اخبار صنعت تصفیه آب صنعتی و کشاورزی ایرانتصفیه آب صنعتیتصفیه فاضلاب صنعتی

کربن اکتیو یا کربن فعال چیست؟

کربن اکتیو از ماده های با خاصیت می باشد که حتی در گذشته که چندان به خواص آن پی نبرده شده بود، به عنوان پاد زهر مورد استفاده قرار می گرفته است. امروزه از این ماده با ارزش در صنایع مختلف و به عنوان یک درمان طبیعی جهت رفع بسیاری از مشکلات استفاده می گردد.

این ماده با ارزش در زمینه های مختلفی شامل مراقبت از پوست، سفید کردن دندان ها، تصفیه هوا و … کاربرد دارد. در ادامه این مقاله اطلاعات مفید و کاربردی پیرامون کربن اکتیو و یا فعال و زمینه های استفاده از آن ارائه کرده ایم. در صورتی که مایل هستید پیرامون این محصول بیشتر بدانید و سپس اقدام به خرید آن نمایید، در ادامه این مقاله از سایت آتیه انرژی همراه ما باشید.

کربن اکتیو یا فعال چیست؟

ارائه کربن فعال یا کربن اکتیو جهت تصفیه آب

کربن اکتیو و یا فعال که با نام زغال فعال نیز شناخته می شود، یک پودر سیاه رنگ است که تشکیل شده از زغال استخوان، پوسته نارگیل، زغال سنگ نارس، کک نفتی، زغال سنگ یا خاک اره می باشد.

در واقع زمانی که زغال در دمای بسیار زیاد و تحت فشار قرار بگیرد، کربن اکتیو به وجود خواهد آمد. دلیل این موضوع این است که در دمای بالا، ساختار داخلی کربن تغییر پیدا می کند، به طوری که اندازه منافذ آن کاهش پیدا کرده و در عین حال سطح آن افزایش پیدا می کند. نتیجه این تغییرات در زغال، ایجاد ماده ای به نام کربن اکتیو است که نسبت به زغال معمولی دارای منافذ بیشتری است.

کاربردهای کربن اکتیو یا فعال را بشناسید

همانطور که اشاره کوتاهی کردیم، استفاده از کربن اکتیو یا فعال از سال های بسیار دور رواج داشته است؛ به طوری که مصریان باستان از کربن اکتیو و یا فعال به عنوان ماده ای ضد عفونی کننده در علم پزشکی استفاده می کرده اند. جالب است بدانید در قرن شانزدهم، افرادی که با کشتی به سفرهای دور و دراز می رفتند، از کربن فعال برای حذف آلودگی آب و تصفیه آن استفده می کرده اند.

از کربن اکتیو و یا فعال در زمینه های مختلفی شامل پرداخت فلزات، معالجه مسمومیت ها در زمان مصرف دوزهای زیاد دارو، درمان اسهال، سوء هاضمه، نفخ شکم، حذف آلاینده ها از جریان هوا و یا آب، پاکسازی نشت مواد، تصفیه آب های زیرزمینی، فیلتر آب آشامیدنی، خشکشویی، عملیات توزیع بنزین، دفع سموم آفات در کشاورزی، استفاده به عنوان مواد افزودنی به خوراک دام، استفاده در تصفیه هوای فشرده و گاز و بسیاری زمینه های دیگر استفاده می شود.

در ادامه توضیحاتی مختصری پیرامون مهم ترین کاربردهای کربن اکتیو و یا فعال ارائه کرده ایم:

کاربرد کربن فعال در تصفیه آب

۱.حذف آلاینده ‌های گازی

کربن اکتیو همانطور که اشاره کردیم در زمینه تصفیه هوای فشرده و آب های آلوده کارایی دارد و دلیل این موضوع این است که قادر است آلاینده های گازی و بوها را به خود جذب کند.

از همین رو امروزه شاهد استفاده از فیلترهای کربن اکتیو در دستگاه های تصفیه آب هستیم چراکه با استفاده از این ویژگی قادر هستند آلاینده های موجود در هوای محیط های بسته را به خود جذب کرده و فضا را پاکسازی کنند.

۲.سفید کردن دندان ‌ها

از دیگر کاربرد های کربن اکتیو و یا فعال، سفید کردن دندان ها می باشد. در واقع کربن فعال با جذب پلاک و دیگر ترکیبات دندان، آن ها را سفید می کند. با این وجود مطالعات دقیقی که نشان دهنده این موضوع باشد، انجام نشده است.

۳.درمان پوست با کربن اکتیو

کربن فعال در درمان و بهبود وضعیت پوست نیز تاثیرگذاری بسیار بالایی دارد؛ به طوری که می توان با استفاده از کربن فعال آکنه، جای جوش، جای نیش حشرات و مار را درمان کرد.

از سویی دیگر کربن اکتیو در پاکسازی و سم زدایی پوست نیز کارایی خوبی دارد و می تواند کثیفی ها و چربی پوست را از بین ببرد. از همین رو امروزه شاهد تولید ماسک های زغال فعال برای پوست های مستعد آکنه می باشیم. استفاده از ماسک ها و اسکراب های زغال فعال سبب می شود که آلودگی های منافذ پوست از بین بروند که نتیجه آن پوستی درخشان و یکدست است.

۴.تصفیه آب با کربن فعال

از آنجایی که کربن فعال قادر است محتویات فلزی و فلوراید موجود در آب را به خود جذب کند، در دستگاه های تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از کربن اکتیو در دستگاه تصفیه آب امروزه به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.

عوارض و خطرات کربن اکتیو

کربن اکتیو به عنوان یک ماده بی خطر شناخته می شود و کمتر زمانی عوارض جانبی استفاده از آن بروز پیدا می کند. اما در موارد نادر دارای برخی عوارض جانبی شامل تهوع، استفراغ، یبوست، مدفوع سیاه و … نیز می باشد.

در برخی موارد نیز استفاده از کربن اکتیو فعال بر روی یک بیماری تاثیر منفی می گذارد و علائم آن را تشدید می کند. از همین رو لازم است مبتلایان به بیماری های پورفیری واریگات، بیماری ژنتیکی نادر که روی پوست، روده و سیستم عصبی تأثیر می گذارد؛ از کربن فعال استفاده نکنند، چراکه ممکن است با علائم شدیدتری از بیماری شان مواجه شوند.

با این حال استفاده از کربن اکتیو و یا فعال در اغلب بزرگسالان از طریق دهان و خوردن آن ایمن می باشد اما با عوارض گفته شده شامل یبوست و مدفوع سیاه همراه خواهد بود.

از برخی عوارض نادر و خطرناک کربن فعال نیز می توان به کند شدن و یا انسداد روده، نارسایی ریه ها، کمبود آب بدن و … اشاره کرد. استفاده از کربن اکتیو بر روی زخم بزرگسالان ایمن است و تا کنون خطراتی از این موضوع گزارش نشده است.

توجه

استفاده از کربن فعال برای زنان باردار و شیرده بی خطر می باشد اما با این حال نیز توصیه می شود پیش از استفاده حتما با پزشک مشورت شود. چراکه کربن اکتیو می تواند انسداد روده و یبوست دوران بارداری را تشدید کند و سرعت عبور غذا در داخل روده را کاهش دهد.

کربن اکتیو مواد موجود در معده و روده را جذب می کند، از همین رو استفاده از آن به همراه دارو و از طریق دهان، سبب می شود که اثربخشی دارو کم‌تر شود چراکه کربن فعال مواد دارو آن را جذب خواهد کرد.

با تمامی مواردی که به آن ها اشاره کردیم، تاکنون گزارشاتی از عوارض جانبی کربن اکتیو در زمینه پزشکی دریافت نشده است. به‌هرحال درصورتی که مایل به مصرف خوراکی کربن اکتیو هستید، توصیه می شود حتما با پزشک مشورت کنید.

کربن اکتیو خوراکی چیست؟

کربن اکتیو به صورت خوراکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل این موضوع خاصیت درمانی کربن فعال می باشد. به طوری که نتایج تحقیقات نشان می دهد اگر افراد روزانه ۲۴ گرم کربن اکتیو مصرف کنند، پس از چهار هفته میزان کلسترول بد بدن آن ها تا ۲۵ درصد کاهش پیدا می کند.

استفاده از کربن اکتیو خوراکی علاوه بر کاهش کلسترول بد، در درمان بوی بد بدن در اختلالاتی همچون سندروم بوی ماهی نیز کارایی دارد؛ همینطور اثربخشی کربن فعال در افزایش کارایی کلیه ها نیز ثابت شده است.

بنابراین می توان از کربن اکتیو فعال به صورت خوراکی استفاده کرد، چراکه منجر به عملکرد بهتر بدن می شود. اما توصیه می شود حتما با نظارت پزشک متخصص اینکار را انجام دهید تا دچار عوارض جانبی این محصول نگردید.

کربن اکتیو در دستگاه تصفیه هوا چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

یکی از مهم ترین کاربرد های کربن اکتیو فعال، استفاده از آن در دستگاه های تصفیه هوا می باشد. از کربن فعال به عنوان یکی از مهم ترین فیلترهای دستگاه تصفیه هوا جهت کاهش آلاینده های گازی استفاده می گردد.

فیلتر کربن اکتیو و یا فعال غالبا در دستگاه های تصفیه هوا با فیلتراسیون سه مرحله ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام وظایف خاص خود را دارند. در ادامه اطلاعات مختصری را پیرامون فیلترهای دستگاه تصفیه هوا آورده ایم:

فیلتر اولیه: فیلتر اولیه برای از بین بردن ذرات درشت همچون پرز، مو، گرد و غبار و … از محیط کاربرد دارد. با استفاده از این فیلتر، عمر، ظرفیت و کارایی فیلتر های بعدی یعنی هپا و کربن اکتیو نیز بیشتر می شود؛ چراکه فیلتر اولیه با جذب ذرات درشت از ورود آن ها به دیگر مراحل جلوگیری می کند.
فیلتر هپا: این فیلتر در فرآیند تصفیه هوا، بسیار کارآمد می باشد و در دسته فیلترهای الیافی قرار دارد. در واقع معروف ترین و پر کاربردترین فیلتر تصفیه هوا الیافی، فیلتر هپا است که دارای قابلیت جذب ۹۹ درصد از آلاینده های محیط است. فیلترهای هپا باید بر اساس حجم و کیفیت باید در بازه های زمانی مشخصی تعویض شوند.

فیلتر کربن اکتیو یا فعال: فیلتر کربن اکتیو و یا فعال در دستگاه های تصفیه هوا سه مرحله ای، مکملی برای فیلترهای هپا هستند. حجم فیلترهای کربن فعال با کیفیت، حداقل یک کیلو گرم می باشد.

زمان تعویض فیلترهای کربن اکتیو در دستگاه‌های تصفیه هوا چه موقع است؟

یکی از سوالات پرتکرار از کارشناسان آتیه انرژی، سؤال در مورد زمان تعویض فیلترهای کربن اکتیو و فعال است. فیلترهای کربن فعال در حجم های مختلفی تولید می شوند؛ برخی از فیلترهای کربن اکتیو تنها دارای ۱۰۰ گرم کربن فعال هستند. حجم پایین فیلترهای کربن فعال سبب می شود که در بازه زمانی نزدیک به هم تمام شوند و نیازمند تعویض باشند. بنابراین زمان تعویض فیلترهای کربن اکتیو در دستگاه های تصفیه هوا تا حد زیادی وابسته به ظرفیت فیلتر شما خواهد بود.

حداقل میزان قابل قبول برای یک فیلتر کربن اکتیو و فعال، یک کیلو گرم است؛ به طوری که در اکثر دستگاه های تصفیه هوای باکیفیت، از فیلترهای کربن اکتیو با حداقل حجم یک کیلوگرم استفاده شده است. در نظر داشته باشید هر چه میزان کربن اکتیو یک فیلتر بیشتر باشد بهتر است؛ چراکه دیرتر تمام شده و در بازه زمانی طولانی تری نیازمند تعویض خواهد بود.

برای مثال برخی فیلترهای کربن اکتیو دستگاه های تصفیه هوا بین یک و نیم سال الی دو سال کارایی دارند. بنابراین لازم است در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب، از کارشناسان آتیه انرژی راهنمایی دریافت کنید و از میزان کربن اکتیو فیلتر دستگاه مطلع شوید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

قیمت کربن اکتیو

از مهم ترین موضوعاتی که بر روی قیمت کربن اکتیو و فعال تاثیر می گذارد، درصد کربن اکتیو می باشد؛ به طوری که کربن اکتیو بر حسب درصد آن در بازار قیمت های متفاوتی دارند.

بنابراین درصد خلوص مواد شیمیایی عاملی تعیین کننده در قیمت کربن اکتیو است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت کربن اکتیو با پرسنل شرکت آتیه انرژی در تماس باشید و از قیمت این محصول از برندهای مختلف مطلع گردید. در نظر داشته باشید که برند تولید کننده کربن اکتیو نیز تا حدی در قیمت نهایی این محصول تاثیر گذار است.

فروش ‌کربن اکتیو

اگر به دنبال فروشگاه معتبری برای خرید فیلتر کربن اکتیو با درصد خلوص مناسب و قیمت به صرفه می باشید، می توانید برای آگاهی از برند فیلترهای کربن اکتیو هوا، با تکنسین های آتیه انرژی در ارتباط باشید و پس از دریافت راهنمایی اقدام به ثبت سفارش خرید و تعویض فیلتر دستگاه خود نمایید.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله از سایت آتیه انرژی مطالعه کردید، کربن اکتیو دارای کاربردهای متنوع و مهمی است که از کاربردی ترین ویژگی های آن در زمینه تصفیه هوا و کاهش آلاینده های گازی موجود در محیطی می باشد که در آنجا استفاده می شود.

برای خرید دستگاه تصفیه هوا باکیفیت و یا فیلتر کربن اکتیو، شما عزیزان می توانید از طریق شرکت آتیه انرژی اقدام کنید. راه های ارتباطی با کارشناسان آتیه انرژی در انتهای این مقاله درج شده است.

امتیاز کاربران post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا