. تحت هر شرایطی، وقتی آب مغناطیس میشود، شاهد افزایش عملکرد محصولات نسبت به شرایط قبلی هستیم.

مستند شماره چهارده : این مستند در شهر بندر عباس تهیه شده است و کشاورز عزیزمان آقای سید عباس زیارتی پس از گذشت سه سال از نصب دستگاه آب پردازش شده جلوی دوربین ما اعلام رضایت میکنند

 

مستند شماره پانزده : این مستند روی ذرت علوفه ای کار شده است در استان فارس شهرستان بیضا

 

 

چگونه آب شور چاه را شیرین کنیم؟
روش‌های مورد استفاده در صنعت کشاورزی جهت تصفیه آب کشاورزی و دستگاه رفع شوری آب کشاورزی و چاه
استفاده از پکیج مغناطیسی و بکارگیری تکنولوژی آبیاری مغناطیسی جهت کاهش تاثیرات منفی شوری آب در کشاورزی
استفاده از آبیاری مغناطیسی جهت بالا بردن کیفیت و کمیت محصول تولیدی و کاهش تاثیرات منفی شوری آب در کشاورزی دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

 

تفاوت کیفیت  محصول گندم زمانی که از آب مغناطیسی استفاده شده با آبیاری معمولی 
تفاوت کیفیت محصول گندم زمانی که از آبیاری مغناطیسی استفاده شده با آبیاری معمولی آب مغناطیسی و تاثیر در کیفیت محصول با دستگاه رفع شوری آب کشاورزی

 

دستگاه رفع شوری آب کشاورزی
دستگاه رفع شوری آب کشاورزی
 • تلفکس: ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸
 • ارتباط از طریق واتس آپ: ۰۹۱۲۱۱۵۱۱۳۷
 • لینک تلگرام ارتباط با ما: @Zeinodin_javad
 • جهت دریافت اطلاعات بروز از فن آوری های جدید کشاورزی لطفا وارد پیج ایسنتاگرام ما شوید و ما رو فالو کنید: لینک پیج اینستاگرام:  http://www.instagram.com/atie_energ

منابع :

https://moerkwater.com.au

 

کلمات کلیدی: اصلاح شوری آب، EC مناسب آب گلخانه، ساده‌ترین راه تصفیه آب شور، چگونه EC آب را کاهش دهیم، رفع شوری آب چاه، چگونه آب شور چاه را شیرین کنیم، دستگاه رفع شوری آب کشاورزی، میزان شوری آب چاه، رفع شوری آب کشاورزی، حد مجاز شوری آب کشاورزی، محصولات سازگار با آب تلخ، آب تلخ برای کشاورزی، کاهش سختی آب کشاورزی، افزایش تناژ محصولات کشاورزی، بهترین کود برای افزایش تناژ، عوامل موثر در افزایش برداشت محصول، آب چاه شور است یا شیرین، چگونه آب شور کشاورزی را شیرین کنیم.ساده ترین راه تصفیه اب شور

4/5 - (23 امتیاز)

منبع
شیرین کردن آب شور در کشاورزی

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

‫34 دیدگاه ها

 1. سلام وخسته نباشید استخر ذخیره اب کشاورزی دارم که ماهی گرمابی درون استخرریختیم ومیخواهم از این اب ماهی سرد ابی پرورش دهم ایا چنین دستگاهی می توانید بفرستید وقیمت چند برای دو اینچ اب؟ متشکرم

 2. برای اجرای آبیاری زیر سطحی نیروی متخصص هم دارید یا نه؟

 3. با درود خدمت شما در مورد ورتیسیلیوم هم پست بگذارید با تشکر

 4. استاد سلام یه راه حلی هم اگه هست توصیه گنید برای شوری راه دوری نمیره

 5. سلام قابلیت استفاده برای آب زمین های شالیزاری رو داره حجم برداشت آب از چاه به مقدار 3 اینچ

 6. سلام آیا این مورد را در خصوص استخرهای پرورش ماهیان گرمابی که ec و شوری آنها بالا می رود جهت کاهش ثز آب در زمان پرورش بتوان استفاده کرد . ممنون می شم در این خصو راهنمایی های لازم را انجام دهید. برای آزمایشات خود مزرعه پرورش ماهیان گرمابی نیز دارم شماره تماس 09113729301

 7. سلام الان درختان لیموی من حالت دوم براشون اتفاق افتاده راه حلی براشون هست؟

 8. سلام اگر بخواهیم اطلاعات کاملتری در خصوص این موضوع و اجرائی کردن آن داشته باشیم چگونه امکان پذیر است؟09132815424

 9. سلام
  زمین ۲۰۰۰ متری بنده واقع در شهرستان شوشتر در استان خوزستان بوده که در آن حدود ۲۰۰ نهال مرکبات کاشته شده است و دارای یک چاه آب با لوله کشی پلی اتیلنی ۲ اینچ می باشد.
  آیا بعد از نصب پکیج مغناطیسی در مسیر خروجی آب چاه ( ای سی آب در حدود ۶۰۰۰) ، حتماً نیاز به استخر آب می باشد؟ در ضمن هزینه تقریبی پکیج و نصب آن چقدر است ؟
  aminohm1@yahoo.com
  با تشکر بهره ور

 10. عباس عظیمی ۲۷/۵/۱۴۰۱. سلام،ایسی آب موتور پمپ ما۴۰۰۰است وآب چاه مادوسال است به این وضع رسیده است قبلا شیرین بود وقابل خوردن ودوسال است که زمینهایمان راهم خراب کرده وبه حالت چرب شده است انگاری که گازوئیل ریختی درزمین واب شوروتلخ است باید چه کاربکنیم وچاه ماشش اینچ هم آب داردآیا میشودازاین روش مغناطیسی استفاده کنیم وقیمت تمام شده اش چنداست

 11. سلام و وقت بخیر انجمنی هستم از آذربایجان شرقی شهرستان بناب یک حلقه چاه آب دارم که آبش هم شور و هم تلخه و هر ۲۴ ساعت یک ساعت آب ۱.۵ اینچ داره می خواستم برای رفع شوری و سختی آب راهنمایی کنین لطفا هزینه مغناطیس کردن را هم بفرمایین متشکرم

   1. سلام
    دستگاه پردازش آب مغناطیسی جهت خروجی آب ۴ اینج و ۳ اینج جهت آبیاری مرکبات رو میخواستم لطف بفرمایید هزینه دستگاه چند هستش ممنون میشم.
    ۰۹۱۷۷۵۲۶۴۲۳

    1. با سلام
     هزینه دستگاه پردازش اب علاوه بر سایز لوله به آنالیز آب نیز بستگی دارد
     بفرمایید ای سی اب چنده ؟
     کیفیت محصولی که میخواهید آب را پردازش کنید به چصورت است؟
     چه محصولی کشت میکنید ؟

 12. با سلام جناب مهندس آب منطقه شمال زندگی می کنم آیا این دستگاه برای من چه تحسیر دارد

 13. سلام
  دستگاه پردازش آب مغناطیسی جهت خروجی آب ۴ اینج و ۳ اینج جهت آبیاری مرکبات رو میخواستم لطف بفرمایید هزینه دستگاه چند هستش ممنون میشم.

 14. سلام، یک ویلای ۱۰۰۰ متری دارم در سهیلیه کرج ،که برای آبیاری فضای سبز از آب چاه استفاده میکنم، شوری آب باعث از بین رفتن تدریحی گل و گیاهها شده ، لطفا راهنمائی کنید چگونه می توانم از تخصص و محصول شما استفاده کنم
  ۰۹۱۲۳۶۱۶۳۰۰

  1. باعرض سلام -با روش آب مغناطیسی این امکان وجود دارد اثرات منفی شوری آب را تا 30 درصد کاهش بدهید که خود این امر باعث افزایش طراوات و شادابی محصولات کشاورزی می گردد

 15. سلام وقت بخیر
  امکان داره بفرمایید از نظر علمی این روش اثبات شده هست؟ اگر اثبات شده هست لطفا مقالات مرتبط رو معرفی بفرمایید

  1. با عرض سلام
   بله این روش دستگاه آب مغناطیسی کاملا علمی است و حداقل بیش از 500 پروژه دانشگاهی روی این موضوع کار کرده و نتایج مثبت این تاثیرات اثبات شده است

 16. سلام
  سيستم مغناطيسي براي باغ يك و نيم هكتاري پسته كه از طريق سيستم لوله كشي واز استخر آبياري ميشود با موتور ديزلي كه خروجي سه تا چهار اينچ دارد و اي سي آب حدود يازده هزاروهفتصد است مناسب است يا خير؟
  هزينه آن حدودا چه مقدار است؟

  1. با عرض سلام

   آب مغناطیسی روی باغ های پسته خیلی کار شده و نتایج خوبی اخذ شذه است
   بدلیل اینکه آب شیرین کن کشاورزی برای آب های شور در حال حاضر صرفه اقتصادی ندارد استفاده از سیستم اب پردازش شده میتواند باعث شود که جذب بهبود پیدا کند و باعث سرحالی و شادابی باغ پسته شود که در نتیجه آن پوکی پسته کاهش پیدا میکند ، پسته خندان تر می شود ، رشد سرشاخه های بیشتر میشه و خاک نیز از شوری در می اید

 17. سلام
  جناب آقای زین الدینی بنده در شهرستان بشروییه خراسان جنوبی هستم وبه کار کشاورزی پسته مشغولم آب چاه کشاورزی ما ای سی حدود 10000 است برای نصب دستگاه چقدر هزینه دارد چون من قسمتی ازاین کشاورزی را شریکم باید با بقیه به توافق برسم درضمن لیتراژچاه ما 22/5 لیتر است ممنونم پاسخ دهید مابقی کشت جو وپنبه وگندم وارزن دارند اسدالله زاده هستم

 18. با سلام
  من از آذربایجان شرقی شهر تیمورلو باغدار هستم لطفا به سوالات من در صورت امکان پاسخ بدهید
  ۱- دستگاه را در خروجی چاه می توان بست یا نه؟
  ۲- پمپ من دو اینچ و خروجی آن ۱ و نیم هست ممکن هست به آن لوله بسته شود؟
  ۳ – مصرف برق دستگاه چند آمپر می باشد؟
  برق من تک فاز ۲۵ آمپر است.
  ۴- آیا در خروجی یک لاین مخصوص آب آلوده وجود دارد یا نه؟ یعنی این فرایند فاضلاب هم دارد؟
  ۵- حجم دستگاه چقدر هست؟
  ۶- قیمت دستگاه چقدر هست؟
  ۷- ماده افزودنی هم مصرف می شود یا نه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا