روش‌های کاهش شوری آب در صنعت کشاورزی- چگونه آب شور چاه را شیرین کنیم؟

از بین بردن شوری آب

با نظر به شور بودن آب چاه‌ها و مناطق کشاورزی، کشاورزان به دلیل غیر قابل کشت بودن زمین‌هایشان از مشکلات فراوانی رنج می‌برند روش‌های مرسوم رایج در کشورهای دنیا جهت کم کردن شوری آب توانسته است تا حدودی رضایت نسبی کشاورزان را جلب کند.

چگونه آب شور چاه را شیرین کنیم؟

روش‌هایی که در صنعت کشاورزی استفاده می‌شود جهت تصفیه آب کشاورزی عبارت است از:

الف: استفاده ازدستگاه آب شیرین کن کشاورزی اسمز معکوس RO

در مناطقی که دسترسی به آب‌های شیرین سخت شده است وآب دارای ec بالایی است به منظور تهیه آب برای مصارف گلخانه‌ای و کشاورزی از دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس استفاده می‌شود. با بهره گیری ازآب شیرین کن کشاورزی اسمزمعکوس مقدار شوری آب تا ۹۸ درصد کاهش می‌یابد آب مناسب با کشت وزرع بدست خواهد آمد-بازدهی تولیدمحصولات کشاورزی در این روش استفاده از دستگاه آب شیرین کن کشاورزی اسمز معکوس به صورت کاملاً چشمگیری افزایش می‌یابد.

با نظر به قابلیت‌ها و توانایی‌های دستگاه آب شیرین کن کشاورزی اسمز معکوس در به حداقل رساندن شوری آب و جلوگیری از، از بین رفتن درختان و فرسایش خاک استفاده از آن به شدت توجیه اقتصادی دارد و به کشاورزان توصیه می‌شود.

لازم به ذکر است با توجه به اینکه تهیه آب شیرین کن نیاز به هزینه اولیه دارد و نگهداری آن نیز شامل مواد مصرفی می‌باشد لذا برای اینکخ صرفه اقتصادی داشته باشد بهتر است فقط برای کشت محصولات با ارزش سراغ آب شیرین برویم. به عنوان مثال محصولات گلخانه‌ای که بازگشت سرمایه دارد بهترین راه برای پایین آوردن هدایت الکتریکی استفاده از آب شیرین کن می‌باشد.

برای اینکه بتوانیم قیمت دقیق دستگاه تصفیه آب کشاورزی را خدمت خریداران محترم مشخص کنیم باید آنالیز کامل آب و همچنین نیاز دقیق آب را در شبانه روز بدانیم تا طراحی دقیق آب شیرین کن را انجام دهیم.

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش از سال ۷۹ در زمینه ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن در کشور فعالیت نموده است و تاکنون پروژه‌های موفقی در این زمینه ارائه نموده است. ساخت دستگاه‌های با کیفیت و همچنین ارائه خدمات پس از فروش ممتاز از ویژگی‌های منحصر بفرد شرکت آتیه انرژی تلاش می‌باشد.

ب: استفاده ازپکیج مغناطیسی جهت کاهش تاثیرات منفی شوری آب درکشاورزی REDUCE EC

با بالا بردن حلالیت آب شوری آب کم می‌شود و بعد نفوذپذیری آب درون خاک بالا می‌رود و نتیجتاً عمل خاکشویی بهتر اتفاق می افتد و اثر چشمگیری در بازدهی مصول اتفاق می افتد، به همین منظور می‌بایست از پکیج مغناطیسی استفاده نمود.

در شرایطی که کشاورزان توان پرداخت مبلغ آب شیرین کن را نداشته باشند باید در فکر مدیریت کردن شوری آب باشند تا کمترین ضرر و خسارت را از شوری آب ببینند. با توجه به این که شور شدن آب می‌تواند محصول کشاورز را پایین بیاورد و بعد از مدتی خاک را نیز شور کند که قابل استفاده در کشاورزی نباشد باید هزینه‌های منفی شوری آب را کم کرد.

با توجه به این که اکثر دانشمندان متخصص در زمینه آبیاری تحت فشار بر این عقیده استوار هستند که آب مغناطیسی هم می‌تواند پیشگیری کند از ایجاد رسوب در مسیر لوله‌ها به سایر تاثیرات مثبت آب مغناطیسی نیز ایمان دارند. کما اینکه در چند سال گذشته پروژه‌های کارشناسی ارشد و دکتری در این زمینه تعریف شده است.

به عنوان مثال در کشت یونجه زمانی که‌ای سی آب بالا می‌رود برگ سوزی در یونجه اتفاق میوفتد که ثابت شده است در پروژه‌های که در روی کشت یونجه کار شده است با آب مغناطیسی هم برگ سوزی از بین رفته است و هم محصول چند روز زود رس تر شده است. شرکت آتیه انرژی تلاش مفتخر است پروژه‌های زیادی در این زمینه به اجرا رسانده است که می‌توانید برای ارائه مسائل کارشناسی با تلفن‌های شرکت تماس بگیرید.

لازم به ذکر است که امروزه کشاورزی تبدیل به یک علم شده است و هر کشاورزی با غلم روز جلو برود پیشرفت بیشتری در کارش خواهد داشت.

متاسفانه در چند سال گذشته شاهد این بوده‌ایم که کشاورزان محترم با صرف هزینه‌های سنگین تصمیم به حفر چاه نموده‌اند و بعد از این که به آب رسیده‌اند متوجه این شده‌اند که آبی که استحصال کرده‌اند دارای شوری بالا می‌باشد و نظر به این که کشاورزی با آب شور هیچ گونه صرفه اقتصادی ندارد لذا در فکر تصفیه آب کشاورزی افتاده‌اند و بر اساس اینکه هر محصولی یک آب خاص با آنالیز خاصی لازم دارد برای کشت و برداشت مناسب ما می‌توانیم مناسب‌ترین راه و اقتصادی‌ترین راه را برای تصفیه آب کشاورزی انتخاب نمایم.

در ابتدا لازم است یک آنالیز کامل از آب در دست داشته باشیم که این آنالیز هم شامل آنالیز مواد میکروبی داخل آب می‌باشد و همه محاسبه فلزات سنگین موجود داخل آب. اگر بتوانیم با صرف یک هزینه معقول آب را برای کشاورزی به مرحله استاندارد برسانیم می‌توانیم بهره برداری مناسبی از آن خاک و آب داشته باشیم. بر اساس این مسئله تاکنون توانسته‌ایم پروژه‌های خوبی در کشاورزی به ثمر برسانیم.

کارشناس‌های فنی شرکت آماده پاسخ گویی به سؤال‌های شما عزیزان هستند.

تلفکس: ۰۲۱۸۸۴۲۰۸۷۸

ارتباط از طریق واتس آپ: ۰۹۱۲۱۱۵۱۱۳۷

لینک تلگرام ارتباط با ما: @Zeinodin_javad

مطالب مرتبط با راه‌های کاهش شوری و مدیریت کردن شوری آب-اگر می‌خواهید بیشتر بدانید روی عبارت‌های زیر کلیک نمایید.

چگونه آب شور چاه را شیرین کنیم

آب شیرین کن کشاورزی

دستگاه تصفیه آب صنعتی

سیستم اسمز معکوس

سختی گیر الکترونیکی

چگونه آب شور چاه را شیرین کنیم

نویسنده: جواد زین الدینی

شرکت آتیه انرژی

شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش بادراختیار داشتن کادری متخصص و متعهد خدمات خود را در زمینه ی مشاوره و طراحی ، ساخت وتولید سیستم ها و فرایندهای جدید تصفیه آب، ساخت واجرای سیستم های تصفیه آب صنعتی و پکیج های تصفیه فاضلاب، خدمات خود را بدین شرح اعلام میدارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا